Щитоподібна залоза є справжнім захисним щитом для нашого організму. Про це свідчить навіть її назва – у перекладі з давньогрецької thyreos означає «щит». Вона закладається ще на третьому тижні внутрішньоутробного розвитку й відіграє важливу роль у фізичному та інтелектуальному розвитку майбутньої дитини. Цей маленький орган вагою приблизно 20-25 г є головним постачальником життєвої енергії в організмі людини.
Щитоподібна залоза: базова інформація
Вироблені щитовидкою тиреоїдні гормони необхідні для ефективного функціонування:
- головного мозку
- серця
- м’язів, суглобів та кісток
- нервової, дихальної і травної систем.
Завдяки їм підтримуються:
- здоровий імунітет
- обмін речовин
- тепловий баланс
- репродуктивні функції.
Щитоподібна залоза: порушення в роботі та хвороби
Щитоподібна залоза є одним з найвразливіших органів у людському організмі. На її роботу негативно впливають:
- нестача йоду і селену в організмі
- генетичні особливості
- неправильне харчування
- дефіцит вітамінів і мікроелементів
- шкідливі звички
- стреси
- несприятливе довкілля
- радіоактивні випромінювання.
Симптоми, які свідчать про проблеми у функціонуванні щитовидної залози:
- стрімка зміна ваги
- розлади шлунково-кишкового тракту
- коливання температури тіла
- часті перепади настрою
- порушення сну
- погіршення пам’яті
- дискомфорт у зоні шиї
- збільшення щитовидної залози
- підвищення артеріального тиску
- сухість шкіри
- ламкість волосся та нігтів
- зниження лібідо.
Збої в роботі щитовидки супроводжуються недостатнім або надмірним виробленням тиреоїдних гормонів. Зниження їх рівня називають ГІПОтиреозом, а збільшення – ГІПЕРтиреозом (тиреотоксикозом).
Гіпотиреоз провокує розвиток серйозних хвороб: цукрового діабету, ожиріння, гіпертонії, захворювань нирок, серця і судин. А гіпертиреоз відкриває шлях до остеопорозу, захворювань шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи, проблем з увагою, пам’яттю та навіть до психічних розладів.
Поширені патології щитовидної залози:
- ендемічний зоб
- дифузний токсичний зоб
- вузловий зоб
- тиреотоксична аденома
- доброякісні та злоякісні пухлини.
Захворіти можуть як діти, так і дорослі, незалежно від статі та віку. Але жінки страждають на недуги, повязані зі щитовидкою, у 10 разів частіше, ніж чоловіки. Небезпека посилюється у період менопаузи.
Особливу увагу здоров’ю щитовидної залози мають приділяти вагітні жінки та матері, що годують грудьми. Дефіцит йоду і ненормальна робота щитовидки можуть призвести до порушення розвитку мозку дитини й надалі спричинити когнітивні (пов’язані з мисленням) та неврологічні проблеми.
Сучасні методи лікування і профілактики щитовидної залози
Препарати для лікування щитоподібної залози і нормалізації її роботи добирають лікарі, зважаючи на результати лабораторних аналізів, ультразвукового дослідження або пункцій.
Найважливішою рекомендацією щодо профілактики захворювань щитовидної залози є запобігання йододефіциту. Добова норма споживання йоду залежить від віку та статі.
Найкращий спосіб подолати дефіцит цього вкрай потрібного мікроелементу – збалансоване харчування та збагачення раціону дієтичними добавками, що містять йод і селен.
У разі нестачі або надлишку в організмі будь-якого з гормонів, які виробляє щитоподібна залоза, застосовують замісну або тиреостатичну терапію.
Відповідно, у першому випадку це препарати гормонів щитоподібної залози, які мають усунути їх дефіцит, якщо робота самої залози недостатня. А в другому – це таблетки, що допомагають придушити надлишкове їх вироблення.
Image by Freepik