Чому виникає нудьга

Чому виникає нудьга

Нудьга звична для нас емоція, подібно до гніву та щастя, однак її на відміну від інших емоцій вивчають не так активно. Можливо тому, що нудьга менш помітна, та її не так цікаво досліджувати. Однак, вона як і інші емоції нам також потрібна.

 

Що таке нудьга і що з нею не так

Фахівці ще не досягли повного консенсусу щодо визначення. Наводимо кілька з них.

Під нудьгою розуміють поєднання об'єктивної відсутності неврологічного збудження й суб'єктивного психологічного стану незадоволеності, розчарування чи незадоволеності, розчарування чи незацікавленості. 1

 

Існує ще одне визначення визначення нудьги - це нереліазоване бажання діяльності, яке приносить задоволення.  

 

На думку деяких вчених нудьга має еволюційну складову – вона мотивувала досліджувати навколишнє середовище. Якщо людина протягом тривалого часу залишалась на одному місці, то вона ставала легкою здобиччю для хижаків та втрачала можливість займатись іншими справами, які б приносили б їй більше користі.

З тим, що відчуття нудьги - викликає дискомфорт погодиться більшість людей. Окрім того, нудьга має зв'язок з нездоровою поведінкою, яка стимулює вживання наркотичних засобів чи алкоголю, про що свідчать результати проведених досліджень.

Якою буває нудьга

Психологи виокремили чотири типи, які відрізняються за рівнем емоційного збудження, яке відчуває людина.

Індиферентна нудьга

Людина має низький стан збудження й позитивні емоції, це дозволяє відчувати себе добре та розслаблено (наприклад валятись на дивані та нічого не робити).

 

Калібрувальна нудьга

Являє собою високе збудження й незначні негативні емоції, наприклад, людина хоче щось зробити, однак не розуміє, що саме, вона відчуває себе нормально, однак має бажання зайнятись чимось цікавим.

 

Пошукова нудьга

Характерне емоційне збудження й негативні емоції, коли людина активно шукає, що їй зробити, але має обмеження стосовно цього (наприклад, самоізоляція).

 

Реактивна нудьга

Є самою негативною із групи, тому що людина, вже відчуває себе нещасною, що стає причиною виникнення у неї злості та агресії, вона хоче скоріше вирватись із ситуації, яка спричинила ці відчуття (наприклад, залишити нудні збори, які тривають занадто довго) і позбутись такого стану.

 

Нещодвано психологи додали п’ятий тип - апатична нудьга.

Для неї характерний низький рівень збудження в комбінації з високим рівнем відрази до того, що відбувається. На думку вчених, вона більше нагадує депресію за своїми проявами, тому що людина дуже нещаслива, однак при цьому не хоче нічого змінювати. Цікаво, що апатична нудьга є самою розповсюдженою - 36%. 2

І хоча багатьом доводилось говорити, що їм "смертельно нудно", померти від нудьги принаймні напряму - неможливо. Однак, така емоція може провокувати руйнівну поведінку, в результаті чого людина, яка її відчуває опиняється в групі ризику передчасної смерті.

На думку вчених, вирішальним є те, як ми реагуємо на нудьгу. Якщо ми розслаблені і приємно нудьгуємо певний час, нічого страшного не відбудеться. Однак якщо нудьга пов'язана з негативом, то це може стати причиною збільшення тривожності й навіть депресії.

Цікавий факт, люди, які мали черепно-мозгові травми, мають більшу схильність відчувати нудьгу. 3

 

За матеріалами:

https://link.springer.com/article/10.1007/s10648-011-9182-7
https://www.livescience.com/41725-new-boredom-discovered.html
https://www.nature.com/news/researchers-seek-definition-of-head-trauma-disorder-1.16980

 

Вам також може бути цікаво
141 0

Коментарі до статті