Гнатюк Роксолана Михайлівна

лікар-психотерапевт

ЗАПИТАННЯ ДО ЕКСПЕРТА

Додати своє запитання
Боязнь взрослой жизни Катерина 05.02.2016

Моему сыну 18 лет, он студент первого курса. Он стал очень стесняться взрослых людей - преподавателей, родственников. У него есть возможность и желание подрабатывать, но очень боится собеседований, и вообще контактов со взрослыми. Такая реакция возникла года полтора назад, и пока не проходит. Проблем с общением не было никогда ранее. Что с этим делать?

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Здравствуйте. Скорее всего у вашего сына социофобия – боязнь людей, страх общения и разнообразной активности на публике. Подтверждением этого являеться и тот факт, что даже вопрос врачу задал не он, а вы – его мама. В большинстве случаев от социофобии тяжело избавиться самостоятельно, поэтому лучше обратиться к психотерапевту, а иногда бывает уже нужна и помощь психиатра – то есть медикаментозное лечение. С этим лучше не затягивать, так как со временем социофобия усугубляется!

Человеку с социофобией нужно научиться любить себя. Научиться формировать положительный образ себя, чтобы не зависеть от оценки других людей, которые прямо или косвенно могут сдерживать его общение и активность в обществе.

Нужно научиться отвлекаться и расслабляться, когда тревога зашкаливает. Найти или выработать свои приемы релаксации - например, занятие творчеством, чтение книг, прослушивание любимой музыки, прогулки на природе, медитацией и т.п.

звернути
Дієта та голод Лена 23.09.2015

Вопрос к психологу. Почему, когда сидишь на диете, ужасно хочется есть? Больше, чем в обычное время. Можно как-то с этим бороться? Спасибо!

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Дорога Лєна.

Кажуть «звичка – це друга натура», тому якщо ви завжди їли великі порції, а тут почали себе обмежувати, то  організм цього не зрозуміє. Потрібен час, щоб сформувати нову харчову звичку.

Для повноцінного функціонування нашої центральної нервової системи потрібна глюкоза. Тому мозок людини, яка перебуває на дієті, просто вимагає їжу багату складними вуглеводами чи білком і часто використовує для цього найпростіший спосіб – вам хочеться з'їсти щось солодке. Можите дозволити собі іноді щось смачненьке, це підбадьорить вас.

Перед тим як сідати на дієту варто підготуватися до цього психологічно. Можна створити групу підтримки. Наприклад, подруга чи мама, які будуть теж дотримуватися дієти. Не ставте завищені вимоги до себе. За місяць можна втратити (без шкоди для здоров'я) лише 2-3 кг. Ця цифра не вражає, але вона є правильною. Також дуже важливо вірити в позитивний результат. Можна побалувати себе якимось симпатичним подарунком – купити гарний блокнотик і красиву ручку, щоб записувати свої успіхи в зменшенні ваги. Можна придбати собі гарне плаття на розмір менше, ніж ви маєте і т.п.  

звернути
Малюк не розстається з іграшкою Ольга, 29 років, Кіровоград 18.08.2015

Моєму синові 5 років, але він досі спить з м’якою іграшкою. Не розлучається з нею, навіть, в дитячому садочку. Ходить в садочок вже 3 роки. Чи потрібно відучати його від іграшки? Як краще вчинити?

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Дорога Ольга!
Для малюка іграшка – це символ спокою, стабільності. Це такий собі «замінник» мами, коли її немає поруч. Ваш малюк пішов в садочок дость рано – в 2 роки, тому іграшка була потрібна йому, щоб відчувати себе не так самотньо і щоб мати щось, що нагадувало б про дім. Можливо, вашому синові і досі незатишно в дитячому садоку, і йому потрібна підтримка. Улюблений ведмедик допомогає вашому синові відчувати себе більш спокійно при засинанні, особливо в новому місці. Якщо вас це турбує, то можите замінити іграшку – ритуалом вкладання в ліжко: купання перед сном, довше будьте біля його ліжечка, читайте книжки, співайте колискові, робіть масаж. Але, на мою думку, в іграшковому другові немає нічого страшного. І зовсім скоро він буде чекати свого маленького господаря вдома.

звернути
Тиснуть рідні через зайву вагу Рита, 36 років, Полтава. 29.01.2015

Мене всі в родині доводять, що я товста. Серйозно, я з дитинства це чую. На мене особливо тисне мама і чоловік. Але скинути кілограми швидко я не можу. Ніяких помітних успіхів нема, і вони думають, що я нічого не роблю, щоб схуднути. Як бути? Що їм говорити? Чи можна схуднути швидше? Важу 94 кг, зріст 165 см. Справді, я товстенька. Дякую.

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Дорога, Рита!

Те, що Ви незадоволені своїм тілом – цілком зрозуміло. Сьогодні «у моді» люди астенічної комплекції. І для того, щоб з задоволенням дивитися у дзеркало та підняти свою самооцінку варто попрацювати над собою. Також і для Вашого фізичного здоров’я краще схуднути, тоді зменшується навантаження на серце, суглоби, які страждають через надлишкову масу тіла. Але... бажання схуднути має йти саме від Вас особисто, і ніхто не має права на Вас «тиснути», навіть, Ваша мама та Ваш чоловік. Це Ваше тіло і Ваше життя, і Вам вирішувати, що і як робити. До речі, надлишкова вага може свідчити також про психологічні проблеми, які лягають на Вас «надлишковими кілограмами». Тому, буде корисним звернутися також до лікаря-психотерапевта за консультацією. На жаль, зайві кілограми не зникають за кілька днів, немов за помахом чарівної палички, тому, будьте готові, що ваги Ви можете позбуватися повільно. Бажаю Вам удачі!

звернути
Посперечалися з братом Юля Т., 21 рік, Черкаси 17.11.2014

Посперечалися з братом. Я кажу, що у мене є зайва вага, а він каже, що я важу нормально - не товста. Скажіть, це суб’єктивно - товстий чи ні? Чи є якісь правила, як визначити, чи ти маєш зайву вагу? Якщо так, як можна визначити? Дякую.

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Дорога, Юля123!

З запитанням як визначати зайву вагу варто звертатися до до лікаря-дієтолога. Але якщо ваші рідні вважають вас цілком нормальної статури, а ви впевнені, що ви товста – то це скоріше відчуття дискомфорту вашого тіла або нездатність об’єктивно оцінити параметри свого тіла. І, на превеликий жаль, це може бути першими ознаками такого захворювання як нервова анорексія...
Задумайтеся, чому ви не любите свої тіло? Чому вам не комфортно в ньому? Чи піклуєтеся ви про своє тіло? Чи не забуваєте їсти? Чи любите ви гарно одягтися чи вважаєте, що вам нічого не до лиця? Можливо, якась важлива для вас людина колись сказала щось погане про ваше тіло? Можливо, хтось сторонній «кинув» у вашу сторону зневажливе слово? Є багато запитань, відповівши на які, ви зможете краще зрозуміти власне тіло, але, можливо «знайомство» з вашим тілом краще провести на очній консультації з лікарем-психотерапевтом.

звернути
Який спорт корисніший? Наташа, Біла Церква, 24 роки 24.10.2014

Добрий день! Я хочу ходити на якийсь спорт, але не можу вирішити, який мені подобається. Ніби й все подобається, але не знаю, який обрати. Біг? Пілатес? Танці? І що з цього корисніше?

Гнатюк Роксолана Михайлівна

Дорога Наташа, доброго дня.

Насамперед запитайте себе, що ви любите і чого саме ви очікуєте від занять спортом. Якщо ви інтраверт – вам підійдуть індивідуальні види спорту. Якщо екстраверт – групові, такі як танці... Хоча, врешті-решт, і танці бувають різні. А от пілатесом можна займатися як і у фітнес-клубі, так і самостіно вдома. Також багато залежить від темпераменту – флегматик може робити одноманітні рухи, а от сангвінік чи холерик - ні. Сангвініку треба, щоб було цікаво, щоб і «на людей подивитися і себе показати». Варто провести консультацію з фітнес-тренером і озвучити свої сподівання, думаю, він порадить, що буде корисне саме для вас. Можете також спробувати кілька видів спорту одночасно і віддати перевагу тому, який вам найбільше сподобався.

звернути

Задати питання