Зворотній бік натуральної косметики

З огляду на тенденції останніх років – повернення до природи та виникнення хемофобії (не завжди виправданого остраху хімічних речовин) –  виробники косметики звернулися до наповнення своєї продукції натуральними компонентами. Напис «Natural»,  «Органічний» чи «Еко» -тренд сьогодення. Однак,  і 100% натуральний засіб не застрахований від виникнення різного роду алергій – від звичайного контактного дерматиту і до більш серйозних наслідків. 

Що потрібно знати про таку косметику?

Організм кожного з нас по-різному сприймає конкретні компоненти, які містяться в натуральних косметичних засобах. Чутливість до таких складників може змінюватися залежно від дієти, впливу інших алергенів, сили імунітету, гормонального стану,  способу життя. Через поєднання всіх цих чинників іноді дуже важко визначити, чи може натуральна косметика бути потенційно небезпечною саме для вас.

Більшість натуральних косметичних засобів містять інгредієнти у вигляді відварів трав, коренів та ефірних олій. Концентрація цих складових може бути достатньо високою, особливо ефірних олій.

Для більшості людей навіть високі концентрації не становлять небезпеки. Але їхній вплив, що повторюється протягом тривалого часу, може активувати реакцію імунної системи на них. Іноді така реакція з’являється при взаємодії компонента з іншими травами, наприклад, зі складу чаїв чи  вживання ліків.

Найпоширеніші природні алергени – ромашка, лаванда, соя, папайя.

Якщо вам відомо про гіперчутливість чи алергію, будьте уважними і не купуйте косметичних засобів з цими компонентами.

Проте натуральні складники можуть проявити свою несприятливу дію не лише у вигляді алергії. Наприклад, ефірну олію бергамоту використовують в косметичній промисловості для надання продукції цитрусового аромату. Однак вона має виражену фотосенсибілізуючу дію – підвищує світлочутливість. Отож і застосування крему з олією бергамоту може спровокувати опіки – від непомітних, які тільки згодом проявляться у вигляді пігментних плям, так і серйозних, які одразу виглядатимуть як опіки.

Ще одна небезпека, яка підстерігає любителів натуральних косметичних засобів – їх недовгий термін придатності. Оскільки у таких засобах не застосовують консервантів, вони псуються так само, як псуються продукти харчування, хоча  й не так швидко. А окиснений і мікробно забруднений  крем – це вже зовсім не той ніжний і лагідний крем, який ви купували, він може спричинити не тільки алергічну, а й токсичну дію.

Як перевірити натуральну косметику на алергенність?

Якщо ви пробуєте нову косметику або повертаєтеся до випробуваної після того, як якийсь час не використовували її, зробіть шкірний тест на алергію. Для цього просто нанесіть невелику кількість засобу на ніжну шкіру (найкраще підійде внутрішня частина передпліччя) і залиште його на кілька годин.

Якщо в місці нанесення засобу виникає печіння або почервоніння, негайно змийте його водою з милом.

До симптомів алергії також належать закладеність носа та захриплість – внаслідок набряку слизових оболонок горла та носа, і свербіж і припухлість повік, почервоніння очей, сльозливість.

Інші прояви контактного дерматиту – свербіж, подразнення,  злущування або припухлість шкіри, можуть проявлятися і через  кілька застосувань.  Зазвичай вони слабо виражені і не вважаються  небезпечними для життя. Однак можливі і небезпечніші прояви  алергії – набряк дихальних шляхів аж до анафілаксії — ядухи, яка  небезпечна для життя. Щоправда, такі реакції дуже рідкісні.

 Після нанесення будь-якої косметики для проби обов’язково вимийте  руки, зменшуючи площу контакту шкіри з алергеном і гарантуючи собі, що засіб не потрапить на слизові оболонки, наприклад, в очі або на губи, і всередину.

Ще один нюанс обережності: дорогі органічні засоби, як правило, більш алергенні, тому що містять компоненти в чистому вигляді.

Отже 100% натуральна косметика  – це не 100% безпечна косметика. Хоча, звичайно, вона має багато своїх переваг. Довіряйте своїм переконанням, але  дослухайтеся до свого організму  і пам’ятайте про його особливості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Азбука алергіка