Нове в класифікації хронотипів людей: більше, ніж «сова» і «жайвір»

Нове в класифікації хронотипів людей: більше, ніж «сова» і «жайвір»

Американський клінічний психолог Майкл Бреус пропонує ще один поділ  людей за хронотипом (тип активності залежно від часу доби, від древньогрецького  Χρόνος - час)

Клінічний психолог Майкл Бреус написав книгу The Power of When (Сила «Коли»), в якій він запропонував ділити людей на чотири хронотипи -  залежно від налаштувань їх біологічного годинника.

Доктор Бреус, що спеціалізується на розладах сну, вважає, що проблема розладу сну полягає не стільки в тому, що ми робимо, скільки коли ми це робимо.

Сфокусуватися на темі правильного часу для основних занять - робота, сон, фітнес, секс - йому допоміг випадок з однією з пацієнток, яка скаржилася на постійну втому. Після з'ясування обставин, він запропонував жінці перенести свою домашню роботу на 2 години пізніше, щоб це краще вкладалося в її режим сну.

Після 2 тижнів нового режиму якість її сну покращилась, а продуктивність зросла. Бреус почав вивчати питання правильного часу для кожної активності і довів свою концепцію до накопичення правильного розкладу ( залежно від біологічного годинника для вашого типу особистості) аж до 75 активностей: від правильного часу для пиття кави до тренувань.

4 хронотипи за Бреусом

Дельфіни. Розумні, невротичні, сон поверхневий.

Леви. Орієнтовані на ранок (жайворонки), оптимісти, потребують середньої кількості сну.

Вовки. Орієнтовані на ніч (сови), креативні, екстраверти, потребують середньої кількость сну.

Ведмеді. Люблячі веселощі, прогулянки, сонце, мають потребу у великій кількості сну.

Відповідно до цих хронотипів Бреус визначив кращий час для різних справ.

  • Коли лягати спати

На думку лікаря правило «треба спати 8 годин» - міф. Більшість людей прекрасно себе почувають і при 7-годинному сні, а «дельфіни» можуть з успіхом спати і по 6 годин.

Коли настає пора лягати спати, потрібно підготувати обстановку і свої думки. Наприклад, відключити яскраві екрани і не дивитися в смартфон або телевізор як мінімум за годину до сну.

«Ви не повинні лягати в ліжко з будь-якими іншими цілями, крім сну або сексу» - пише доктор Бреус. Сенс в тому, щоб ліжко асоціювалося зі сном.

Найкращий час для того, щоб лягати спати залежно від хронотипу:

«Дельфіни»: як можна ближче до 23:30

«Леви»: як можна ближче до 22:00

«Вовки»: ближче до опівночі

«Ведмеді»: ближче до 23:00

Відповідно, і найкращий час для того, щоб прокидатися:

«Дельфіни»: 6:30

«Леви»: 5:30 - 6:00

«Вовки»: 7.00

«Ведмеді»: 7:30

  • Найращий час для тренувань

Бреус дає наступні рекомендації по часу для тренувань (і для оздоровчого бігу в тому числі):

«Дельфіни»: 7:30 ранку. Ранкова пробіжка перед робочим днем ​​найкраще підходить їм для того, щоб впоратися з занепокоєнням, розслабитися і продуктивно прожити весь робочий день.

«Леви»: 17:30

«Вовки»: 7:30 або 12.00

«Ведмеді»: 18:00

  • Найкращий час для сексу

Для 70% людей час сексу диктується зручністю, наприклад, коли партнери опиняються в ліжку перед сном - пише Бреус.

Але при цьому рівень тестостерону (а значить і найбільш приємний для сексу час) зазвичай найбільш високий в іншу пору: вранці або на початку вечора.

Якщо ваш партнер відноситься до іншого хронотипу, лікар Бреус рекомендує спробувати підібрати можливості і час для сексу десь посередині ваших піків.

«Дельфіни»: 22:00

«Леви»: 6:00 - 7.00

«Вовки»: 7:00 або 21:00

«Ведмеді»: 10:00 або 22:30

Керуючись цими годинами основної активності, кожен може підлаштувати всю іншу свою діяльність так,  щоб залишатися працездатним увесь день і прокидатися відпочилим і бадьорим.

Читайте більше про причини розподілу за хронотипами

1454 0

Коментарі до статті