Камені у нирках - що робити?

Камені у нирках - що робити?

За статистикою приблизно 9% людей протягом життя мають камені в нирках. Нестерпний біль, загроза життю – цілком реальні наслідки каменів у нирках. Звідки беруться пісок і камені в нирках? Як можна вберегтися від їх утворення?

Що таке камені в нирках?

Це затверділі грудки мінералів, що утворюються у сечовивідних шляхах. Камені в нирках формуються шляхом кристалізації і осадження солей з сечі. Вони можуть бути різного розміру (від декількох міліметрів (пісок у нирках) до кількох сантиметрів) і форми. Більшість із них складається з кальцію – найчастіше в комбінації з оксалатами, рідше з фосфатами – та сечової кислоти.

Звісно, кожен із нас хотів би уникнути цієї хвороби. Що ми можемо зробити, аби знизити ризик розвитку каменів у нирках? Відповідь проста – правильне харчування і здоровий спосіб життя.

Чому утворюються камені в нирках?

Надто мало кальцію

Здавалося б, якщо камені складаються з кальцію, то треба знизити споживання цього мінералу. Але це цілком хибне припущення. Дослідження показують, що люди з низьким рівнем споживання кальцію більш схильні до каменів у нирках, ніж ті, чий раціон багатий на кальцій. В нашому організмі присутні речовини, що мають назву «оксалати». Коли в організмі достатньо кальцію, то оксалати зʼєднуються з кальцієм у травному тракті і через кишковик виводяться з організму. Якщо ж ви споживаєте недостатню кількість кальцію, то оксалати зʼєднуються з кальцієм у сечовивідних шляхах, утворюючи пісок і камені, що залягають у нирках.

Спадковість

Якщо ваші батьки страждали на камені в нирках, то у вас підвищений ризик цього захворювання. Вчені вважають, що здатність організму переробляти оксолати передається на генетичному рівні. Із генетикою, звісно, не посперечаєшся. Але, правильно харчуючись і ведучи здоровий спосіб життя,  ви можете контролювати всі інші фактори ризику і таким чином суттєво знизити вірогідність розвитку каменів у нирках.

Перебір із салатами та чорним чаєм

Ви звикли думати, що овочі – це абсолютна користь для організму? Це не зовсім так. В усьому, навіть у найкориснішому, потрібна помірність. Надмірне споживання зелених листкових овочів – шпинату, буряків, ревеню – є фактором ризику щодо розвитку каменів у нирках. Річ у тім, що ці овочі багаті на вже знайомі нам оксалати. Висока концентрація оксалатів у сечі призводить до формуванні каменів у нирках. Це аж ніяк не означає, що вам треба менше споживати ярини. Але надавайте перевагу тим овочам, у яких нижчий вміст оксалатів – приміром, капусті в усіх її різновидах. Ще одним потужним джерелом оксалатів є чорний чай. Тому людям, схильним до утворення каменів у нирках, варто обмежити денне споживання чаю 1-2 чашками.

Надто багато солі

Коли ви їсте надто багато солоної їжі, нирки починають виділяти більше кальцію, а це, своєю чергою, може запускати процес утворення каменів. Експерти рекомендують більшості людей обмежити споживання солі 2,3 мг на добу, однак людям з високим артеріальним тиском варто знизити норму до 1,5 мг на добу.

Замало цитрусових фруктів

Цитрусові містять речовину цитрат, що знижує ризик утворення каменів у нирках. Тому лікарі радять щодня додавати скибку цитрини або лайму до води.

Замало магнію

Дослідження показують, що вживання продуктів, багатих на магній, може бути ефективним засобом профілактики каменів у нирках. У великих кількостях магній міститься в таких продуктах, як-от горіхи (найбільше – в бразильських горіхах, кешʼю та мигдалі), гречка, пшоно, цільнозернові вівсяні та пшеничні крупи, бобові (горох і квасоля), чорний шоколад, морська капуста.

Дегідратація

Люди, що живуть у південних країнах, більше схильні до утворення каменів у нирках. Причина, як вважають дослідники, - в тому, що через спекотний клімат люди більше пітніють і втрачаюь рідини. Коли ви не пʼєте достатньо води, зменшується кількість сечі і в ній збільшується концентрація мінералів. А це підвищує вірогідність того, що ці мінерали утворюватимуть сполуки у вигляді каменів.

Підтримання належного рівня гідратації організму є одним з найефективніших методів профілактики каменів у нирках. Достатня кількість води вимиває з сечовивідних шляхів речовини, з яких утворюються камені. Саме тому експерти рекомендують пити близько 8 склянок води на день.

Надто багато проносного

Люди, які в боротьбі з закрепами зловживають проносними препаратами, мають високий ризик розвитку каменів у нирках. Ці препарати впливають на здатність організму абсорбувати поживні речовини та можуть призводити до дисбалансу електролітів – і, як наслідок, провокують утворення каменів у нирках.

Надмірна вага

Дослідження показують, що люди з ожирінням більше схильні до утворення каменів у нирках. Точного пояснення цього спостереження вчені поки не знайшли, але є припущення, що зайва вага змінює середовище у сечовивідних шляхах і воно стає більш спиятливим для утворення каменів.

Для профілактики каменів у нирках лікарі радять пити більше води, споживати достатньо кальцію та магнію, регулярно їсти цитрусові, не зловживати проносними препаратами та обмежити споживання солі.

 

Наталія Кошманенко,

 

Також читайте 

Пасивне куріння: прихована загроза

Що треба знати про туберкульоз

10242 0

Коментарі до статті