Незвичайні смакові поєднання у різних країнах світу

Незвичайні смакові поєднання у різних країнах світу

Це справді так. Бо смак – справа індивідуальна. І формується він, чи буквально "всмоктується" з молоком матері. І "смак, знайомий з дитинства" - це не просто рекламний салоган. "Зазвичай наші рецептори найкраще сприймають ті смакові комбінації, до яких ми найбільше звикли. Але існують абсолютно неочікувані поєднання, які, навдивовижу, також чудово смакують. Вчені виявили, що в європейських рецептах, зазвичай, поєднуються продукти, які мають спільні компоненти, натомість для рецептів Східної Азії такі поєднання не характерні.

Нам чудово смакує як тайська, так і  італійська кухня, хоча за принципом поєднання інгредієнтів вони абсолютно різні", - стверджують спеціалісти. Так, справді, десерт полуниць з бальзамічним соусом чи сніданок з м’якого сиру з медом нам можуть видатися дивним поєднанням, але ними нікого не здивуєш відповідно у Італії та на Середньому Сході. Так само, як лише в Австралії і більше ніде у світі не знайшов широкого вжитку бургер зі смаженим яйцем та буряком. А  курятина з шоколадом - не заїдання шоколадом будь-якої страви, а класичний мексиканський рецепт соусу "моли". Він готується з використанням перцю чилі, шоколаду або какао порошку та інших спецій і традиційно подається до курки.  Більше того, до складу багатьох рецептів іспанських соусів, що подаються до м'яса, також входить шоколад. Але, звичайно, шоколад пряний, гіркий зі спеціями. Традиції виробництва такого шоколаду сягають доколумбової епохи. Жителям Півдня Сполучених Штатів абсолютно звичним видається поєднання солоних арахісових горішків, залитих холодною Coca-Cola. Така страва не лише десь у Новому Орлеані смакує, а ще й насичує та бадьорить завдяки вмісту в напої натурального цукру! А от те, що солоні бочкові огірки добре пасують з медом, ви певно й не здогадувались. І будете дуже здивовані, дізнавшись, що це – суто українська страва! З іншими найбільш популярними смаковими поєднаннями можете ознайомитися з таблиці, яку складено на основі популярного видання Professional Cooking (Wayne Gisslen).

 Угорщина

 сметана, перець,кмин

 Південне Середземномор’я та Близький Схід

 кориця, горіхи, мед

 Німеччина

 кмин, цибуля, оцет

 Греція

 лимон, орегано

 Індія

 імбир, цибуля, часник

 Італія

 помідори, базилік, оливкова олія

 Лігурія (Італія) та Прованс (Франція)

 оливкова олія, часник, анчоуси

 Китай

 імбир, часник, зелена цибуля

 Скандинавія

 сметана чи гірчиця, кріп

 Таїланд

 рибний соус, лемонграс, листя каффіру, чилі

 Бургундія (Франція)

 цибуля-шалот, часник, петрушка

 Нормандія (Франція)

 яблуко, яблучний сидр або кальвадос, вершки

 Прованс (Франція)

 чебрець, розмарин, шавлія, орегано

 Японія 

 імбир, соєвий соус

 Японія

 соєвий соус, саке або мірін, стружка шкірки лосося

Однак смак, виявляється, не є постійним сприйняттям для людини. У їжі, як скажімо, у одязі чи мистецтві, він може змінюватися і навіть… зникати. Відсутність смаку щодо їжі – нажаль, не свідчення поганого «виховання», а наслідок хвороби. До порушення смаку призводять захворювання верхніх дихальних шляхів, побічна дія деяких медикаментів, вікові зміни, порушення обміну речовин і навіть…травми вуха. Також швидше відбувається атрофія смакових рецепторів у курців. Зміна смаку відбувається при деяких ендокринних захворюваннях. Зокрема, у хворих на цукровий діабет. І звичайно, практично кожна мама може відзначити несподівану зміну своїх смакових переваг у період вагітності (це пов'язано з підвищеним вмістом в крові жіночих статевих гормонів).

Багато хто б хотів змінити свої смаки зусиллям волі, відмовитись від деякої смачної, але не завжди корисної їжі… Але хіба це можливо? Виявляється – так! Це недавно підтвердив своїм дослідженням професор неврології Крейг Монтелла з Каліфорнійського університету в Санта Барбарі. У матеріалі, опублікованому в престижному фаховому виданні Nature Neuroscience обґрунтовуються зміни смакових переваг в залежності від набутого харчового досвіду. Дослідження на мові нейробіології пояснює, чому особи, які переїжджають з однієї країни в іншу, зазвичай звикають до місцевих продуктів. Багаторазове вживання «нової» їжі протягом кількох тижнів або місяців формує в організмі звикання і смакове сприйняття. Таким чином, усі ми можемо з часом звикнути вживати їжу, яку раніше не любили, і при цьому знову отримувати смакові задоволення.

Отож відкривайте нові смаки і смакуйте на здоров’я!

2388 0

Коментарі до статті