Газована чи негазована: яка вода краща?

газована вода

Багатьом людям подобається пити газовану мінеральну воду. Але у крамниці чи в ресторані вони роблять вибір на користь негазованої альтернативи. Головним критерієм такого вибору є репутація газованки, начеб-то вона є некорисною для здоров’я. Спробуємо розібратися, чи є підстави для таких міркувань.

Олег Швець. Лікар-гастроентеролог

Коли воду під тиском наповняють вуглекислим газом, вона стає газованою. Часто для кращого смаку у газовану воду додають мінеральні домішки, змінюючи її природню мінералізацію.

Природні газовані мінеральні води отримуються з мінерального джерела і, як правило, містять незмінену композицію мінералів та сполуки сірки. Їх також часто газують.

Газована вода освіжає та є гарною альтернативою солодким безалкогольним напоям. Але важливим є розуміння особливостей впливу води з бульбашками на наш організм.

Газована вода і кислотність

Вуглекислий газ і вода вступають у хімічну реакцію з утворенням вугільної кислоти, яка стимулює ті самі нервові рецептори у роті, що й гірчиця. Це викликає відчуття печіння, поколювання, що може одночасно викликати подразнення та задоволення. Рівень pH газованої води становить 3-4, що означає, що вона слабокисла. Однак вживання такого кислого напою не робить ваше тіло більш кислотним. Нирки та легені видаляють надлишок вуглекислого газу. Добре налаштовані системи підтримки сталого внутрішнього середовища підтримують помірно лужний рН крові 7,35–7,45 незалежно від того, що ви їсте чи п’єте.

Вплив на зуби

Емаль зубів безпосередньо піддається впливу кислоти. На цю тему поки що існує мало досліджень. Зокрема, одне дослідження показало, що газована мінеральна вода пошкоджує емаль лише трохи більше, ніж негазована вода. Водночас мінеральна вода була в 100 разів менш шкідливою, ніж солодкі напої.

Ще в кількох дослідженнях газовані напої продемонстрували потужний потенціал руйнування емалі, але лише якщо вони містили цукор. Саме поєднання цукру та карбонізації може призвести до карієсу. Звичайна газована вода не становить ризику для здоров’я зубів. Щоб повністю виключити ймовірний негативний вплив, пийте газовану воду під час їжі або прополощіть рот звичайною водою після її вживання.

Вплив на травлення

Газована вода може принести користь вашому травленню кількома способами.

Покращує здатність ковтати

В одному дослідженні здорових людей просили ковтати різні рідини. Газована вода показала найкращу здатність стимулювати нерви, що відповідають за ковтання. Також науковці встановили, що поєднання холодної температури та карбонізації посилює цей корисний ефект. Якщо ви відчуваєте потребу «прочистити горло», найкраще з цим справиться холодна газована вода.

Збільшує відчуття ситості

Газована вода допомагає їжі довше залишатися у шлунку, завдяки чому вам не хочеться їсти.

Полегшує симптоми запору

У 2-тижневому дослідженні за участю 40 людей похилого віку середня частота дефекації майже подвоїлася в групі, яка пила газовану воду, порівняно з групою, яка пила звичайну воду. Є також докази того, що газована вода може полегшити інші симптоми розладу травлення, включаючи біль у шлунку.

Вплив на кістки

Вважається, що газовані напої шкідливі для кісток через високий вміст кислоти. Однак, результати досліджень демонструють, що карбонізація тут не до чого. Велике обсерваційне дослідження за участю понад 2500 людей встановило, що кола була єдиним напоєм, пов’язаним зі значно нижчою мінеральною щільністю кісток. Науковці пов’язують цей ефект з великим вмістом фосфору в колі. Вживання фосфору у великій кількості та недостатнє надходження кальцію є потенційним фактором ризику втрати кісткової маси.

Якщо газовані напої й можуть негативно впливати на кістки, то у разі недостатнього споживання кальцію, якщо у дитячому та підлітковому віці заміняти ними молоко. В одному з досліджень жінки у постменопаузі лише покращили надходження і засвоєння кальцію, щодня вживаючи літр багатої натрієм газованої води.

Вплив на серце і судини

Досліджень на цю тему недостатньо. Однак результати невеликих досліджень показують, що вживання газованої води, багатої натрієм, знижує рівень ЛПНЩ (поганого холестерину), маркерів запалення та цукру в крові, та підвищує рівень ЛПВЩ (хорошого холестерину). Крім того, передбачуваний ризик розвитку серцевих захворювань протягом 10 років був на 35% нижчим серед тих, хто вживав газовану воду, ніж у тих, хто пив звичайну.

Немає жодних доказів, що газована вода шкідлива для здоров’я людини. Зокрема, для зубів та кісток. Навпаки, вона може зумовлювати позитивні ефекти, наприклад, покращуючи травлення. Завдяки бульбашкам цей безкалорійний напій у багатьох викликає приємне відчуття. Якщо вам подобається газована вода, то немає очевидних причин від неї відмовлятися.

фото Image by atlascompany on Freepik