Як не захворіти на туберкульоз

Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями і передається переважно повітряним шляхом. Воно характеризується запальним процесом з подальшим розпадом в уражених органах, сильною інтоксикацією організму в цілому та особливо тривалим перебігом. Захворюваність на туберкульоз у світі почала знову зростати з початку 90-х рр. ХХ ст. В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року.

Хто хворіє на туберкульоз

Щороку на туберкульоз захворюють 8-9 мільйонів осіб і 2-3 мільйони помирають від ускладнень цього захворювання. Прийнято вважати, що туберкульоз – це захворювання малозабезпечених людей, які проживають в умовах антисанітарії. Насправді від цієї хвороби не застрахований ніхто – нею хворіють люди абсолютно будь-якого віку та соціального статусу в суспільстві.

Збудник туберкульозу

Збудниками цього захворювання у людини є мікобактерії двох видів, людського і бичачого (останній розвивається у людей, проживають у сільській місцевості і вживають в їжу інфіковані бактерією продукти тваринного походження).

Як відбувається зараження

Через високу поширеність мікобактерій (ними інфікована третина людей на Землі) можна з певністю сказати, що туберкульозні збудники є в повітрі в усіх місцях скупчення людей, як-от у громадському транспорті. Але дихальна система здорової людини захищена від проникнення мікроба особливими механізмами, тому в переважній більшості випадків зараження не відбувається. Якщо ж людина ослаблена, якщо вона страждає від гострих або хронічних захворюваннях дихальних шляхів, то механізми захисту можуть дати збій, і мікобактерія укорінюється в організмі.  

Розвиток хвороби

Коли мікобактерії потрапляють в організм, у боротьбу з ними вступає імунна система. Подальший розвиток подій залежить саме від її стану. Якщо імунна система працює належним чином, вона зупинить розмноження мікобактерій туберкульозу. Їх частина  все ж залишиться в організмі в «сплячому» стані. Наявність у людини туберкульозної інфекції за відсутності ознак самого захворювання не є туберкульозом. Такі носії туберкульозної палички не є заразними для інших людей. Якщо ж імунітет людини значно ослаблений, мікобактерії туберкульозу розмножуватимуться в організмі й далі, і через деякий час розвивається туберкульоз.

Симптоми туберкульозу легенів

У більшості випадків первинно уражаються саме легені, а вже з них інфекція з потоком крові потрапляє в інші органи. Підступність цього захворювання в тому, що найчастіше туберкульоз легенів довгий час протікає без симптомів, а виявляють його зовсім випадково, наприклад, при проведенні флюорографії. Першими симптомами захворювання є ознаки загальної інтоксикації організму: слабкість; млявість; запаморочення; поганий апетит; апатія; поганий сон; нічна пітливість; блідість; схуднення; субфебрильна (близько 37 градусів) температура тіла. Спостерігається збільшення однієї або декількох груп лімфовузлів. Якщо не розпочати лікування на цьому етапі, до перерахованих вище приєднуються скарги з боку того чи іншого органу. У разі ураження легень це: кашель з мокротинням або без нього; задишка; болю в грудній клітці при кашлі або в спокої; виділення крові з харкотинням.

Чим раніше виявити захворювання, тим ефективніше його можна вилікувати. Несвоєчасне звернення до лікарів призводить до прогресування хвороби. Крім того, хворий стає ще й джерелом зараження людей, які спілкуються з ним. Задавнені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

Групи ризику
  • Особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу, який виділяє в повітря мікобактерії туберкульозу
  • Діти та підлітки, які страждають на хронічні захворювання, що знижують імунітет
  • Особи, які вживають алкоголь у надмірних кількостях, наркотики, палять, погано харчуються, перебувають у стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах
  • Особи, які інфіковані вірусом імунодефіциту людини; 60% хворих на СНІД помирають саме від туберкульозу.

Як уберегтися від туберкульозу

Щоб захистити себе від небезпеки зараження, слід вести здоровий спосіб життя. Треба дбати про своє здоров’я: правильно харчуватися, займатися фізкультурою, спортом, загартовуватися, дотримуватися особистої гігієни, бувати на свіжому повітрі, своєчасно звертатися до лікаря при появленні симптомів будь-якого захворювання.

Пам’ятайте головне: важливо не те, чи, потрапить у ваш організм мікобактерія туберкульозу чи ні, а те, як організм її зустріне. «Бактерія – ніщо, середовище –все»  – це висновок Луї Пастера, першовідкривача мікробної суті багатьох захворювань. Отож, здоровий спосіб життя, дбайливе ставлення до свого тіла та адекватна імунна відповідь (яка в першу чергу досягається щепленням) – запорука того, що навіть якщо ви вдихнете збудника туберкульозу, то він не залишиться із вами назавжди.

 

Також читайте “Чи легко вам дихається?”

“Здайте аналізи”

“Гігієнічні застереження щодо занять в тренажерному залі”