Заборонені продукти для дітей

Якщо дитина змалку звикає до «дорослого раціону», їй практично гарантовані захворювання шлунково-кишкового тракту та дефіцит вітамінів. Існують групи продуктів, які строго не рекомендують додавати до раціону дітей.

Заборонені категорії продуктів

Дітям не варто вживати смажені та жирні страви. Густий, жирний, «щедрий» український борщ не кожний дорослий шлунок перетравить без труднощів, а про дитячий годі казати. Жирні котлети зі свинини, шашлик, смажені на грилі баранячі сосиски – це, звичайно, дуже смачно, але не для дитини.

Ковбаси, копченості, балики, гострі (пікантні) сири, які так смакують дорослим, на дитячій тарілці з’являтися не повинні. Не можна давати дітям страви із гострими приправами.

Окрема – дуже сувора – заборона стосується грибів. Їх дітям не можна давати категорично. Ані варених, ані маринованих, ані смажених. Жодних. Дитяча травна система не здатна перетравити грибну страву. Зазначимо, що й для дорослих навіть якісні та правильно приготовані гриби у великих кількостях можуть виявитися надто «важкими».

У жодному разі не можна робити основою дитячого раціону картоплю. Звичайно, вона є однією зі складових різноманітного харчування, але не слід забувати про каші та бобові. Дієтологи одностайно визнають «ворогом» дитячого здоров’я картоплю-фрі. Дитячий організм має отримувати всі поживні речовини, а не тільки, наприклад, білок, як, наприклад, мама, яка бореться із зайвою масою тіла.

Дитячі дієти

Дієта для дитини може бути або лікувальною (за наявності якогось захворювання), або для зменшення ваги.

Зайва маса тіла у дітей з’являється внаслідок формування неправильних, нездорових харчових звичок, і сприяє цьому родина. Чи слід дитині зменшувати вагу, підкаже лікар, він же дасть поради щодо того, яким має бути раціон дитини, скільки калорій на день вона повинна отримувати і – обов’язково! – які фізичні навантаження повинна мати.

Батькам слід пам’ятати, що зовсім маленьким дітям (віком до одного року) не рекомендується давати томати, а часник, цибулю, болгарський перець можна вводити в раціон у дуже невеликих кількостях щонайменше з півторарічного віку.

Дітям до трьох років не можна їсти:

 • морепродукти (креветки, мідії, краби);
 • сосиски, ковбаси;
 • гусятину і качатину, баранину, жирну свинину;
 • диню і виноград (вони сприяють підвищеному газоутворенню, від чого у дитини може боліти живіт);
 • мед (може спричиняти алергію);
 • шоколад, торти, печиво, тістечка, інші кондитерські вироби, особливо магазинні;
 • квашені й мариновані помідори та огірки;
 • гриби (не слід давати дітям до 5-ти років);
 • червона та чорна ікра (її теж не слід давати дітям до 5-ти років).

Окрема тема – сіль в дитячому раціоні. Як і дорослі, діти отримують сіль разом із іншими продуктами, тож коли досолюєте страви (і дитині, й собі), зважайте, що вони вже певною мірою «солоні», хоча на смак цієї солі може здаватися недостатньо. Для дітей існують норми вмісту солі в раціоні залежно від віку. Наприклад, дітки віком від півроку до року можуть отримувати з їжею не більше 1 г солі на день.

Скільки солі щодня може вживати дитина?

 • До шести місяців – менше 1 г.
 • Від шести місяців до року – 1 г.
 • Від одного до 3-х років – 2 г.
 • Від 4-х до 6-ти років – 3 г.
 • Від 7-и до 10-ти років – 5 г.
 • Старше 11-ти років – 6 г.

Пити дитині теж можна не все. Лікарі рекомендують зменшити в дитячому раціоні газовані напої, до 5-ти років не давати дитині какао. Каву можна пити лише з 11–12-річного віку, причому раніше не можна пропонувати дитині каву навіть із молоком. Щодо повної заборони на вживання (і навіть куштування) алкоголю, мабуть, не варто й нагадувати – всі й так про це знають. Втім, досить часто можна побачити, як батьки дають 5–6-річній дитині скуштувати, приміром, пиво чи шампанське. Лікарі кажуть категоричне «ні» такій поведінці.

Отже, не все, що добре для дорослих, годиться й для дітей. З іншого боку, харчуватися «по-дитячому» дорослим теж не слід. Щоправда, деякі принципи дитячого харчування можуть (та, мабуть, і повинні) стати загальним правилом для всієї родини.