Чи дійсно смажена їжа може бути причиною раку

Чи дійсно смажена їжа може бути причиною раку

У процесі термічної обробки продуктів утворюється хімічна сполука акриламід. Хоча він є потенційним канцерогеном і токсичний, не зовсім зрозуміло, який саме взаємозв'язок між споживанням їжі, що містить акриламід, та розвитком раку.

Чи можна уникнути утворення акриламіду?

Щоб знизити ймовірність утворення акриламіду та потрапляння до організму, їжу варто смажити до золотої, але не коричневої чи чорної скоринки. Якщо перед смаженням маринувати м'ясо у пиві, ризик розвитку раку зменшиться. При готуванні на грилі перевагу краще віддавати овочам. Але найоптимальніший варіант – збалансоване харчування з великою кількістю овочів, фруктів і цільнозернових продуктів, адже вони не містять акриламіду.

Як вивчали акриламід

Майже 20 років тому шведські будівельники, прокладаючи тунель, помітили, що корови, які паслися поблизу, раптом починали хитатися, падати, а деякі навіть помирали. Дослідження показало, що тварини пили воду з річки, забрудненої акриламідом. Робочі використовували його полімер – поліакриламід, як герметик для тріщин, що вважалося безпечним. Проте реакція полімеризації не була повною, і це спричинило утворення непрореагованих продуктів акриламіду.

Дослідники провели аналіз крові будівельників і контрольної групи осіб, які не мали жодного відношення до випадку із промисловим акриламідом. В обох групах у крові було виявлено небезпечну кількість хімікату. Потім акриламід знайшли у їжі, яку споживали учасники групи контролю: смаженій картоплі, каві та особливо продуктах, багатих на вуглеводи, але не білки. Усі страви, смажені або запечені, були приготовані за максимальної температури 120 °С.

Хоча вчені визначили джерело акриламіду, дати відповідь на запитання, чи канцерогенний він для людини при звичайному споживанні приготованих за високих температур страв, не змогли. Проте вони дійшли висновку, що дієтичний акриламід не пов'язаний із ризиком виникнення найбільш поширених видів раку, втім додали, що не можна виключити можливий розвиток раку яєчників, нирки та матки у людей, які ніколи не курили.

За матеріалами www.worldhealth.net

Читайте також:

Шкідлива їжа викликає зміни в мозку 

Як не вмерти від трансжирів 
 

1039 0

Коментарі до статті