Кому не потрібен дієтолог?

Від лідерів думок. З блогів.

Скіталінська дієтолог

Doctor-dietitian Oksana Skytalinska

Якщо ти лікар і присутній у соцмережах, будь готовим отримувати у приватних повідомленнях запитання від людей.

Можливо, до хірургів, офтальмологів та гінекологів запитань менше, хоча не впевнена, але у дієтологів їх вистачає. Ви часто пишете “а що потрібно їсти, коли… ” і пишете свої скарги та діагнози.

Або просто і прямо: «напишіть мені дієту, мені треба схуднути».

Ще нічого, якщо людина здорова. Інша справа, якщо є багато захворювань, медикаментозне лікування чи перенесена операція.

Лікувальне харчування часто по ефективності не поступається лікам, хоч таблетка від проносу може справді припинити пронос швидше, ніж склянка чорного міцного чаю, але таблетка при цьому може мати і побічні дії.

Молекули амінокислот, жирних кислот, вітамінів, мінералів та фітонутрієнтів, які є у їжі, впливають на біохімічні процеси в клітинах і якщо така дія тривала і цілеспрямована, оздоровчий ефект може бути дуже відчутним.

Але лікувальне харчування, як і інше лікування, має бути чітким і зрозумілим: треба знати максимум про стан здоров‘я людини, як працює печінка, нирки, всі інші органи та системи. Тоді і робиться акцент не лише на білках, а на білкових продуктах з певним амінокислотним складом, тоді можна «олужнювати» чи «закислювати» сечу, включати чи обмежувати молочні продукти, радити, які овочі чи зелень вживати і харчуватися в певному режимі.

І це не має нічого спільного із замочуванням горіхів, виключенням кави чи помідорів, чи інтервальним голодуванням.

Поясню на прикладах. У пацієнта є сечокам’яна хвороба, тобто камені в нирках, які утворюються постійно і, здавалося б, єдине, що можна зробити – це “дробити” каміння. Але нирка після декількох таких маніпуляцій перетворюється на мішечок (гідронефроз), а камені не припиняють утворюватися. І лише грамотно підібране харчування може протидіяти цьому процесу, зберегти нирку і дати можливість жити щасливо.

Чи стеатоз (ожиріння) печінки, поєднаний із загальним ожирінням, остеоартритом (запаленням суглобів), гіпертонічною хворобою. Тут короткими порадами “що їсти”, яке б вмістилося б в одне речення, не обійдешся.

Пацієнта буквально потрібно вчити їсти “по-новому”, бо жодні ліки не дадуть ніякого ефекту без дієтотерапії. Жодні.

Чи аутоімунні захворювання, коли потрібно нормалізувати роботу наднирників, коли холестерин є життєво необхідним в раціоні, а модні серед «зожніків» олії лише погіршують стан, бо холестерин потрібен для синтезу гормонів наднирників для протизапального ефекту.

Взагалі все ще має місце таке стереотипне уявлення, що фармацевтичні препарати, операції – це серйозне лікування, а “дієта” – то таке.

Чимало колег інших спеціальностей кажуть пацієнтам, що “їжа тут ні до чого”, коли ті питають, а що ж їм краще їсти, або коротко пишуть в рекомендаціях “стіл #..”, або дають список дозволених і заборонених продуктів, а пацієнт розгублено на то все дивиться і поняття не має, що йому конкретно їсти.

Таким та іншим пацієнтам зі складними діагнозами, потрібен лікар-дієтолог, який пояснює механізм лікувальної дії певних продуктів, пояснює, на яких з них зробити акцент, пояснює алгоритм складання раціону, бо успіх лікування є тоді, коли пацієнт лікується усвідомлено, і харчування – частина лікування.

Всім іншим здоровим людям треба регулярно перевіряти стан здоров’я (аналізи, відвідувати вузьких спеціалістів), лікувати хронічні хвороби, зуби, харчуватися збалансовано, різноманітно та просто, продуктами, які вирощуються у місцевості, де вони живуть, тримати масу тіла під контролем, бути фізично активними, не курити, не вживати алкоголь (хоча б звести до максимального мінімуму), вміти контролювати свій стрес і радіти життю 🙂

P. S. Хочете знати, як я їм? Просто і швидко приготовлене: на сніданок — варене яйце, салат із всього, що росте на городі з ложкою жирного йогурту, ягоди, кава.

Обід або є, або нема. І це точно не пєрвоє-второє-і кампот, а четвертинка хрумкої посоленої капусти, трохи твердого сиру, помідор. Або тепло-гаряча вода, якщо я на роботі. Або сливи, дуже люблю стиглі-перестиглі сливи:)

Вечерю ворогу не віддаю, бо я люблю поїсти, то або холодна запечена курка, помідор, перець, цибуля, часник і шматочок висівкового домашнього хліба. Каш у мене, зізнаюся, мало, і це гречка або плющена/різана вівсянка. Інколи кисломолочний сир зі сметаною. Двічі в тиждень в кулінарії купую водорості.

Я постійно контролюю свою вагу, бо, як не контролювати, то мене понесе. І тому також я роблю вправи щодня по годині:)