Чим небезпечні трансжири

Що ж таке трансжири? У природі трансжирів не існує. Це повністю синтетичний продукт, одержаний штучним шляхом. По суті – це рідкі жири перетворені на тверді. Технологія гідрогенізації – насичення жиру воднем – з’явилася близько 50 років тому. Тоді ця технологія не отримала широкого розповсюдження. Проте, надалі про неї згадали й стали широко впроваджувати в промисловість. Найвідоміший представник цієї групи – маргарин.

Навіщо виробляють трансжири

Всім відомо, що рослинні олії значно дешевші від вершкового масла, приблизно в 3-4 рази. Тому виробництво маргарину, навіть з урахуванням витрат на гідрогенізацію, дуже вигідна справа. До того ж використовуючи маргарин замість вершкового масла, значно здешевити свою продукцію змогли й виробники різної випічки та кондитерських виробів. Враховуючи рівень життя населення України та деяких інших країн, ступінь грамотності людей в питаннях харчування, продукція з використанням трансжирів стала неймовірно популярною.

Правда про користь маргарину

Нас з усіх боків переконують, що маргарин – продукт надзвичайно корисний, тому що на відміну від вершкового масла виготовлений з високоякісних рослинних олій, що містять Омега 3 та інші корисні жирні кислоти. Однак, всі виробники чомусь «забули» додати, що гідрогенізація знищує все корисне, перетворюючи поліненасичені жирні кислоти – основна чеснота рослинних олій – в насиченому воднем твердому жирі. У маргарині все корисне повністю знищено і замінено на неповноцінні «браковані» молекули, не здатні нормально брати участь в обміні речовин.

Чим небезпечні трансжири

Як і природні насичені жирні кислоти, гідрогенізовані рослинні олії не можуть брати участь в обміні речовин. Це значить, вони не можуть бути будівельним матеріалом для органів і тканин. Крім того, розпадатися, віддаючи енергію, вони теж не можуть – хімічні зв’язки, створені штучно, не руйнуються природним шляхом.

Як будь-які шлаки (зайві речовини) вони відкладаються в різних органах, створюючи загрозу здоров’ю: накладення жирових бляшок на стінках судин призводить до атеросклерозу, закорковування судин, стійкого підвищення артеріального тиску. Відкладення в печінці призводять до жирової дистрофії печінки (гепатозу) і хронічної печінкової недостатності. Відкладення в стінках серця веде до інфарктів і хронічної серцевої недостатності.

Якщо вас не лякають хвороби – подумайте про свою фігуру. Жирові відкладення і целюліт, сформований трансжирами, майже неможливо зруйнувати. Відкладені на стегнах, трансжири залишаться з вами назавжди.

У чому містяться трансжири

Найвідоміший представник трансжирів – маргарин. Від нього необхідно позбутися в першу чергу. Пальмова олія на другому місці по використанню. ЇЇ також піддають гідрогенізації, але не повідомляють про це на етикетці.

Купуючи вершкове масло або інші продукти зверніть увагу на його склад: гідрогенізовані рослинні олії це і є трансжири. Сьогодні не зовсім чесні виробники додають його у вершкове масло, згущене молоко, інші пастоподібні молочні консерви.

Шоколадні та інші десерти – пасти, цукерки, солодкі плитки як правило містять трансжири. Замість них вибирайте шоколад або солодощі, що містять натуральні інгредієнти.

Різна готова випічка – печиво, кекси, вафлі й так далі без застосування трансжирів взагалі не виробляються. Якщо Ви не можете від них відмовитися, постарайтеся звести їх кількість до мінімуму.