Термін придатності продуктів: чи можна їсти їх після закінчення

Термін придатності продуктів

Безпечність їжі є одним із найважливіших питань її обігу та спільна відповідальність усіх сторін – виробників, логістичних компаній, продавців і звісно споживачів. Щоб уникнути ризиків варто ретельно дотримуватись вимог з харчової безпеки. Однією з них є споживання лише якісних та придатних для цього продуктів та напоїв.

Олег Швець. Лікар-гастроентеролог

Термін придатності продуктів

Але дати, які ми бачимо на етикетках продуктів, зазвичай не пов’язані зі псуванням їжі. Вони показують, як довго їжа має найкращий смак і текстуру. Якщо ви правильно поводитися з їжею та зберігаєте її, то вона може бути придатною до споживання й після дати, зазначеної на упаковці.

У роздрібній мережі – крамницях та супермаркетах – термін придатності необхідний, щоб знати, коли прибирати продукти з полиць. Для їжі, яка має невеликий термін зберігання, найчастіше застосовується позначення «вжити до». Однак молочні продукти (молоко, йогурт, вершки) можна споживати протягом одного тижня після цієї дати. Яйця безпечні протягом 3-5 тижнів. При правильному зберіганні довше придатні для споживання м’ясна нарізка та салатні суміші.

Позначення «краще спожити до» на упакованих товарах означає найкращий смак і якість. Продукти не псуються після цієї дати, але вони можуть висохнути або мати інший смак. Водночас їжа може бути придатною протягом місяців або навіть років після цієї дати за умови належного зберігання. Це стосується консервів, крекерів, печива, спецій, а також продуктів довготривалого зберігання. Зверніть увагу, щоб упаковка не була пошкодженою (з отворами, вм’ятинами або опуклостями). Не вживайте продукти, якщо вони мають неприємний запах.

Термін придатності важливий для таких продуктів харчування, як дитяча суміш, дитяче харчування, суміш для випічки, пектин. Вони можуть функціонувати по-різному після вказаної дати. Наприклад, суміші для випічки, джеми та желе не матимуть потрібної текстури.

Рекомендації щодо зберігання

Продукти залишаються корисними та придатними до використання більше або менше часу залежно від того, як ви їх зберігаєте.

  • Молоко зберігається в холодильнику протягом 7 днів. Його потрібно поставити в задню частину холодильника, де найнижча температура.
  • Яйця придатні від 3 до 5 тижнів. Як і молоко, яйця слід зберігати в задній частині холодильника.
  • М’ясний фарш і птицю можна зберігати в холодильнику протягом 1-2 днів. Якщо ви плануєте використовувати їх пізніше, краще одразу заморозити. Приготовані м’ясо та птиця придатні 3-4 дні, якщо зберігати їх у холодильнику. М’ясна нарізка, що зберігається у холодильнику, безпечна протягом 2 тижнів до відкриття упаковки та 3–5 днів після відкриття.
  • Сухий рис або макарони можуть лежати в коморі від 1 до 2 років. Після приготування їх можна зберігати в холодильнику протягом 3-4 днів.
  • Консервовані фрукти зберігаються у коморі від 12 до 18 місяців. Після відкриття вони придатні протягом 5-7 днів, якщо поставити у холодильник.

Не марнуйте їжу

Багато хто думає, що після закінчення терміну придатності продукти є небезпечними та можуть викликати отруєння. Але хвороби харчового походження викликає не природнє псування харчів, а потрапляння та розмноження бактерій у їжі.

Якщо страва стоїть при кімнатній температурі довше 2 годин, викиньте її. Вчасно переміщуйте їжу до холодильника.

Підтримуйте поверхні для приготування їжі чистими.

Якщо ви не плануєте використовувати продукти відразу, заморозьте їх. Бактерії не можуть розвиватися при низьких температурах, тому заморожування подовжує термін зберігання продуктів. Заморозити можна навіть молоко, хліб і сир. Якщо ви плануєте заморозити яйця, спочатку збийте їх і зберігайте в герметичному контейнері.

Подовжуйте термін придатності ваших продуктів за допомогою кращих технологій зберігання. До прикладу, покладіть спаржу в чашку з водою, загорніть стебла броколі у вологий паперовий рушник, а селеру – в алюмінієву фольгу.

Коли прийде час утилізувати їжу, яку ви не з’їли, ви можете компостувати продукти. Компостування схоже на переробку, оскільки ви використовуєте продукти, а не викидаєте їх.

Image by aleksandarlittlewolf on Freepik