Чи справді соки такі корисні ?

Чи справді соки такі корисні ?

Соки набули особливої популярності серед поціновувачів здорового харчування. В обмін на їх регулярне вживання, нам обіцяють сяючу молодістю шкіру, потенційну втрату ваги та покращену розуму активність. Але чи дійсно це працює? Усі крапки над і розставила дієтолог Кілла Вільямс.

Сік і тільки сік?

Часто можна почути протилежні думки щодо соку. Дехто намагається пройти 10-денну детокс-програму і протягом цього часу вживає тільки соки, а хтось просто додає склянку до щоденного раціону і не страждає зайвим фанатизмом. Безумовно, другий варіант більш раціональний: на самих соках довго не протримаєшся, а щоденна помірна доза вітамінів та антиоксидантів, що міститься у склянці свіжовичавленого соку, здатна значною мірою покращити стан здоров’я.

Але навіщо додаткові антиоксиданти, якщо ви і без соків дотримуєтеся збалансованої дієти? Річ у тім, що вміст поживних речовин у їжі, яку ми їмо, набагато нижчий, ніж колись. Частково завдяки виснаженому грунту, частково – через безглуздо звивисті шляхи перевезення фруктів та овочів. Крім того, ми живемо у все більш забрудненому середовищі та відчуваємо підвищений рівень стресу – обидва фактори збільшують нашу потребу в антиоксидантах. В ідеалі активні люди повинні споживати до 8-10 порцій фруктів і овочів на день. А оскільки це не дуже практично, на допомогу приходять соки із цих же продуктів.

І в соках є мінуси

Основний недолік, у якому звинувачують соки, – це відсутність в них клітковини. Що ж, якщо ви п’єте тільки соки і не вживаєте ніякої іншої їжі, це і справді може стати проблемою, адже клітковина уповільнює вивільнення цукру в кров. Вичавлюючи сік, ми позбуваємося від волокон (клітковини). Це неприродно, а тому зауваження має сенс. Звичайно, найкраще споживати фрукти та овочі в цілісному виді, але ми, здається, прекрасно адаптувалися і до інших видів обробки продуктів.

Щодо тих людей, які худнуть і намагаються замінити соками більшість страв зі щоденного раціону, вони ризикують. Тривале обмеження білків, жирів та вуглеводів має негативні наслідки для здоров’я в цілому, і для фігури зокрема. Заміна одного прийому їжі на день соком у довгостроковій перспективі не завдасть шкоди, але тільки в тому випадку, якщо решта продуктів вашої дієти є надзвичайно поживними і забезпечують організм достатньою кількістю білків та здорових жирів.

Реальна проблема соків полягає в тому, що ми вважаємо кожен із них корисним. І забуваємо, що куплений у супермаркеті (особливо бюджетний) сік більше нагадує солодку воду і лиш віддалено – корисний натуральний напій. Пастеризовані дешеві фруктові соки, які можуть успішно нидіти на полицях протягом півроку, не мають ніякої харчової цінності, а тільки пришвидшують вивільнення глюкози, що збільшує виділення інсуліну і сприяє діабету та ожирінню.

На відміну від цього, соки, отримані з сирих, холодних, пресованих овочів та фруктів з низьким вмістом цукру (наприклад, з капусти, селери, шпинату, грушу, лимона, імбиру) забезпечують безліччю антиоксидантів і не стимулюють виділення інсуліну. Але і їх не варто купувати в магазині, а краще приготувати самостійно.

До речі, не дивуйтеся, якщо ваші смакові рецептори, що звикли до солодких купованих соків, відразу не найкращим чином реагуватимуть на домашній коктейль: згодом ви звикнете і зможете оцінити не тільки користь, а й смак оздоровчих напоїв.

Як щодо схуднення?

А от кілька днів на соковій дієті допоможуть скинути 1-2 зайві кілограми. Вживання 3-5 склянок соку на день забезпечать вам 600-1000 калорій, що безумовно менше звичної кількості. Але на такій жорсткій дієті більше двох днів протриматися важко. Тому спробуйте не опускати добову норму калорій нижче 800, інакше обмін речовин сповільниться, і ви перестанете втрачати вагу.

Кількаденна сокова дієта буде дуже корисною для тих, хто хоче перезавантажити організм і позбутися шкідливих харчових звичок. Скажімо, ви звикли перекушувати на ходу і не відстежуєте, що саме їсте. Тоді вживання тільки соку протягом 1-2 днів допоможе збагнути, що ви занадто часто дозволяли собі перекусити без особливої на те потреби. Вже на другий день мозок зрозуміє, йому не потрібен додатковий шматочок бісквіта об 11 дня: без нього він почувається набагато краще.

Також вам може бути знайомим відчуття «харчової паніки», коли під рукою не виявляється нічого здорового і з’являється сильне бажання з’їсти хоч що-небудь. Після дводенної сокової терапії, ви переоціните їжу, яку їсте: смакові рецептори стануть дуже чутливими, ви зможете оцінити кожен ковток і смаковий відтінок, а звичні продукти здаватимуться смачнішими і солодшими, що допоможе швидше втамовувати вашу жагу до солодощів.

Отже, покупка соковитискачки є хорошим, але далеко не ідеальним способом втрати ваги. Якщо ви все ж хочете посидіти на соках тиждень-другий, запасіться протеїном, жирними кислотами, полівітамінними та мінеральними добавками. Тільки так ви зможете забезпечити основні вимоги вашого тіла для підтримки м’язової маси, злагодженої роботи органів та імунної системи. І звичайно, якщо ви худнете, уникайте цукристих фруктів – винограду, манго та ананасів. І взагалі, як влучно жартують дієтологи: найкращий фрукт – це овоч.

Камінь в бік детоксикації

Ми часто розуміємо слово «детоксикація» надто буквально. І той, хто починає детокс-програму, думає, що в його тілі починається війна між антиоксидантами та безліччю жахливих токсинів, які тривалий час жили в його печінці. Вибачте, але це не так. Реальність полягає в тому, що печінка здійснює процес детоксикації постійно, тому ті ж соки не є чимось таким, що запускає процес детоксикації. Тим не менш, соки дають тайм-аут вашій травній системі і забезпечують ефрментні системи антиоксидантами, які беруть на себе частину повсякденної роботи печінки.

Ще один шок, який може спіткати того, хто вже дістав із шафи соковитискачку і зібрався в найближчий супермаркет: сік з неорганічних фруктів та овочів, наносить додатковий удар по печінці, а не допомагає їй. Адже пестициди, що можуть міститися у таких продуктах, не мають нічого спільного із детоксом.

Також не слід забувати про волокна. Вони є невід’ємною частиною детоксикації, адже допомагають позбуватися відходів, включаючи надлишки гормонів. І якщо ви вирішили очиститися за допомогою соків, їжте ще кілька фруктів та овочів на день у цілісному виді.

Джерело: http://www.telegraph.co.uk/health-fitness/nutrition/juicing-really-good/

414 0

Коментарі до статті