Чи гальмують стовбурові клітини старіння?

Чи гальмують стовбурові клітини старіння?

Нині вчені знаходяться в пошуках засобів, які зможуть попередити старість чи продовжити молодість.

Зокрема, у процесі розвитку організму відбувається диференціювання клітин, а під час старіння на якомусь етапі ці клітини проходять так звану точку  «неповернення», з якою очевидно і пов’язаний процес старіння. Ця теорія привела навіть до створення банків стовбурових клітин, отриманих у молодому віці, для відновлення необхідних функцій організму у більш зрілому.

Автори нашумілої у 90-х роках теорії парабіозу з Інституту геронтології  дослідили дію молодих клітин у старому організмі і прийшли до висновку, що молоді клітини старий організм не відновлюють.

І хоча протягом одного місяця спостережень в осіб похилого віку спостерігалися певні поліпшення їх самопочуття, вже через три місяці все повертається на круги своя.

Більше, якщо для вивчення механізмів старіння застосувати теорії парабіозу, то у роздільному житті старого і молодого організму спостерігається вражаючий факт: старий – не омолоджується, а молодий – неодмінно старіє. Цим методом знайти «агент старіння» поки що не вдалося. Натомість дослідження у сфері індукованих плюрипотентних стовбурових клітин, які доволі науково- і капіталоємні, мають перспективу у пізнанні механізмів запрограмованого старіння організму.

Стовбурові клітини дорослих організмів мають властивість мультипотентності (тобто можливість диференціювати у тканину, з якої виділені), помірну доступністю і відсутність проблемних етичних аспектів. Однак проліферативна властивість цих клітин обмежена, а також існує ризик інфікування як у реципієнта, так і у донора під час забору. Отриманих клітин дуже мало, їх складно ідентифікувати і культивувати. Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, які вдалося отримати з клітин різноманітних тканин (передусім фібробластів), потребують детального вивчення та перепрограмування методами генетичної інженерії

За даними журналу "Антиейджинг".

Читайте також:

Десять продуктів проти старіння 

Чому ми старіємо з різною швидкістю 

Медитація продовжує молодість 


 

1942 0

Коментарі до статті