9 кроків до здоров’я

Крок 1: треба достатньо спати. Сон має тривати 8-9 годин. На жаль, у вихідні компенсувати недоспані в робочі дні години не можна. Тому краще організувати свій час так, щоб було коли спати, і щоб сон припадав саме на нічні години.

Не зважаючи на те, чи добре (і чи достатньо) ви спали, вранці обов’язково поснідайте. Це – другий крок до здоров’я. Оптимально, якщо сніданок включає білкові продукти, наприклад, йогурт, кефір, сири. До речі, поєднання білкових страв із вуглеводами забезпечить високу швидкість реакцій та концентрацію уваги, а також протягом дня убереже від бажання перехопити чимсь солодким та шкідливим.

Ну що, поснідали? Далі час прогулятися пішки і зробити третій крок до здоров’я. Ходити пішки потрібно якомога більше, в будь-який час і в будь-яку пору року. Умовно кажучи, за легкими покупками до розташованого поблизу магазину краще вирушити, не користуючись транспортом. І, звичайно ж, класична порада: якомога рідше користуйтеся ліфтом. Краще повільно, але сходами, ніж швидко ліфтом, але без користі для здоров’я.

Четвертий крок до здоров’я – любов до чистоти та гігієни, але без фанатизму. Ніхто не відмовляє митися, мити руки і ретельно прибирати в оселі. Але використання антибактеріальних засобів у побуті відіграє з нами злий жарт: вони захищають нас від можливих інфекцій та, водночас, ослаблюють імунітет і здатність організму «будувати» природний захист при зустрічі з потенційним мікроскопічним ворогом. Тож від одержимості в питаннях гігієни краще відмовитися.

Щоб зберегти міцне здоров’я на довгі роки, потрібно багато рухатися. Це – п’ятий крок до здорового життя. У тих, хто змалку багато рухається, ймовірність виникнення остеопорозу значно нижча у порівнянні з тими, хто ще дитиною не надто любив фізичну активність. Рух допомагає утримувати в нормі щільність кісток. До того ж, якщо немолода людина проходить щоденно 5-10 тисяч кроків, вона зміцнює свої кістки й знижує ризик остеопоротичних переломів.

Залишатися здоровими нам допомагають… щедрість та відвертість. Ділитися – означає робити шостий крок до здоров’я. Коли ми робимо комусь подарунок, то самі отримуємо задоволення, а всі приємні емоції, в свою чергу, роблять нас щасливішими, отже, здоровішими. Ділитися потрібно також і своїми думками, проблемами, переживаннями. Не думайте, що можете пережити все самі. Напевне ваші рідні охоче вас вислухають, щось порадять, просто поспівчувають.

У молоді роки ми часто думаємо, що про артеріальний тиск і рівень холестерину турбуватися не варто. Втім, чим більше нам років, тим більшою є ймовірність виникнення хвороб, про які можна дізнатися, тільки провівши прості вимірювання. Цікавитися своїми показниками тиску та холестерину і, за необхідності, утримувати їх в нормі за допомогою препаратів чи певного режиму харчування – це сьомий крок до здоров’я. Пам’ятайте: всі люди різні. У когось тиск починає «стрибати» після 40-ка, а дехто вже у 28-30 років має гіпертонію. Це залежить від багатьох факторів. Ані підвищеного артеріального тиску, ані підвищеного рівня холестерину людина не відчуває, тому ці показники треба вимірювати, щоб зберегти здоров’я.

Восьмий крок стосується того, що ми їмо, а саме – фруктів і овочів, яких у раціоні має бути достатньо багато. Фрукти та овочі потрібно їсти зі шкіркою, бо в ній містяться харчові волокна, надзвичайно цінний для організму компонент. Харчові волокна знижують рівень холестерину в крові, запобігають закрепам, сприяють очищенню кишківника і зниженню маси тіла, а також є засобом профілактики раку товстої кишки. Крім того, овочі й фрукти зі шкіркою забезпечать жувальне навантаження для зубів – адже, щоб залишатися здоровими, зуби повинні працювати, тобто відчувати тиск.

Зрештою, щоб залишатися здоровим, слід зробити ще один, дев’ятий крок: зменшити калорійність раціону, іншими словами – не переїдати. Переїдання – одна з причин атеросклерозу, цукрового діабету, деяких видів раку і навіть безпліддя. Дослідження показують, що зниження калорійності раціону допомагає збільшити тривалість життя та підвищити її якість. Тож їжте тільки на здоров’я!