Що потрібно знати спортсмену-початківцю, які розповсюджені думки щодо тренувань у спортзалі є міфами, і в чому особливість тренувань для жінок – дізнавалися у персонального тренера та чемпіонки 2015 року з бодіфітнесу Інги СТАЛЬНОЇ.
– У чому різниця між бодібілдінгом і бодіфітнесом?
– У жіночому бодібілдингу найбільш важливим аспектом є мускулиста жіноча форма, в той час як у бодіфітнесі акцент на естетиці – краса у поєднанні з атлетичною статурою.
– Як ви потрапили у цей вид спорту і чи допомогло вам ваше хореографічне минуле?
– Студенткою я підробляла адміністратором у фітнес-клубі, де і познайомилась зі своїм тренером, який побачив у мені перспективну спортсменку і наполіг на підготовці до змагань. Безумовно, хореографічне минуле пішло мені на користь – важливу роль зіграла не лише фізична форма, а і характер, загартований за роки занять хореографією.
– Чи обов’язково мати якусь спортивну підготовку перед тим, як почати інтенсивно тренуватись у спортзалі?
– Ні, не обов’язково. Багато людей приходять на заняття, навіть якщо раніше ніколи не мали фізичних навантажень. Витривалість, силові показники і зміцнення серцево-судинної системи приходять в процесі тренувань, головне – це з розумом підходити до занять і не перестаратися.
– Ви працюєте персональним тренером. Які у вас були наймолодші і найстарші клієнтки? І чи правда, що «залізний» спорт не дає тілу старіти?
– У всіх людей різна фізична підготовка і від віку вона не завжди залежить: бувають молоді люди зі слабкою мускулатурою, і навпаки. Слід спочатку враховувати стан здоров’я і фізичну підготовку, а потім вже вік. Безумовно, фізичні вправи сприяють тонізуванню внутрішніх органів, м’язів, судин і шкіри, що уповільнює процес старіння. Від недостатнього живлення внутрішніх органів, що надходить із з кров’ю, з’являється в’ялість і слабкість, а вправи посилюють кровотік.
– Багато жінок не відвідують спортзал, вважаючи, що інтенсивна робота із тренажерами зробить їхнє тіло масивним та «чоловікоподібним». Чи можете ви розвінчати цей міф?
– Це помилкова думка, що виникає через незнання жіночої фізіології. Одним із основних гормонів, який відповідає за нарощування м’язової маси, є тестостерон. Кількість цього гормону в жіночому організмі мінімальна. До того ж, у жінок м’язові волокна тонші та менші. Дуже важливо, щоб підхід до тренувань не базувався на поширених міфах.
– Як часто потрібно займатися, щоб досягти ідеальної форми? Напевно, зі спортзалу можна не виходити..?
– Для того, щоб заняття в тренажерному залі були ефективними, потрібно тренуватися регулярно та інтенсивно. Достатньо займатися годину-півтори тричі на тиждень. Найголовніше – підходити до тренувального процесу із розумом і не перенавантажуватись. Якщо є бажання, наполегливість і сила волі, ви швидко досягнете бажаних результатів.
– Які особливості жіночого тіла слід враховувати при плануванні тренувань? Які найслабкіші місця у жінок?
– Як я вже казала, у дівчат менше тестостерону, що не дозволяє напружити м’язи «до відмови» під час силового тренінгу, що сильно обмежує їхні можливості. М’язових волокон у тілі жінки так само менше, тому для досягнення тієї ж ефективності, їм необхідно робити більше повторень, ніж чоловікам. Накачати груди, спину і прес дівчатам набагато складніше, однак для пропрацювання та нарощування м’язів ніг і сідниць дівчатам потрібно менше зусиль, ніж хлопцям, так як основна частина м’язів в організмі жінки розташовується саме в нижній частині тіла.
– Які основні правила харчування для тих, хто формує ідеальне тіло? Чи можна обійтись без спеціальних добавок?
– Потрібно розуміти, що харчування спортсмена відрізняється від харчування звичайних людей через різну кількість енерговитрат. Для звичайної людини, навіть при наявності фізичних навантажень, достатньо відмовитися від шкідливої їжі (все, що містить консерванти, штучні барвники, підсилювачі смаку і трансжири) і наповнити свій раціон продуктами, багатими на поживні речовини. А спортивні добавки можуть бути лише доповненням до збалансованого харчування, але не його заміною.
– Що відбудеться з тілом людини, яка вирішить кинути тренування? Існує міф, що тіло дуже швидко запливе жиром і не залишиться і натяку на м’язи.
– Як не можливо, щоб жир при тренуваннях перетворився на м’язи, так і м’язи не перетворюються на жир. Як правило, якщо людина кидає займатися, то вона також припиняє слідкувати за харчуванням, тому м’язова маса втрачається, а жирова набирається.
– Як виглядає процес тренування початківця?
– Початківцям важливо підготувати своє тіло для майбутніх більш важких тренувань. Потрібно запустити обмінні процеси в організмі, зміцнити суглоби і м’язи, тому гнатися за великою вагою не варто. Краще починати з кругових тренувань на прокачування всіх м’язових груп, не робити більше однієї-двох вправ на кожну м’язову групу. Також слід правильно харчуватися і приділяти достатньо уваги сну, щоб встигати відновлюватися.
Бесіду вела Галина Теличук, спеціально для « Живи Активно!».