Тест на депресію: осінь нашої душі

Осінь… Як і все в нашому житті, вона має дві сторони, два обличчя однієї медалі. Одна – яскрава, сонячна, золотаво-багряна, еротично-романтична.. Інша… також є. Осінь – пора депресій…. Відсутність сонця, часті дощі, зміна погоди – все це досить суттєво впливає на рівень стресостійкості нашого організму. Здавалося б, на звичайні речі починаєш реагувати не так, як завжди, або повільніше, емоційніше. Просто – по-іншому.  

Чи багато хто з нас можуть, не кривлячи душею, відповісти на питання: «Як ви розслабляєтеся» фразою з відомого анекдоту: «А я не напружуюся»?

Скоріш за все ні. Як тут не напружуватися, якщо на роботі – завал, вдома – проблеми, в автобусі на ногу наступили … Словом, ритм життя такий, що навіть і розслабитися то особливо ніколи.

Наскільки ви напружені? Що або хто викликає у вас стрес? Чи вмієте ви перемикатися і відпочивати? На всі ці питання може відповісти наступний тест: «За чашкою кави».

Чашечка ароматної кави не тільки бадьорить вранці, але і дає можливість зробити невелику приємну паузу в низці щоденних справ і турбот.
Уявіть собі таку картину: затишне кафе, тиха музика, м’яке світло і божественний аромат свіжозвареної кави … Ви сидите за своїм улюбленим столиком і дивіться на падаючі пластівці снігу за вікном. У вас стільки справ, що голова йде обертом, але ви заслужили цей відпочинок. На жаль, він триватиме недовго – приблизно стільки, скільки ковтків кави поміститься у вашій чашці, а потім ви знову поринете в щоденну метушню.

Але поки … Поки відсуньте всі проблеми в сторону і отримуйте задоволення!

А тепер питання:

Як виглядає кав’ярня, в якій ви перебуваєте: опишіть її інтер’єр і атмосферу.

1. Це великий галасливий зал, в якому багато народу, а столики стоять досить близько один до одного?

2. Або ж це невелике напівпорожнє приміщення, де можна вести приватні розмови, або просто сидіти на самоті, думаючи про щось своє?

3. А може, для вас взагалі не має значення – наскільки велике приміщення і чи багато в ньому людей? Ви зайшли сюди лише для того, щоб випити кави, і головне, щоб вона була смачною.

Ви замовили каву і чекаєте, коли вам її принесуть. Чим ви займетеся в очікуванні замовлення?

1. Чи будете спостерігати за іншими відвідувачами? Оцінювати їх зовнішність, одяг, манеру говорити, спробуєте вгадати хто вони і про що думають?

2. Зробивши замовлення, відразу ж заглибитеся в мобільний телефон, книгу або почнете вивчати меню?

3. Не будете робити зовсім нічого, а просто – сидіти і чекати свою каву?

Каву принесли, ви її спробували. Що скажете? Яка вона?

1. Вона просто чудова! Мабуть, одна з кращих, що вам доводилося пити.

2. Вона непогана, але до ідеалу не дотягує: можливо, на ваш смак, ця кава дуже гаряча/холодна/міцна/слабка/гірка/солодка … Загалом, вона цілком пристойна, але особливого захоплення не викликає.

3. «Ну і гидота!» – Думаєте ви, і відсуваєте чашку в сторону.

 

Ключ до тесту:

Кав’ярня в цьому тесті символізує соціум, а те, як ви себе в ній вели – розповідає про те, як ви в даний момент себе в цьому соціумі відчуваєте.

Можливо, ви втомилися від людей, спілкування з ними вдома або на роботі, або потребуєте сну. А може, ви живете в повній гармонії з оточуючими, і не відчуваєте ніякого стресу. Зараз перевіримо.

Описуючи інтер’єр і атмосферу кафе, ви описали ідеальну для вас робочу обстановку. Хтось прекрасно себе почуває, перебуваючи у великому колективі, в щільному натовпі однодумців. Таким людям подобається бути в епіцентрі подій, щодня спілкуватися з великою кількістю народу – так вони заряджаються енергією. Самотність їх пригнічує.

Інші – цінують тишу і спокій. Такій людині важко зосередитися, якщо вона постійно знаходиться в центрі уваги і змушена весь час з кимось взаємодіяти. Для того щоб відновити сили і зняти стрес, вона потребує самоти.

Втім, є і такі – захоплені роботою і загартовані життям люди, для яких навколишня атмосфера не має особливого значення.

Те, як ви коротали час в очікуванні замовлення, вказує на головне для вас джерело стресу на роботі, а можливо, і в житті в цілому.

Якщо ви уважно спостерігали за відвідувачами кав’ярні, ймовірно, вас досить сильно хвилює те, що говорять і роблять інші. Постарайтеся поменше переживати через чужі думки, розслабтеся і будьте собою. Тоді кількість стресів у вашому житті зменшиться.

Заглибилися в свій ноутбук, телефон, журнал або стали вивчати меню? Ви – активна людина, але іноді у вас бувають труднощі з переключенням на інші види діяльності. Буде краще, якщо ви навчитеся залишати робочі справи за дверима офісу, а домашні проблеми не станете тягти на роботу.

Ви просто сиділи і нічого не робили? З одного боку, ви на рідкість врівноважені: вмієте відключатися від турбот, швидко забуваєте про неприємності, які не переживаєте про те, що подумають інші … Але у всіх цих достоїнств є зворотна сторона, і іноді вам починає здаватися, що у вашому житті замало яскравих подій і сильних емоцій. Словом, джерелами стресу для вас може бути звичайна нудьга.

Чи сподобалася вам кава? Смак і температура вашого уявного напою співставні з рівнем стресу, який ви самі собі створюєте в житті. Чим більше вам сподобалась кава, тим менше даремних переживань ви привносите в своє життя.

Якщо ви вважали каву чудовою, ви володієте прекрасною властивістю: цінувати кожен прожитий день і помічати навколо себе, в основному, гарне. Ви не з тих людей, які люблять створювати проблеми собі і оточуючим.

Якщо ви вирішили, що напій, який вам принесли, був занадто холодним, гарячим або якимось не таким – ви завжди знайдете до чого причепитися, відшукаєте привід попереживати через дрібниці.

Якщо принесена кава здалася вам рідкісною гидотою, вас можна «привітати»: ви – неперевершений майстер створювати проблеми на порожньому місці. Ви не тільки самі постійно перебуваєте в стані стресу, а й є джерелом стресу для інших людей.

Підготувала Ольга Перепада

 Керівник Центру практичної психології і соціальної роботи, 

 кандидат психологічних наук,

психолог вищої кваліфікаційної категорії

© ЖивиАктивно