Оральні контрацептиви: минуле і сучасне “таблетки для здорових”

Сьогодні більше 58 млн жінок у всьому світі починають свій день з протизаплідної пігулки – такої маленької, але такої могутньої … 

У сучасному світі розроблені тисячі видів різних медичних препаратів, однак саме її ось уже півстоліття в розвинених країнах світу називають просто пігулкою, часто з великої літери – Пігулка (Pill). Вперше зареєстрована Американським управлінням з контролю харчових продуктів і ліків (FDA) в травні 1960 р. як новий пероральний протизаплідний засіб, Пігулка і сьогодні викликає бурхливі дискусії в суспільстві з приводу її користі, її шкоди, її значення для жінки, сім’ї та суспільства. Однак безперечним залишається той факт, що пероральні контрацептиви справили величезний вплив на людські відносини, суттєво змінивши їх. У 1999 р. журнал Economist назвав винахід протизаплідної пігулки найбільш важливим науковим відкриттям ХХ століття.

Добро чи зло?

Якщо вдуматися, то сама природа пероральних контрацептивів, а також історія їх створення та впровадження у повсякденне життя зіткана з протиріч. Це перший медичний препарат, призначений для регулярного застосування людьми, які не хворі.

Головний винахідник пероральних контрацептивів був консервативним католиком. Він прагнув створити ліки від безпліддя – проте замість цього створив препарат, який гарантував безплідність.

Протизаплідну пігулку звинувачують у розв’язуванні сексуальної революції в середовищі молоді, не обтяженої шлюбом, ігноруючи при цьому той факт, що в 1960-і роки пероральні контрацептиви продавали тільки заміжнім жінкам. Прихильники пероральних контрацептивів сподівалися, що протизаплідні пігулки допоможуть зміцнити шлюб, знімаючи з подружжя напруження, пов’язане з побоюваннями з приводу небажаної вагітності. Їхні критики і сьогодні вважають Пігулку злом, спричинившим і багаторазово примножившим сексуальну розбещеність і призвів до занепаду інституту сім’ї.

Можливо, така доля всіх знакових відкриттів – їм судилося бути одночасно об’єктом поклоніння і мішенню для осудів. Часто трапляється так, що їхнє символічне значення непомірно перебільшують. Будучи винайденою в момент епохальних соціальних трансформацій, протизаплідна пігулка стала зручним «козлом відпущення», за допомогою якого були запропоновані прості пояснення для, насправді, складних явищ. На тлі спокійних 1950-х шістдесяті – з їх бурхливими хвилями соціальних вибухів, що охопили міжрасові відносини, гендерні ролі, конфлікти між поколіннями, протистояння держави і церкви, – багатьом людям здавалися справжнім пеклом, у вогні якого згоряли непорушні цінності і уявлення минулого. Саме в 1960-ті роки жінки Заходу зняли з себе кухонні фартухи, розширили свої амбіції на життєвий простір поза домом та сім’єю і рішуче взялися за їх реалізацію. Тоді-то протизаплідна пігулка і стала Пігулкою з великої літери.

Зміни в соціальній поведінці, що зародилися в той період, з тих пір лише набирають обертів. Якщо в 1960-ті роки в американської жінки було в середньому 3,6 дітей, то в 1980-ті – вже менше двох. Вперше в історії більшість жінок ідентифікували себе з роботою, а не з веденням домашнього господарства. Безперечно, між зміною структури сім’ї та протизаплідною таблеткою простежується прямий зв’язок. Сьогодні 22% американок заробляють більше, ніж їхні чоловіки. Ще в 1970-і роки 70% американських жінок з дітьми молодше 6 років сиділи вдома, а 30% – працювали. Сьогодні ці показники помінялися місцями.

Сьогодні більше 58 млн жінок у всьому світі починають свій день з цією Пігулки – такої маленької, але такої могутньої. І такої, як це не дивно, перекручено витлумаченої багатьма її сучасниками …

Передісторія

Людям завжди хотілося, на додаток до вміння “робити” дітей, оволодіти вмінням їх “НЕ робити”. Стародавні єгиптяни готували пасту з екскрементів крокодила і використовували її як песарій. Аристотель запропонував застосовувати як сперміцид кедрове масло і ладан. Казанова писав про використання половинки лимона в ролі ковпачка для шийки матки. Презервативи часто пов’язують з доктором Кондомом, який жив в середині XVIII ст. , і який нібито вперше виготовив їх з овечої кишки для короля Чарльза II, щоб той перестав плодити позашлюбних дітей. Насправді ж, подібні пристосування були відомі за довгі століття до цього.

Як бачимо, несправедливо вважати, що саме протизаплідна пігулка розмежувала секс і репродуктивну функцію. Задовго до винаходу пероральних контрацептивів жінки знали, як уникнути небажаної вагітності – хоч їх пізнання в цій області і не були досконалими. Показово, що на початку ХIX ст. типова біла американка протягом свого життя народжувала 7 дітей; вже через 100 років, на зорі ХХ ст., цей показник знизився до 3-5. Однак в нову еру контрацепція зіткнулася з об’єднаним протистоянням з боку широкого релігійного спектру – протестантської і католицької, західної та східної православної церков. Секс, навіть у шлюбі, проголошувався ними аморальним, якщо не був націлений на зачаття дитини. Будь-яка інформація про контрацепцію розглядалася як вид порнографії.

У 1873 р Конгрес США прийняв закон, яким заборонялося поширення інформації про контроль народжуваності як непристойної. Тому жінкам, охочим обмежити кількість народжуваних дітей, доводилося читати газети між рядків: «Португальські  пігулки для жінок. Не застосовувати під час вагітності, оскільки можуть спровокувати викидень »… Звичайно, насправді це була закамуфльована реклама.

Поява протизаплідної пігулки чимось зобов’язана американці на ім’я Маргарет Сенгер. Коли її мати, що виносила 18 дітей, померла у віці 50 років, Маргарет звинуватила в її передчасній смерті батька: якби матері не доводилося так часто народжувати, вона змогла б прожити значно довше, стверджувала Сенглер. Маргарет Сенгер вивчилася на медсестру і вже в далекому 1912 мріяла про «чудесну пігулку», яка б запобігала вагітності, а двома роками пізніше відкрила першу в США клініку з планування сім’ї. Маргарет двічі потрапляла у в’язницю за свою діяльність, однак ніякі перепони не могли зупинити цю впевнену активістку в просуванні права жінки самій вирішувати, чи потрібна їй дитина.

Рух за контроль народжуваності, ініційований Сендлер і підкріплений значними фінансовими ресурсами ще однієї переконаної феміністки Кетрін Декстер МакКормік, в період депресії 1940-х рр. переживає значний підйом – адже для багатьох сімей обмеження народжуваності стає в цей час буквально питанням виживання. Якщо в 1930-х рр. в США було 55 клінік з контролю народжуваності, то в 1942 році їх налічувалося вже понад 800.

Створення Пігулки

Не стояли на місці і лабораторні дослідження. Ідея гормонального підходу до контролю народжуваності була сформульована вже давно, проте перехід від теорії до реальної таблетки, яку жінки могли б приймати так само легко, як вітаміни, вимагав щасливого збігу мотивації, грошей, медицини і таланту дослідника.

Такий талановитий дослідник зустрівся Сендлер в 1951 р. на званому обіді. В 1930-і рр. Грегорі Пінкус був багатообіцяючим асистентом професора фізіології в Гарварді, де йому вдалося створити ембріон кролика в чашці Петрі, що стало передвісником запліднення у пробірці. Цей успішний експеримент в наукових колах звеличували як блискучий науковий прорив – поки в 1937 р. впливовий журнал Collier не висловився в тому сенсі, що Пінкус своїми науковими дослідами створює світ амазонок, в якому чоловіки можуть стати необов’язковими. У результаті в Гарварді Пінкус показали на двері, і він заснував власну дослідницьку лабораторію. Його подальші експерименти на тваринах дозволили зробити висновок, що ін’єкції прогестерону можуть блокувати овуляцію.

Проте випробування на людях вимагали залучення фахівця з клінічним досвідом. Пінкус звернувся до видатного фахівця з проблем безпліддя, випускнику Гарварду, відомому Бостонському акушеру-гінекологу Джону Року, за науковою діяльністю і піонерськими роботами в області екстракорпорального запліднення якого він стежив не одне десятиліття. Ревний католик, доктор Рок вважав своєю високою місією допомогу безплідним жінкам, які мріяли народити дитину. У 1952 р., коли Пінкус запропонував співпрацю, Рок експериментував із застосуванням гормонів, щоб допомогти своїм пацієнткам зачати. Ідея полягала в тому, щоб за допомогою прогестерону пригнічувати овуляцію протягом чотирьох місяців, а потім припинити введення гормону і сподіватися, що спрацює ефект зворотної дії. І дійсно – таким чином декільком пацієнткам доктора Рока вдалося завагітніти. Використання гормонів для запобігання вагітності спиралося на ту ж логіку: прогестерон перешкоджав вивільненню готової до запліднення яйцеклітини, роблячи неможливим зачаття.

Дослідження на жінках пігулки-контрацептиву було незаконним, однак цілком законним було дослідження таблеток від безпліддя. Таким чином, в 1956 р. Рок і Пінкус провели клінічне випробування в Пуерто-Ріко, де проблема контролю народжуваності для багатьох жінок стояла дуже гостро. Пігулка показала ефективність в блокуванні овуляції і в 1957 р. була схвалена для лікування «жіночих розладів».

У 1959 р. фармацевтична фірма GD Сирл & Co подала в FDA заявку на реєстрацію таблетки під торговою назвою «Еновід». А 9 травня 1960 FDA дав добро на її виробництво. «Препарат був схвалений, виходячи з міркувань її безпеки, – відзвітував уповноважений FDA Джон Харвей. – Наші особисті уявлення етичного характеру до уваги не були взяті».

Міфи і факти

Які б дискусії ні розгорялися в суспільстві з приводу таблетки в минулому і сьогоденні, факт залишається фактом – мільйони жінок зробили вибір на її користь, оскільки вперше в історії отримали ефективне, зручне в застосуванні і неинвазивное засіб для запобігання вагітності.

Сьогодні метод пероральної контрацепції використовують більш 58 млн жінок у всьому світі (дані Світового банку). Однак в Україні та інших пострадянських країнах статистика застосування пероральних контрацептивів залишається більш ніж скромною. Так, за даними Медико-демографічного обстеження населення України (2007 г.) їх використовує лише 3,7% українських жінок репродуктивного віку. У той же час, в США їх частка становить 14%, у Великобританії – 27%, в ​​Німеччині – 30%, в ​​Нідерландах – 41%. При зіставленні цих даних з показниками кількості абортів чітко простежується обернено пропорційний зв’язок: якщо в Нідерландах фіксується 5 абортів на 1000 жінок репродуктивного віку, то в Україні – 16,6 (дані Міністерства охорони здоров’я України за 2008 г.).

За півстоліття, що минули з того моменту, коли 9 травня 1960 протизаплідна пігулка була схвалена до застосування в США, її вивчали так ретельно, як ніякий інший медичний препарат. У березні 2010 р. були опубліковані результати одного з найбільших на сьогодні досліджень пероральних контрацептивів, який надав дані про спостереження за 46 тис. жінок протягом майже 40 років. Результати показали, що у жінок, що приймали протизаплідні таблетки, нижчий показник передчасної смерті від будь-яких причин, включаючи рак і серцево-судинні захворювання. Між тим, багато жінок до цих пір задаються питанням, чи не переважують ризики для здоров’я над вигодою від застосування пероральних контрацептивів. При цьому їхні сумніви часто підкріплені міфами, що не мають реальних підстав.

Міф 1

Один з найбільш популярних міфів: протизаплідні таблетки провокують розвиток раку. Насправді, як показує більшість досліджень, жінки, що приймають протизаплідні таблетки, демонструють на 30% меншу вірогідність захворювання раком яєчників і раком шийки матки, ніж жінки, які не приймають пероральних контрацептивів. При цьому з кожним роком прийому протизаплідних пігулокк такий захист від раку посилюється і зберігає свою дію протягом 30 років після закінчення їх прийому. Що стосується раку грудей, дійсно, декілька досліджень показали статистично значуще зростання ризику цього захворювання у жінок, що приймали пероральні контрацептиви – однак лише в категорії молодих пацієнток, що почали їх застосування у віці до 20 років.

Міф 2

Багато жінок вважають, що прийом протизаплідних пігулок призводить до збільшення маси тіла. Це твердження також є помилковим. Деякі жінки, дійсно, набирають вагу, проте причина не в пігулці, а в тому, що гормони, які містяться в ній, можуть підвищувати апетит або ж призводити до затримки води в організмі. Щоб уникнути таких проблем слід всього лише правильно підібрати дозу препарату.

Міф 3

Ще одна поширена помилка з приводу Пігулки: її тривалий прийом нібито впливає на фертильність жінки, з часом приводячи до безпліддя. Таке твердження не має під собою ані найменших підстав. Здатність до запліднення відновлюється практично моментально після припинення прийому пігулок. Лише у деяких жінок – насамперед, у тих, у кого до початку прийому протизаплідних пігулок, був нерегулярний менструальний цикл, – може спостерігатися незначна (1-2 місяці) затримка у відновленні фертильності. При цьому не варто забувати, що з віком здатність до запліднення природним чином знижується. Тому, якщо жінці «під сорок» і вона не може завагітніти, не слід думати, що причина в Пігулці.

Показово, що пероральні контрацептиви не лише мають протизаплідну дію, але й ряд інших позитивних ефектів. Так, прийом протизаплідних пігулок нормалізує менструальний цикл, і менструації стають менш хворобливими. Як зазначалося вище, знижується ризик виникнення ракових захворювань.

Сучасна медицина однозначно висловлюється на користь протизаплідної пігулки як найбільш ефективної і безпечної контрацепції.

Також читайте “Він і Вона: чия черга застосовувати контрацептиви?”