Ви, напевно, не раз чули вислів: «Усі хвороби – від нервів!» Від нервів наша тривожність, стрес, втома, дратівливість та безсоння. Розхитані нерви є «спусковим гачком» для більшості хвороб. Отже, лікувати треба насамперед ці горезвісні нерви.
Про нервову систему
Нервова система – це розгалужена мережа клітин і тканин, яка координує і регулює всю діяльність нашого організму. Це дуже складна й тендітна система, завдяки якій організм сприймає, опрацьовує інформацію про навколишній світ та реагує на нього як фізично, так і психологічно.
Наприклад, ми можемо йти, щось їсти, говорити по телефону, активно жестикулювати й водночас бачити та чути все, що відбувається навколо, – про цю синхронізацію дбає нервова система.
Вона складається:
- з головного мозку – найдосконалішого «центрального комп’ютера» у світі, який працює, навіть коли ми спимо;
- спинного мозку – потужного шляхопроводу сигналів від головного мозку;
- нервів – крихітних волокон, які доставляють ці сигнали до всіх частин тіла з неймовірною швидкістю.
Нервову систему слід берегти від перенавантажень, які можуть стати причиною неврологічних та психоемоційних розладів. Навіть врівноважені та спокійні люди потребують іноді заспокійливих чи снодійних препаратів.
Причини збоїв нервової системи
Нервова система страждає через різні причини, серед яких:
- стресові ситуації
- емоційні навантаження
- генетичні особливості
- неправильний режим дня
- куріння
- зловживання алкоголем
- несприятливі чинники довкілля.
Порушення в роботі нервової системи, своєю чергою, можуть провокувати різні захворювання чи хворобливі стани. Це, зокрема:
- гіпертонічна хвороба
- ішемічна хвороба серця
- виразкова хвороба шлунка чи дванадцятипалої кишки
- хронічний неспецифічний виразковий коліт
- бронхіальна астма
- цукровий діабет
- ожиріння
- ревматоїдний артрит
- мігрень
Ознаки та прояви нервових порушень
Розумові та поведінкові зміни: проблеми з пам’яттю, концентрацією уваги, перепади настрою, дратівливість, тривожність.
Порушення сну: безсоння, неспокійний сон, денна сонливість.
Проблеми з моторикою та координацією: тремтіння, м’язова слабкість, мимовільні рухи, розбалансування рівноваги та часті падіння.
Розлади чутливості: оніміння, поколювання, біль, судоми.
Мовленнєві вади: невиразна вимова, труднощі в пошуку слів, заїкання.
Вегетативна дисфункція: ненормальний артеріальний тиск або частота серцевих скорочень, надмірне потовиділення, проблеми з травленням та сечовипусканням.
Ослаблення зору та слуху: розмитість або двоїння в очах, шум у вухах, хвороблива чутливість до світла та звуків.
Якщо ви відчуваєте якісь із перелічених симптомів протягом тривалого часу, не легковажте і не чекайте, поки саме мине. Адже й маленькі негаразди можуть завдати великого клопоту, а задавнені та неконтрольовані проблеми з нервовою системою здатні значно зашкодити вам.
Засоби для сну, проти стресу та тривожності
Сьогодні є багато натуральних та рослинних засобів, які допоможуть вам заспокоїтися, вгамувати тривогу та дратівливість, налагодити сон. Вони м’яко діють, справляють помірний седативний вплив, не спричиняють звикання і залежності та не мають ефекту відміни.
Валеріана
Відома з античних часів як заспокійливий засіб. Валеріана гальмує процеси збудження в центральній нервовій системі, сприяє засинанню, нормалізує серцевий ритм.
Мелатонін
Це гормон, який природним чином виробляється в нашому організмі та впливає на якість сну. Якщо організму бракує власного мелатоніну, то порушується нормальний цикл «сон – активність». Тоді варто застосовувати дієтичні добавки з мелатоніном.
Магній
Допомагає нівелювати стрес, підтримує здоров’я нервової системи та сприяє фізичному й емоційному заспокоєнню. Швидко та ефективно усуває судоми, розслабляє гладкі м’язи, має спазмолітичні та седативні властивості.
Вітамін B6
Сприяє виробленню серотоніну та дофаміну – гормонів, які відповідають за регуляцію настрою та нейтралізацію стресу. Крім того, вітамін В6 допомагає повноцінному засвоєнню магнію.
Image by wayhomestudio on Freepik