Згідно з теорією поля психолога Курта Левіна, ми пам’ятаємо краще ті справи, які ми почали але не повністю завершили. В експериментах, творчу діяльність дітей зупиняли та пропонували їм інше зайняття. Як виявилось, за першої ж можливості діти прагнули завершити незакінчену справу. Незавершені дії учасників експерименту згадувались на 90% краще, ніж завершені. В науці цей психологічний феномен носить назву «Ефект Зейгарник» в честь дослідниці.
Як же це виглядає на практиці в звичайному житті?
Ми варимо борщ. Варимо м’ясо і квасолю, чистимо овочі, готуємо спеції. Аж раптом приходить чоловік і каже, що не хоче їсти вдома, а пропонує піти в кафе. І от прямо зараз. Що ми робимо? Правильно. Вимикаємо плиту, відставляємо борщ з думкою: «Ввечері доварю». А ввечері борщ доварювати вже не хочеться. Відкладаємо, ставимо в холодильник, лягаємо спати…
В результаті – всю ніч думки про борщ. А може ще й приснитися. А якщо на наступний день знову не виходить його доварити? І ще через день? Ми про нього постійно згадуємо, повертаємося в думках. Але не доварюємо. У мене бувало доходило до того, що бульйон, з якого я все збиралась зварити суп, в результаті скисав. Але я ж постійно пам’ятала – «мені треба зварити суп».
5 вправ для активізації творчої енергії.
Так саме відбувається з будь-якими справами, які ми не завершуємо. Прагнемо завершити, постійно думаємо про них, тим самим відволікаючи життєву енергію. Мозок перебуває у постійному напруженні, що звичайно ж передається на тіло і психіку. Ми відчуваємо роздратування, втому, відсутність сил.
Щоб знизити напруження можна зробити декілька речей:
- записувати все, що не доробили у щоденник та поступово викреслювати те, що вже зроблено, а то навіть і викреслювати те, що вже не потрібно робити, яке втратило актуальність або на яке точно немає ані сил, ані бажання;
- одразу відкидати те, що точно робити не будете;
- розділяти якісь великі справи на менші, планувати окремі невеличкі етапи, які можна буде позначити як завершені;
- давати собі час на те, щоб не думати про якусь справу, відкласти її, але обов’язково визначити дату, коли ви до цього повернетесь. Мозку необхідна якась дія для відчуття завершення. В даному випадку дія – це визначення дати.
Завершення справ – це важлива складова нашої задоволеності життям і, врешті решт, нашого щастя. Все, що завершено, вже нас не турбує та не відволікає наші сили. Ми вивільняємо ресурс для інших важливих речей.
Психотерапевт в напрямку гештальт-терапії.
Допомагаю людям пережити зміни в житті та відкрити справжніх себе. Адже ми можемо більше, якщо знаємо хто ми і чого хочемо (с).
Люблю людей та життя, багато чим надихаюся та ділюся цим з іншими. Вірю, що чим більше натхненних людей, тим кращим стає світ навколо 🙂