Що ми знаємо про п’яткові шпори?

п'яткові шпори

Чи дійсно вони стирчать як шпори? І чи завжди біль у п’ятках залежить від них? Отже, п’яткова шпора – це стан стопи, утворений кістковим наростом між кісткою п’яти і аркою. Цей наріст у вигляді дзьобу, клину або шипа є відкладенням кальцію. Він не обов’язково має бути помітним неозброєним оком. До того ж ви часто не помітите і жодних змін у м’яких тканинах, що оточують п’яту. Здоров’я суглобів” розповідає.

Натомість можете відчувати наступні симптоми: біль, запалення та припухлість у передній частині п’яти. Уражена ділянка також може бути теплою на дотик. Ці симптоми можуть поширитися і на склепіння стопи.

Що викликає п’яткові шпори?

Шпори п’яти безпосередньо пов’язані з тривалим розтягуванням і м’язів і зв’язок, мікророзривами від їх надмірної напруги та навантаженнями на кістку п’яти. П’яткові шпори розвиваються з часом і, як правило, виникають, через ігнорування ранніх больових симптомів.

Спочатку біль проявляється при перших ранкових кроках, і надалі біль стихає. Поступово больовий синдром виникає частіше протягом дня. Буває, що болить і щиколотка, і звід стопи.

П’яткові шпори найчастіше можуть бути викликані артритом і надмірною масою тіла.

Частою причиною п’яткової шпори є постійний травматичний стрес від ходьби, бігу або стрибків по твердій поверхні. Вони також можуть розвиватися через носіння невідповідного взуття, яке не підтримує вашу ногу.

У багатьох людей водночас зі шпорою п’яти може бути і підошовний фасциїт. Вони тісно пов’язані між собою, але між ними існує чітка різниця.

П’яткова шпора є кістковим виступом по ходу підошовної фасції.

Підошовний фасциїт – це хворобливий стан, при якому виникає запальний процес у місці прикріплення підошовної фасції до п’яти.

Підошовна фасція – це товста волокниста тканина, яка натягнута між п’яткою і пальцями стопи. Її роль – розподіл тиску під стопою, амортизації ударів під час ходьби або бігу, а також у захисті тканин стопи – сухожиль, м’язів та зв’язок.

Як правило, підошовний фасциїт проходить сам собою протягом певного проміжку часу, незалежно від лікування.

П’яткова шпора залишається там назавжди, якщо не знадобиться хірургічне втручання. На щастя, така операція є вкрай рідкісною.

Методи її лікування та профілактичні вправи.

Діагностувати шпору п’яти самостійно неможливо. Це пов’язано з тим, що її симптоми аналогічні до багатьох інших форм хвороб п’яток і ніг. Правильний діагноз може поставити лише ортопед за допомогою рентгену.

Як лікують п’яткову шпору.

Відпочинок – один з найбільш рекомендованих методів лікування як підошовного фасциїту, так і шпори п’яти. Він допомагає полегшити гострий біль та запобігає подальшому погіршенню стану.

Холодні компреси – полегшують біль, викликаючи тимчасове оніміння у цій ділянці тіла. Цей метод також допомагає зменшити набряк. Холод краще діє при п’ятковій шпорі, тоді як тепло ефективніше при болях у суглобах і м’язах.

Ін’єкції протизапальних препаратів (кортикостероїдів) – полегшують біль та запалення в області п’яти та зводу стопи.

Гострий або короткочасний біль зменшують за допомогою безрецептурних знеболювальних препаратів.

Хондропротектори – використовують для стримування хвороби та усунення больових відчуттів, а також нормалізації обміну речовин. Вони допомагають захистити й інші суглоби, які страждають через зміну ходи та постави при п’ятковій шпорі, тому є незамінним допоміжним засобом.

Ударно-хвильова терапія – покращує обмін речовин, сприяє регенерації тканини та якнайшвидшому загоєнню травм, спричинених шпорою. Вона позитивно впливає і на нервові закінчення, блокуючи больові рецептори та усуваючи їх подразнення.

Коли біль у шпорі п’яти стає сильним і безперервним, як крайня міра, може бути рекомендована операція, Цей вид хірургічного втручання передбачає видалення п’яткової шпори. Хірургія шпори не тільки забирає біль, але й покращує рухливість стопи в цілому.

Лікувальна фізкультура – вправи та розтяжка м’язів п’яти і підошовної фасції. Їх можна виконувати будь-де і будь-якої пори дня, але розтяжки особливо корисні ввечері перед сном.