Гіперактивний розлад та дефіцит уваги

Гіперактивний розлад з дефіцитом уваги (ГРДУ) є одним з найпоширеніших розладів поведінки в дитячому віці. У 2004 році Всесвітня асоціація дитячої та підліткової психіатрії визнала ГРДУ проблемою № 1 у сфері охорони психічного здоров’я дітей і підлітків. Приблизно 3% дітей шкільного віку мають гіперактивний розлад з дефіцитом уваги, тобто середньостатистично у кожному класі школи є одна така дитина. \n\nОсновні прояви ГРДУ: надмірна рухова активність, порушення уваги, важкість концентрації, непосидючість, балакучість, безтурботність, імпульсивність, порушення сну.

Існує велика проблема раннього виявлення ГРДУ, так як батьки часто не розцінюють поведінку своїх дітей як патологічну. Активна (навіть дуже активна) дитина не асоціюється з поняттям хворої дитини, яка мала би бути навпаки млявою та гіподинамічною (згідно з загальноприйнятими нормами).

Хоча часто буває і так, що батьки приводять на прийом просто активну дитину і називають її гіперактивною. А після детального збору анамнезу виходить, що у дитини порушений режим: вона проводить багато часу перед телевізором і зовсім не має фізичного навантаження.

ГРДУ при невчасному виявленні та відповідно пізньому початку надання допомоги може призвести до порушення дезадаптації, психічного розвитку дитини та соціальних проблем у майбутньому. Тому чим скоріше звернутися за допомогою, тим кращий результат можна очікувати.

На сьогодні існують протоколи ведення дітей з ГРДУ. У кожному великому місті України є відповідні фахівці, які зможуть адекватно оцінити стан дитини і надати необхідні рекомендації.

Нижче в інфографіці – коротко про активну та гіперактивну дитину. Звісно, що критеріїв є значно більше, проте нижченаведені є ті, які найлегше виявити.