Війна змінює життя кожного, торкаючись не лише безпосередніх подій сьогодення, а й впливаючи на плани та мрії про майбутнє. Одним із найскладніших рішень, які постають перед людьми в умовах невизначеності, є питання батьківства. Відкладене батьківство стало реальністю для багатьох, хто прагне забезпечити своїм дітям безпеку, стабільність і мирне дитинство. Однак це рішення супроводжується складними емоціями, стресом, сумнівами та сподіваннями. Хронічний стрес, який триває роками, часто змушує подружні пари відкладати народження дитини. До того ж педіатри застерігають…
Відкладене батьківство та війна: думка репродуктолога
Провідна репродуктологиня приватного центру, який був створений влітку 2022 року на базі українських інвестицій, доктор медичних наук Наталія Олександрівна Данкович – відмічає, що нерідко стрес є причиною безпліддя, спільною як для жінок, так і для чоловіків.
Відбувається надмірний викид гормонів стресу такої залози – як наднирники, порушується увесь гормональний ансамбль організму, що призводить до патологічних змін жіночого оваріального циклу та утворення сперми. Крім того, природне бажання мати дітей від коханих у час війни може не реалізуватись через незворотні втрати людей репродуктивного віку.
Задачі репродуктологів нині набувають якісно нового сенсу: зберегти майбутнє, щоб не переривався родовід багатьох сімей. Адаптивні можливості саме жіночого організму – значні, але не безмежні: ключове слово – вік.
Резерви організму
Оваріальний резерв жінки зменшується з віком і після 37 років кількість та, що важливіше, якість яйцеклітин стрімко падають. Дівчинка народжується з певною кількістю жіночих статевих клітин (яйцеклітин) – близько 400 та щомісяця “прощається” з однією з них. Існує поняття граничний репродуктивний вік – це 40 плюс років. Та нині напрацьовано допоміжні репродуктивні технології, які можуть зарадити і в такий період життя подружньої пари.
У цей непростий час, коли планування майбутнього може бути під питанням, все більше пар звертаються до кріозберігання генетичного матеріалу. Ця світова практика, перевірена десятиліттями та лікарською практикою, доступна і в нашій країні.
Метод називається ‘вітрифікація’ — швидке та надійне замороження біологічного матеріалу за допомогою рідкого азоту при температурі -196ºC, що забезпечує тривале зберігання без втрати якості клітин. Збережений матеріал знаходиться у спеціально обладнаних приміщеннях із системою персональної ідентифікації, гарантуючи безпеку та конфіденційність. Батьківство відкладається до кращих часів, коли майбутні батьки почуватимуться готовими до нового етапу свого життя.
Головний день твій — коли ти зрозумів, що твоя дитина — це очевидність твого продовження. Мирослав Дочинець, письменник
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №8011, спрямований на забезпечення учасників війни правом на біологічне материнство та батьківство. Такий крок має на меті підтримати збереження генофонду нації та забезпечити майбутнім поколінням можливість народжувати й виховувати дітей, попри складні обставини сьогодення.
Провідні медичні центри з репродуктології створюють системи фінансової лояльності для військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб – щоб медична допомога для них стала більш доступною. Щоб було почуте серцебиття нового життя.
Окрім цього, існують і медичні показання для проведення вітрифікації — наприклад, у випадках, коли партнери мають серйозні захворювання, проходять хіміотерапію чи опромінення, але не бажають відмовлятися від можливості стати батьками. Таке лікування може негативно впливати на статеві клітини як у чоловіків, так і у жінок.
Збереження генетичного матеріалу методом вітрифікації, який у сучасних клініках також дозволяє перевірити клітини на ризик генетичних патологій, стає важливим шансом для здійснення мрії про батьківство. Усе це — заради майбутнього.
Підготувала Тетяна Даніш