Чому важливо підтримувати достатню фізичну активність?

активність

Майже 5 мільйонам смертей на рік в усьому світі можна було б запобігти, якби люди були більш активними. Малорухомий спосіб життя — один із головних чинників, що підвищує ризик смертності від неінфекційних захворювань. Люди, які недостатньо активні, мають на 20–30% більший ризик померти порівняно з тими, хто активний достатньою мірою. Проте навіть мінімальна фізична активність корисна для здоров’я. Інформація від МОЗ

У день фізкультури та спорту поговоримо про те, чому фізична активність є важливою, і скільки її має бути в житті. 

Рух — запорука здоров’я. Тому дорослі й діти щодня мають виконувати певну фізичну активність. Лише одне — два тренування на тиждень можуть зменшити ризик серцевих захворювань або інсульту. Водночас, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 25% дорослих і понад 80% підлітків не дотримуються рекомендацій щодо рівня фізичної активності.

Тож чим корисна фізична активність?

  • Допомагає підтримувати психічне й фізичне здоров’я.
  • Знижує ризики розвитку неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні хвороби, рак і діабет.
  • Зменшує симптоми тривожності і депресії.
  • Покращує когнітивні здібності.
  • Забезпечує здоровий розвиток дітей та молоді.
  • Сприяє здоров’ю кісток та м’язів.
  • Покращує загальне самопочуття.

Як вимірюють рівень фізичної активності?

Його вимірюють, обрахувавши загальну кількість хвилин помірної або інтенсивної фізичної активності на тиждень. Оптимальним рівнем є 150 хвилин (або більше) помірної фізичної активності або 75 хвилин інтенсивної фізичної активності на тиждень — для дорослих; 420 хвилин або більше на тиждень — для дітей віком від 6 років. 

Який рівень фізичної активності потрібен дітям до 5 років, вагітним і породіллям, людям із хронічними захворюваннями, людям літнього віку, можна знайти на сайті ВООЗ.

Вправи помірної інтенсивності — це ті дії, під час виконання яких спалюється від 3,5 до 7 ккал на хвилину (ходіння, їзда на велосипеді з середньою швидкістю, йога). Під час інтенсивних навантажень спалюється понад 7 ккал на хвилину (біг, швидке ходіння, бойові мистецтва, футбол чи баскетбол). 

Що робити, якщо ви вирішили повернутися до спорту або починаєте займатися вперше?

Особливості фізичного навантаження різняться від віку, рівня фізичної підготовки, а також загального стану здоров’я. Якщо ви давно не займалися спортом, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем — він допоможе визначити, чи запланована активність та її інтенсивність відповідають вашій формі.  

Якщо у вас малорухомий спосіб життя, намагайтеся додати щонайменше годину фізичних активностей на день. Почніть із прогулянок на свіжому повітрі, ранкової зарядки, відмовтеся від ліфта, натомість підіймайтеся на свій поверх сходами.