Чи можна контролювати власні емоції? Емоції та почуття визначають ставлення людини до зовнішніх або внутрішніх подразників. На думку професора, директора Інституту психології ім.Костюка Сергія Максименко на наш емоційний стан найбільше впливають – настрій та пристрасть.
Настрій – це тривалий емоційний стан, який не має значних коливань інтенсивності. Але настрій – це досить тривалий емоційний фон, який може стати сприятливим «грунтом» для позитивного або негативного самопочуття. Хороша новина в тому, що найчастіше ми можемо самі на це впливати та створювати власні емоції.
Пристрасть – інтенсивна емоція, яка стосується задоволення високих потреб, визначається елементами волі, наполегливості та цілеспрямованості. Пристрасті бувають як позитивними, так і не дуже. Навіть позитивна пристрасть, якщо вона заважає діяльності, стає негативною.
Вплив нестабільного емоційного стану на фізичне здоров’я
Причини зміни настрою найрізноманітніші: непідготовленість до діяльності, страх перед очікуваною невдачею, хворобливі стани, неприємні звістки. Особливе місце серед причин, що зумовлюють той чи інший настрій, посідає віра у прикмети.
За світовою статистикою з’ясовано, що настрій на 70% впливає на весь організм людини в цілому. Якщо людина під час щеплення проти сезонної епідемії грипу знаходиться в поганому настрою, то ефективність імунізації знижується.
Стрес та різні психоемоційні переживання здатні впливати на імунну систему. Тепер же остаточно з’ясовано, що ці чинники ще й впливають на ефективність вакцинації. Також, якщо людина відчуває тривале негативне почуття – можуть виникнути інші симптоми: постійний головний біль, депресія, безсоння.
Існує декілька вправ, які допоможуть керувати власними емоціями:
- Через тіло. Це можуть бути техніки дихання і розслаблення, медитація, тілесні практики, масажі.
- Через почуття. Спробуйте висловити що ви відчуваєте – намалювати, описати, зобразити, заспівати.
- Через думки. Якщо ви охоплені якимсь негативним почуттям, яке заважає вам, спробуйте запитати себе: «Що відбувається?», «Що я можу з цим зробити?», зазвичай відповіді на ці питання позитивно впливають на підвищення настрою.
Керування емоціями
Емоційне здоров’я – залежить від того, які емоції переважають у житті особистості, тому вміння керувати емоціями, оптимістичний погляд на життя – умови збереження емоційного та фізичного здоров’я в цілому.
Щоб зберегти емоційне здоров’я, потрібно навчитися:
- керувати емоціями
- не забувати, що прийняття рішень впливає не тільки на вас, а й на інших людей
- вибираючи варіант рішення, потрібно поважати почуття інших
- уміння знаходити порозуміння допоможе уникнути вчинків, що ображають оточуючих
- навчитися методу самоконтролю
Стабільне емоційне здоров’я забезпечує повноцінний розвиток особистості, а саме: інтелектуальний, емоційно-вольовий, комунікативний, духовно-моральний.
Сприяє становленню власного «Я» та ефективній самореалізації особистісних властивостей. Тому збереження емоційного здоров’я є дуже важливим для кожного з нас.
Сергій Максименко
Директор Інституту психології ім. Г.С.Костюка