Правила техніки безпеки щодо перших весняних овочів

Правила техніки безпеки щодо перших весняних овочів

Сонечко пригріло землю, ми радісно підставляємо обличчя під його ласкаві промені, все довкола зеленіє. Нарешті минула зима! У цей час так хочеться змінити харчовий раціон, включити до нього  побільше салатів, весняних овочів! Тим більше що з прилавків базарів і продуктових магазинів на нас спокусливо дивляться апетитні пучки редиски, запашні оберемки цибулі, салату, кропу, соковиті голівки молодої капусти, тугенькі темно-зелені огірки та багато іншої такої бажаної городини…

Але варто пам’ятати, що всі ці овочі вирощені в теплицях у штучних умовах, з обов’язковим додаванням значної кількості мінеральних добрив. В умовах зими та ранньої весни, коли рослини в теплицях відчувають нестачу сонячного опромінення, щедра підгодівля їх добривами (а саме нітратами) забезпечує належний фотосинтез. Завдяки нітратам тепличні овочі набувають  привабливого вигляду – великого розміру, яскравого кольору, хрумкості та соковитості.  Але ця краса має зворотний бік – якщо разом з тепличними овочами в наш організм потрапляє велика кількість нітратів, це може завдати значної шкоди здоров’ю. Щовесни, як свідчить медична статистика, понад 3 тисячі українців отруюються тепличною городиною.  

Що ж робити, аби покуштувати ранніх овочів і отримати задоволення та користь, але уникнути проблем зі здоров’ям?

Довіряйте своїм очам

Якщо редиска, огірок, помідор, болгарський перець надто великого розміру, дуже яскравого кольору, з лискучою поверхнею – це може бути ознакою високого вмісту нітратів. Надавайте перевагу тепличним овочам менш досконалого вигляду. Також на вигляд оцінюйте свіжість городини. Вибирайте ті продукти, які справляють враження свіжозрізаних. Адже в тепличних овочах, які довго пролежали, нітрати перетворюються на ще більш небезпечні для здоров’я нітрити, відомі канцерогенними (такими, що сприяють розвитку раку) властивостями.

Будьте вимогливим покупцем

Вимагайте у продавця сертифікат якості на продукт, який ви збираєтеся купити. В цьому папері обов’язково зафіксовано результат нітратного контролю. Якщо у відповідній графі зазначено, що вміст нітратів у межах норми, можете діставати гаманця. 

Ретельно мийте й вимочуйте овочі

Нітрати – водорозчинні солі. Тому ретельне промивання й замочування ранньої городини у холодній воді суттєво знижує вміст у ній нітратів. Скажімо, в картоплі, моркві, буряку, капусті, якщо потримати їх годину у воді, вміст нітратів зменшиться на 25–30%. Найбільше нітратів накопичується у ранній зелені – кропі, петрушці, салаті. Тому їх рекомендують вимочувати не менше 2 годин перед споживанням.

Видаляйте найбільш нітратні частини

З ранньою городиною слід добряче попрацювати ножем. Нещадно відрізайте ті частинки овочу, де сконцентрована найбільша кількість нітратів. Наприклад, у капусті найбільше нітратів сконцентровано у верхніх листках, качанах і прожилках листя. В огірках і редисці - біля «хвостика» і «носика», а також у шкірці. А от у моркві – навпаки, в серцевинці. 

Поливайте салати соком цитрини

Вітамін С – чудова зброя проти нітратів. Він надзвичайно ефективно нейтралізує їхню шкідливу дію. Тому сміливо поливайте свої салати з ранньої городини соком цитрини – це і смачно, і корисно.

Піддавайте овочі кулінарній обробці

Кладіть очищені овочі у киплячу воду так, щоб рідина їх покривала. Солити краще наприкінці приготування. Після відварювання воду слід одразу ж злити. У такому разі рівень нітратів знижується на 40–80%. 

3535 0

Коментарі до статті