Лікарі на алеях

Інтриги нового сезону. У Києві стартував новий, 4-й сезон Всеукраїнського фестивалю «Живи активно!» — і, як виявилося, поціновувачі чекали його не менше, ніж «Гру престолів». Тому що на відміну від ТВ-шоу, тут можна дізнатися, як вижити в реальному світі, і які «дракони» чатують на сучасну людину кожного дня.

У столичному парку Перемоги 8 червня знову зібралися лікарі й пропагандисти здорового образу життя, щоб застерегти, порадити та допомогти всім охочим. Адже, як відомо, найкращі й найдешевші ліки – це профілактика. А найпотужніший стимул для профілактики – це комплексні сучасні знання.

Майже кожен лікар в Україні серед найбільших проблем своєї спеціалізації обов’язково називає невчасну діагностику захворювання. Люди просто пізно звертаються за професійної допомогою – через те, що недооцінюють небезпеки хвороби, або взагалі не знайомі з загрозами.

Наприклад, захворюваність на меланому, один з видів рака шкіри, зростає в Україні кожен рік. Але до лікарів багато пацієнтів потрапляє надто пізно.

Микола Літус, представник дерматологічної клініки EuroDerm: «У наш час особливо сонце стає все більш агресивним, клімат змінюється. Як наслідок, меланома також стає більш поширеною, і це світовий процес. Україна, на жаль, не лишилася незачепленою.

Велика біда в тому, що більшість пацієнтів діагностується на пізніх стадіях, коли хвороба може поширитися вже на лімфатичні вузли. А от якщо помітити новоутворення на начальних етапах, і прогноз для пацієнта, і саме лікування можуть бути значно простішими й більш ефективними.

Відрізняється навіть обсяг шкіри, яку потрібно хірургічно видалити. Це також неабиякий фактор, адже меланома нерідко з’являється на обличчі.

З будь-якої точки зору – чим раніше ми помітили проблему, тим краще.

Тому ми не тільки проводимо діагностику всіх охочих у парку за допомогою сучасної апаратури. Ми проводимо роз’яснювальну роботу, вчимо людей самостійно користуватися таким корисним діагностичним приладом, як дзеркало.

Бажаємо, щоб у людей ця проблема була на слуху, вони боялися меланоми, вчасно ходили на профілактичні огляди – хоча б раз на рік, і берегли свою шкіру та здоров’я».

Наскільки ця проблема значуща, говорило хоча б те, що на фестивалі працювала ще одна локація, де спеціалісти проводили огляди відвідувачів – від Інституту дерматології та косметології докторі Богомолець.

Інша надзвичайно актуальна для України хвороба – цукровий діабет. В країні близько 1,3 млн хворих, і приблизно стільки ж не знають, що в них такий діагноз. Деякі лікарі навіть вважають, що понад 2 млн українців живуть з невиявленим діабетом.

На фестивалі «Живи активно!» кожен міг перевірити за допомогою експрес-тестів рівень цукру в крові, і дізнатися, чи не варто відвідати лікаря.

Алла Набок, медичний представник компанії «Асіно»: «От до нас тільки що одна жінка підійшла — в неї виявився рівень цукру у 22 ммоль/л що перевищує норму в 4 (!) рази. І вона навіть не знала, що в неї діабет, хоча вже помітна навіть така страшна ознака, як початкова стадія «діабетичної стопи». З приблизно 80 людей, яких ми перевірили до цієї розмови, десь у 25 осіб рівень цукру був підвищений!

Тому говорити про необхідність вчасної діагностики діабету вкрай важливо. Адже на ранніх стадіях лікуватися простіше. Іноді запобігти розвитку хвороби можна навіть за допомогою фізичних навантажень, дієти, корекції способу життя».

Кров на цукор можна було перевірити також на стенді медичної компанії «Долфі» — навіть бізнес переконаний, що краще заробляти на профілактиці, ніж на лікуванні. Адже здорові люди багатші!

Дуже часто, щоб стати більш здоровими, ми потребуємо якісної інформації і поштовху. Про це говорила також Ірина Шевченко, керівник підрозділу компанії World Medicine, що допомагала відвідувачам фестивалю перевірити гостроту зору: «Люди не доходять до лікаря, тому що до кінця не розуміють проблем, які у них виникли. Нерідко пацієнти приходять до доктора майже сліпими, коли втрачають зір – і набір заходів для їх порятунку вже дуже обмежений.

Найбільша проблема в цій сфері — глаукома. Тому що там йде специфічне звуження поля зору, і людина не відразу помічає, що у неї порушується бічний зір. Вона просто не розуміє, що це ознака дуже серйозної проблеми. Але глаукома — це прямий шлях до сліпоти. Внаслідок високого внутрішньоочного тиску деградує зоровий нерв, і це незворотний процес.

Чим цікаві такі безкоштовні просвітницькі заходи, як «Живи Активно»? Попередній скринінг тут, звісно, не дає чіткої діагностики. Але можна вчасно визначити, що у людини є проблеми, і направити її на повноцінне обстеження».

Але не тільки безкоштовна діагностика – фішка «Живи Активно». Це ще й можливість для багатьох пацієнтів, які вже знають свій діагноз, отримати альтернативну думку від профі.

Ярослава Корост, виконавчий директор Асоціації превентивної та антиейджингової медицини, кафедра загальної практики — сімейної медицини НМУ ім. О.О.Богомольця: «Одні люди приходять, щоб впевнитися, що вони на правильному шляху. Вони вже десь отримали консультацію або проходять лікування, але бажають почути другу чи навіть третю думку. Це дуже правильно.

Є люди, які вважають, що у них немає часу потрапити до сімейного лікаря. Тут, гуляючи, вони можуть запитати про свої подальші дії.

Наприклад, ми говоримо про проблему судин ніг. Надмірна вага, недостатній рівень фізичних навантажень, надмірне вживання солі, сидячий спосіб життя – все це призводить до проблем.

Але люди часом недооцінюють загрозу. Вони не знають, що процес може бути незворотнім, що від проблем, наприклад, з клапанами судин, не існує пігулки – тільки хірургічне втручання. Тому особливо важливо пропагувати активний і здоровий спосіб життя».

Втім «Живи активно» — це зовсім не про «нажахати відвідувача». Це про то, як знайти і зберегти життєвий тонус, про те, що шлях здоров’я – це не просто відсутність проблем, а спосіб проводити час цікаво і з задоволенням.

Так, на фестивалі можна було отримати ще багато консультацій фахівців – наприклад, педіатра від дитячого медичного центру KinderKlinik.

На стенді компанії Glenmark Pharmaceuticals гості фестивалю змогли отримати відповідіна запитання:

– як розпізнати алергію та відрізнити її від звичайного нежитю?
– що може викликати алергію і способи профілактики?
– які методи лікування використовуються при алергічному риніті?

На фестивалі презентували смарт лінійку приладів швейцарського бренду AGU, яка дає змогу молодим батькам скористатися перевагами інновацій, які значно спрощують догляд за дітьми. Як приготувати дитячу суміш натиснувши лише одну кнопку? Відстежувати вагу і зріст з детальними графіками? Безпечно вимірювати температуру тіла крихітки 24 години на добу, автоматично отримавши всі дані на смартфон? Так, це можливо.

Але ще відвідувачі куштували кисневі коктейлі від Med-Magazin, дізнавалися в зоні «Хобітерапія», як акторські курси можуть спасти від стресу, а діти могли брати участь в безлічі конкурсів, та змагань.

«Жити активно» — це чудова нагода нагадати самому собі, чому і як варто зберігати здоров’я та молодість. Приєднуйтесь – живіть позитивно!