Що допоможе дорослим заспокоїти засмучену або тривожну дитину? Як вчити дитину заспокоюватися самій? Все це можна робити за допомогою «коробки спокою». Поради від Підтримай дитину.
Зберіть в одну невелику коробку, мішечок або валізку всі речі, які ви або дитина можете використовувати в потрібній ситуації. Головне, постарайтеся покласти туди предмети для кожного з 5 почуттів. Вони допоможуть в момент стресу направити думки і емоції дитини в позитивний бік.
Як заспокоїти засмучену дитину
Ось кілька рекомендацій для наповнення «коробки спокою», які можуть вам стати в нагоді:
Дотик
Маленький контейнер з м’яким пластиліном або глиною, спіннер, сквіш, кубик рубика, м’яка іграшка, шматочок приємної на дотик тканини, антистресовий м’ячик з гумовими шипами для стискання рукою. А деякі речі, наприклад, «лизун» можна зробити разом з дитиною своїми руками по онлайн-рецептами, а потім помістити в пластиковий стаканчик або яйце від кіндер-сюрпризу.
Слух
Різні аудіозаписи на диску або в плеєрі – музика, аудіокниги, звуки природи. А ще запис вашого голосу або розмови з дитиною. Знайдіть те, що діє на неї заспокійливо. Можливо вашій дитині подобається звук дзвіночків або весняного дощу.
Нюх
Важливе джерело асоціацій і спогадів. Ефірні олії, лосьйони або невеликі мішечки з прянощами, такими як кориця, можуть забезпечити заспокійливий запах для дітей. Це також може бути шматочок улюбленого мила або ароматні трави. Пошукайте разом з дитиною запахи, які викликають у неї щасливі і розслаблюючі спогади.
Смак
Трав’яний чай, жуйка, м’ята або карамель – улюблені смаки і заспокоюють, і додають сил.
Зір
Фотографії близьких і рідних людей, домашніх тварин, улюблених місць або щасливих подій створять приємний і спокійний візуальний ряд. Пошукайте такі фотографії разом, щоб включити їх в невеликий альбом для «коробки». А підбадьорлива записка від мами, тата, вчителя або друзів відмінно підійдуть дитині, яка вміє читати.
Всі разом
Пляшка мильних бульбашок поєднує в собі контроль дихання і спостереження за красивими бульбашками. Книжки-розмальовки з кольоровими олівцями або фломастерами теж забезпечують позитивний заспокійливий досвід від різних органів почуттів. Малювання допомагає дітям перемикнутися з неспокою на уяву і творчість.
Щоб «коробка спокою» вийшла по-справжньому корисною – наповніть її разом з дитиною, розпитавши її про те, на що їй приємно дивитися, які звуки вона любить чути, до чого торкатися чи розминати, які запахи і смаки відчувати. Нехай вона знає, де лежить її «коробка спокою», і як нею можна користуватися, коли вона засмучена і турбується про що-небудь. Таку коробку, мішечок або чемоданчик дитина може брати з собою куди завгодно: в поїздку, в гості, на прийом до лікаря і так далі.
Автор: Олександр Орлов