Цю доброякісну пухлину, пов’язану з вадами формування судинної системи (а попросту родимку, що виросла в тілі хребця), діагностують частіше в грудному (60–75%) чи поясничному (21–29%) відділі хребта, рідко – шийному (2–11%) чи крижовому (менш як 1%). Гемангіоми не капсульовані, але в інші тканини хребта не проростають. Проте збільшуючись, вони здатні ці тканини здавлювати.
Оскільки гемангіома як «хвороба» зазвичай не турбує (біль відчувають 2–3% пацієнтів), то про її наявність і не підозрюють – аж до обстеження хребта. Причому обстеження винятково за допомогою комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії – інакше її не побачиш. Тому й називають її «діагностична знахідка». Якщо ж сканувати кожного, то в хребті будь-кого, особливо людей після 40 років, майже завжди бачать одну-дві гемангіоми – кожна у вигляді світлої круглої плями.
Причини
Причини неправильного розростання кровоносних судин, що проходять через тіло хребця, досі нез’ясовані, а гіпотези висунуті різні:
- генетична схильність;
- травмування;
- гормональний дисбаланс (у жінок гемангіома трапляється частіше);
- тривале перебування на сонці тощо.
Людей насторожує визначення гемангіоми як пухлини. Але в даному випадку приводу для паніки нема – у злоякісну пухлину чи саркому це утворення ніяк не переростає. Максимум, що може статися, – воно поступово, дуже повільно збільшиться.
На гемангіому доведеться звернути пильну увагу, якщо вона пришвидшеними темпами росте й займає вже більше 50–60% тіла хребця.
Адже тоді є ризик його перелому.
Що відбувається
Через здавлення корінців спинного мозку пухлиною людина відчуває біль, особливо під час фізичного навантаження. У такому разі спеціалісти пропонують оперативне лікування – так звану пункційну черезшкірну вертебропластику.
Метод полягає в тому, що в тіло хребця хірургічною голкою вводять суміш зі спеціального кісткового цементу. Вона заповнює порожнину гемангіоми й застигає. Як наслідок, хребець стає більш міцним, ризик його перелому усунуто, пацієнт позбавляється болю. Операцію проводять з використанням місцевої анестезії, пацієнта виписують за добу.
Рекомендовані заходи профілактики:
- жінкам, особливо в менопаузі, контролювати рівень гормону естрогену в крові;
- берегтися травм хребта;
- не піднімати важкого;
- відмовитися від куріння й надмірного вживання алкоголю;
- давати собі регулярні помірні фізичні навантаження (плавання, пробіжки тощо);
- уникати стресових ситуацій.
Власне, поки гемангіома не турбує – а вона може не потурбувати до кінця життя – про неї слід просто забути.
Застереження: не можна в цьому місці гріти, застосовувати фізіотерапевтичні й мануальні процедури.