Базилік з давньогрецької означає «царська трава», має величезну палітру запахів. Саме так, палітру, бо кожний різновид базиліку має свій неповторний аромат. По запаху базилік розділяється на види, які мають гвоздичний, гвоздично-перцевий, перцевий, лимонний, карамельний, анісовий, м’ятно-перцевий, ментоловий і ванільний аромат.
За кольором листя базилік можна розділити на зелений і фіолетовий. Зелений базилік найбільш популярний в Європі. Він використовується як приправа до страв середземноморської кухні. Фіолетовий базилік, має різкий запах, традиційно споживається в кавказьких та середньоазіатських стравах.
Базилік дуже корисний. Листя «царської трави» містять безліч корисних речовин: ефірні олії, мінерали (мідь, марганець, калій, магній), глікозиди, вітаміни (К, В2, А, Р, С), флавоноїди, фітонциди, рутин, каротин.
Користь запашної приправи:
- Має низьку калорійність, багатий вітамінами та мінералами, що допомагають відновитися організму від дієти. Прискорює метаболізм і сприяє спалюванню жирів.
- Регулярне вживання базиліка сприяє поліпшенню стану кровоносних судин, шкіри, нігтів і волосся.
- Активно використовують в лікуванні респіраторно-вірусних захворювань.
- Заспокійливо впливає на нервову систему, усуває дискомфорт в шлунку, нормалізує роботу кишечника.
- Завдяки високому вмісту вітаміну K базилік сприяє швидкому загоєнню післяопераційних ран і швів.
- Наявність антиоксидантів уповільнює процеси старіння в організмі людини і зміцнює імунітет.
- Високий вміст мінералів забезпечує ритмічну роботу серцевого м’яза і тим самим сприяє підтримці нормального артеріального тиску.
- Листя базиліку містять багато заліза.
- Має заспокійливий вплив на нервову систему людини.
Базилік може бути небезпечним для вагітних, людей хворих на епілепсію та для тих, хто страждає на серйозні захворювання серця. Також з обережністю додавати базилік до своїх страв слід людям, які страждають діабетом, гіпертонією та ішемічною хворобою серця.
Головною причиною, чому базилік потрібно споживати в контрольованих кількостях є те, що рослина містить сполуки ртуті. Не зважаючи на те, що саме ці речовини мають антибактеріальні властивості, все ж у великих кількостях можуть зашкодити здоров’ю.
Загалом базилік корисна і смачна рослина. Зашкодить чи оздоровить організм людини – це все дуже індивідуально, залежить від тих чи інших захворювань, а також яку кількість зелені додаєте до страв. Якщо є хронічні хвороби, в такому випадку перед вживанням краще порадитися з лікарем.
Джиммі Олівер рекомендує! Рецепт «Поркетти» від шефа.
Інгредієнти
- Свинина 2 кг.
- Морква 1-2 шт.
- Корінь селери 0,5 шт.
- Перець чилі 0,5 шт.
- Цедра лимона
- Оливкова олія
- Розмарин
- Насіння фенхелю
- Суміш перців
- Біле вино
- Сіль
- Часник
- Базилік
Приготування
- Беремо шмат свиної вирізки. Бажано взяти таку, щоб зовні був прошарок жиру. Якщо шмат товстенький, то надрізуємо його посередині так щоб потім було зручно згорнути у рулет. Жировий прошарок надрізуємо навхрест. Далі беремо, перець чилі, цедру лимону, олію, і всі спеції (розмарину беріть зовсім трохи) і закидаємо все це до блендера. Перемелюємо усе до кашиці. Цією сумішшю намащуємо наше м’ясо з усіх сторін (у середині трохи більше) і загортаємо у рулет жиром назовні. Щільно перевзуємо ниткою. І лишаємо на добу маринуватися.
- Далі дістаємо м’ясо і кладемо у рукав для запікання. Туди ж додаємо зубки часнику (можна навіть не чистити), порізані невеликими кубиками корінь селери і моркву. Можна додати корінь петрушки (за бажанням).
- Відправляємо у духовку, розігріту до 180℃, на 2-2,5 години. За пів години до кінця запікання, надріжте рукав і долийте трохи білого вина, щоб м’ясо залишилося соковитим та стало ще ароматнішим. Смак неймовірний!
Смачного!
Підготувала Інна Ляшенко