Ожиріння найбільше загрожує тим, кому минуло 50

Ожиріння найбільше загрожує тим, кому минуло 50

Впродовж останніх 30 років явною стала тенденція до збільшення маси тіла серед населення світу. Відповідно до даних Міжнародної робочої групи з проблеми ожиріння, останнє притаманне понад 300 млн осіб на планеті, а ще 800 млн людей мають надлишкову масу тіла. Уперше кількість людей з надлишковою вагою порівнялася з кількістю осіб, які мають недостатню вагу. І якщо ця тенденція зберігатиметься надалі, наслідки її будуть тяжкими як для стану здоров’я людства, так і для світової економіки. Адже у розвинених країнах світу витрати на лікування супутніх до ожиріння (ОЖ) захворювань становлять від 8 до 10% усіх ви- трат на охорону здоров’я .

У країнах з високим рівнем економічного розвитку надлишкову вагу має майже половина населення, причому 30% хворіють на ОЖ. В Україні кожний четвертий житель має лтшню вагу, а поширеність ОЖ серед працездатного населення становить 30%. Поширеність ОЖ прогресує з віком як у чоловіків, так і у жінок, сягаючи при цьому найбільших значень у старших вікових групах (понад 50 років).

Установлено, що з віком відсоток осіб з НМТ збільшується, насамперед серед жінок і жителів сільської місцевості. У жінок віком 30–39 років ОЖ зустрічається вдвічі частіше, а в 50–59 років — у 8 разів частіше, ніж нормальна маса тіла. У чоловіків надлишкова вага відмічається переважно у віці 35–65 років. Важливим є те, що ОЖ, збережене з юного віку до старості, є чинником більш високого ризику для здоров’я, ніж набуте в зрілому віці.

Основою розвитку ОЖ є тривале порушення енергетичного балансу, коли надходження енергії до організму з їжею перебільшує енергетичні витрати організму. При цьому основними причинами ОЖ в осіб зі спадковою схильністю є переїдання у поєднанні з низькою фізичною активністю. Можливо, що пандемія ОЖ є неминучим наслідком того, що певна частина населення зі схильністю до надлишкового накопичення жиру опинилася в умовах, які сприяють малорухомому способу життя й надлишковому надходженню калорій з їжею. В цій ситуації, за відсутності адекватного поведінкового контролю над споживанням і витратою організмом енергії, маса тіла починає поступово збільшуватися, навіть попри незначний надлишок спожитих калорій У процесі старіння збільшення маси тіла зазвичай відбувається за рахунок активації ліпогенезу.

З іншого боку, з віком знижується продукція соматотропного гормону, що сприяє збільшенню маси тіла . Відомо також, що при старінні змінюється метаболізм ліпідів і ліпопротеїнів, більше того, встановлено зв’язок цих змін з розвитком вікової патології (ішемічна хвороба серця, церебральний атеросклероз, гіпертонічна хвороба).

Дослідження Інституту геронтології АМН України свідчать про зменшення в процесі старіння осіб з нормальним рівнем ліпідів, в тому числі – холестерину, який є одним з найважливіших факторів розвитку інфарктів та інсультів. При старінні збільшення в сироватці крові вмісту холестерину і тригліцеридів, а також зниження корисних ліпідів. Наявність супутнього ОЖ може посилювати вираженість дисліпідемій, а це – прямий шлях до небезпечних недуг. З іншої сторони, ряд досліджень показали, що пацієнти літнього віку, які перебувають у відділеннях реанімації, мають кращі результати виживання, ніж ті, у кого є знижений індекс маси тіла.

За матеріалами журналу "Медікс. Антиейджинг".

2231 0

Коментарі до статті