Детокс процедури: що потрібно знати

детокс

В останні роки детоксикаційні процедури набули величезної популярності. Вони обіцяють швидке очищення організму, покращення самопочуття та підвищення енергії. Проте, чи справді ці методи працюють? Розгляньмо, чому «детокс» не є науково обґрунтованим і які альтернативи варто розглядати. Розповідає МОЗ України.

Що таке детокс?

Детоксикаційні програми часто включають суворі дієти, сокові фреші, спеціальні чаї, ванни з солями, клізми та інші процедури. Вони обіцяють вивести токсини з організму і поліпшити ваше здоров’я. Проте, ці обіцянки не завжди підтверджуються науковими даними.

Чому детокс не є доказовим?

По-перше, наш організм уже має все необхідне для очищення. Печінка, нирки, легені, шкіра та кишківник постійно працюють, щоб видалити шкідливі речовини. Ці органи ефективно виконують свою роботу без потреби у додаткових детокс-програмах. Коли ми споживаємо здорову їжу, п’ємо достатньо води і займаємося фізичною активністю, наш організм природно очищується.

По-друге, немає достатніх наукових доказів, що підтверджують ефективність детоксикаційних методів.

Дослідження 2014 року, опубліковане в «Journal of Human Nutrition and Dietetics», аналізувало 15 детокс-програм і дійшло висновку, що немає жодних доказів, які б підтверджували, що ці програми сприяють виведенню токсинів з організму. У дослідженні також зазначалося, що більшість тверджень про користь детокс-дієт не підкріплені результатами наукових досліджень. (https://bit.ly/3x5u471)

У звіті British Dietetic Association зазначили, що жодна з детокс-дієт, які вони аналізували, не має наукового обґрунтування. Звіт показав, що деякі детокс-програми можуть бути навіть небезпечними, оскільки викликають дефіцит важливих поживних речовин. (https://bit.ly/3R7rsft)

По-третє, деякі детокс-програми можуть бути шкідливими. Надмірне вживання проносних засобів або клізм може призвести до зневоднення та дисбалансу електролітів. Це, своєю чергою, може спричиняти серйозні проблеми зі здоров’ям, включаючи порушення роботи серця і нирок.

Вплив міфів про детокс

Багато людей вірять у магічну силу детоксу, витрачаючи на це великі кошти і час. Вони можуть відчувати тимчасове поліпшення через сувору дієту або тимчасове зменшення калорій, але це не має довготривалого позитивного ефекту на здоров’я. Важливо розуміти, що короткострокові результати не завжди означають справжнє очищення організму або покращення здоров’я.Замість детоксикаційних процедур, зосередьтеся на підтримці здорового способу життя. Споживайте різноманітні корисні продукти, пийте достатньо води, регулярно займайтеся спортом і відмовтеся від шкідливих звичок. Ваше тіло вже має все необхідне для самостійного очищення, якщо ви створюєте правильні умови для цього.

Image by freepik