Як діабет впливає на очі

Діагноз діабет? Мерщій до офтальмолога!

Небезпека діабету криється в його безпосередніх проявах та ускладненнях, які викликає хвороба. Одне з таких – це діабетична ретинопатія (ДР), яка, якщо її вчасно не виявити і не провести адекватне лікування, в 99% випадків закінчується сліпотою.

Чому при діабеті страждають очі?

Діабет – це захворювання, яке вражає дрібні судини і капіляри, і мішенями часто стають саме ті органи, в яких цих судин дуже багато: нервова тканина, нирки і, звичайно ж, очі. На сьогоднішній день виявити патологічні зміни на ранньому етапі можна тільки досліджуючи очне дно пацієнта. Офтальмологи – це, по суті, єдині лікарі, які можуть досліджувати судини при житті людини. І до речі дуже часто саме офтальмолог після огляду очного дна пацієнта першим ставить діагноз діабет, і направляє до ендокринолога.

Стадії діабетичної ретинопатії

Є три стадії ДР: непроліфіративна, коли є невеликі зміни судин очного дна; препроліфіративна, при якій часто уражається центральна область сітківки, яка відповідає за зір і проліфіративна стадія, якої найбільше бояться офтальмологи. У цьому випадку розвиваються масивні крововиливи, відшарування сітківки і як наслідок – втрата зору. На останній стадії зміни найчастіше незворотні, ось чому так важливо вчасно їх виявити.

Важливо!!!

Як правило, до офтальмолога звертаються тоді, коли вже присутні якісь скарги: на зниження зору, на випадання частин поля зору, на появу якихось темних плям перед очима… Але небезпека полягає в тому, що зазвичай скарги виникають вже на другий або навіть третій стадії захворювання.

Як часто діабетику «дружити» з офтальмологом?

Перше, що потрібно зробити людині після того, як вона дізнається про свій діагноз – це звернутися до офтальмолога. Якщо лікар бачить, що з очима все в порядку, то пацієнту достатньо проходити огляд раз на рік. Якщо ж він помітив якісь нехороші зміни: крововиливи, набряки, зміни у стінках судин, то наступний огляд потрібно провести не пізніше, ніж через 6-8 місяців. Також пацієнт повинен обов’язково відвідати офтальмолога при переході на інсулінотерапію.

Варто звернути увагу, що ДР часто вражає дітей і розвивається вона у маленьких пацієнтів набагато швидше, тому діток з діагнозом діабет потрібно показувати офтальмологу частіше – раз на кілька місяців.

Якщо протягом перших 5-7 років від початку захворювання на діабет ДР проявляється у 20% пацієнтів, то через 10-15 – вже у 60%, а через 30 років з нею зіштовхуються практично всі діабетики. Тільки 0.5% хворих вона обходить стороною. Ця проблема дуже серйозна, оскільки, в кінцевому рахунку, все закінчується сліпотою. А ось коли – це питання індивідуальне. Щоб не втратити дорогоцінний час, кожному діабетику необхідно регулярно проходити огляд у офтальмолога.
Хочу підкреслити, що цукровий діабет – це не хвороба, це спосіб життя! І при постановці цього діагнозу офтальмолог, так само як і ендокринолог, стають вашим супутником і соратником на довгі роки. Це той фахівець, який допоможе у профілактиці діабетичних змін очей і контролі вашого стану. Тому не відкладайте свій візит до лікаря, адже на кону найцінніше і найдивовижніше, що нам дано природою – наш зір!

Спілкувалася Галина Теличук