Чому кістки стають ламкими - пояснюють лікарі

Чому кістки стають ламкими - пояснюють лікарі

Остеопороз - це хронічне захворювання. Для нього характерна підвищена крихкість кісток і високий ризик переломів. Кісткова тканина при остеопорозі стає менш щільною, а кістки настільки слабкими й тендітними, що ламаються навіть через невелику травму (наприклад, падіння або від удару). Повноцінне харчування і регулярні фізичні вправи найбільш важливі для підтримки здоров'я кісток протягом життя.

Ризик розвитку хвороби збільшується з віком. Найнебезпечніші наслідки остеопорозу — перелом шийки стегна, який призводить до інвалідності або й смерті, а також деформація й ураження хребців.

Діагностика остеопорозу

Для визначення остеопорозу й під­твердження діагнозу проводять рент­генографію (показує зниження щіль­ності кісток на 30% і більше), а також рентгенівську чи ультразвукову денситометрію.

Денситометрія буває наступних видів:

  • подвійна енергетична рентгенівська абсорбціометрія
  • кількісна ультразвукова денситометрія
  • кількісна магнітно-резонансна томографія
  • кількісна комп'ютерна томографія

Подвійна енергетична рентгенівська абсорбціометрія (англ. DXA або DEXA) є «золотим стандартом» у діагностиці остеопорозу.

DХА застосовують для вимірювання мінеральної щільності кісткової тканини (г/см2); вона визначає остеопенію або остеопороз, оцінює ризик переломів і використовується для відстеження реакції на лікування.

Життєво важливими насамперед є дані про стан хребта і шийки стегнової кістки, оскільки переломи цих ділянок є найбільш небезпечними і загрожують втратою рухової активності на тривалий термін.

Якщо сканування поперекового відділу хребта або кульшового суглоба  не можливе з якихось причин, можна вдатися до сканування дистального відділу променевої кістки.

Тест DXA не викликає дискомфорту, не передбачає ін’єкцій або спеціального приготування, і займає, зазвичай, лише 5-10 хв. Кількість випромінювання при цьому мінімальна і відповідає нормі, яку пересічна людина отримує з навколишнього середовища за день.

Як проявляється остеопороз?

Про наявність остеопорозу часто дізнаються після перелому кісток, осо­бливо якщо він стався без значної травми. Найбільш поширені прояви за­хворювання — біль у спині, в ділянці тазостегнових або гомілковостопних суглобів, у кістках таза.

Якщо болить спина, а надто після різких рухів, під час чхання або кашлю, підіймання важкого, на зміну погоди, — час проконсультуватися в лікаря.

Серед інших можливих симптомів — зменшення зросту, сильна суту­лість, поява дрібних шкірних складок з боків живота.

Загальна слабкість, стомлюваність, прискорене серцебиття, завчасне посивіння, ламкість нігтів, нічні су­доми в ногах, пародонтоз — непрямі ознаки хвороби.

Кальцій: будівельний матеріал для кісток

В організмі дорослої людини при­близно 1000 г кальцію: 99% — у кістках, а 1% — у плазмі крові. Своє «депо кальцію» (біохімічний термін) є в кожній клітині. Основне депо кальцію в людському організ­мі — кісткова тканина.

Чоловіки і жінки у віці 18-50 років потребують 1000 мг кальцію на день. Ця щоденна норма підвищується до 1200 мг в день, для жінок, старших за 50 років, і чоловіків, старших за 70 років.
Джерела кальцію:

  • знежирені молочні продукти
  • овочі з темно-зеленим листям
  • консервований лосось або сардини
  • соєві продукти
  • апельсиновий сік
  • збагачені кальцієм пластівці

Фото pvproductions

3421 0

Коментарі до статті