Що язик може сказати про здоров’я?

Язик показник здоров'я

Звичайно, язик допомагає пережовувати, ковтати та насолоджуватися їжею. Але він також може багато розповісти  про  загальний стан вашого здоров’я.

Язик як показник здоров’я

Симптоми багатьох хронічних та гострих захворювань можуть з’явитися на поверхні язика. Насправді іноді певні сліди на ньому є одними з перших ознак того, що з вашим організмом щось не так.

Яким має бути язик здорової людини? Рожево-червоним, не яскраво-червоним, із маленькими вм’ятинками та хвильками.

Будь-що інше може бути ознакою певних захворювань:  

 Діабет

Так звана ротова молочниця поширена серед людей з неконтрольованим перебігом діабету. Зазвичай, молочниця є наслідком ослабленого імунітету. Це по суті грибкова дріжджова інфекція, яку також називають кандидозом порожнини рота, виглядає як сильний білий наліт на язиці. Його ще описують як «наліт творожної консистенції.

Крім того, люди з діабетом частіше страждають від сухості у роті, більшість хворих більше зневоднені ніж здорові люди, тому язик може певним чином зморщитися і втратити свій звичайний вигляд.

ВІЛ

Десятиліття тому, коли ВІЛ / СНІД був майже стовідсотковим вбивцею, білий пастоподібний наліт на язиці міг бути одним із перших, зловісних ознак зараження.

Як і при діабеті, ослаблена імунна система через ВІЛ чи СНІД ускладнює боротьбу з такими організмами, як дріжджі, які зазвичай щасливо співіснують у вашому організмі.

Червоні виразки на язиці та в інших місцях у вашому роті також можуть бути ознакою ВІЛ / СНІДу, як і білі волохаті нарости на його боках, які називаються волохатою лейкоплакією.

На сьогоднішній день існує багато ефективних методів лікування ВІЛ / СНІДу, включаючи ліки для запобігання інфекції та її численним наслідкам.

Целіакія

При целіакії вживання глютену змушує імунну систему атакувати тонкий кишечник. Наслідками для кишечника є такі симптоми як: запор, діарея, здуття живота і біль, але целіакія також може призвести до того, що ви втратите маленькі волоски на поверхні вашого язика.                                                                                          

Це називається атрофічним глоситом – також відомим як “лисий язик” або “гладкий язик” – і він може спричинити зміни смаку та викликати постійний дискомфорт. Коли ви втрачаєте [ці] волосся, це може бути дуже і дуже боляче. Все, що є кислим, гострим або містить алкоголь, справді може спалити поверхню язика без цих волосків.

Целіакія може змусити язик пекти або відчувати постійну сухість, якщо вітаміни та мінерали не засвоюються належним чином через тонкий кишечник. Це також може призвести до частих висипань на язиці або інших частинах ротової порожнини.

Єдиний спосіб лікування целіакії – це дотримання суворої  безглютенової дієти.

Синдром Шегрена

Синдром Шегрена – ще одне аутоімунне захворювання, що може атакувати багато частин тіла, але частіше вражає слинні залози та слізні протоки. Це призводить до сухості очей і сухості в роті, а сухість у роті може призвести до молочниці в роті.

Коли у вас немає слини з захисними ферментами, цей грибок, що існує в незначних кількостях, починає розмножуватися. Можуть з’явитися білі плями молочниці, або ваш язик може стати червоним і гладким, якщо маленькі волоски там зникли, зазначає лікар.

Деякі люди, які страждають від Шегрена, також відчувають печіння та лущення поверхні язика.

Рак

Рак – це, мабуть, останнє, про що можна думати, плануючи візит до стоматолога. Але саме стоматолог може бути першим лікарем, що має звернути увагу на будь-яку гулю або болячку на вашому язиці (або деінде в роті), яка тримається довше двох тижнів, повинна бути перевірена.

Захворювання, що називається лейкоплакією, може спричинити появу білих плям на вашому язику через неконтрольований ріст клітин у роті. Лейкоплакія може бути нешкідливою, але вона також може сповістити про рак, тому її слід перевіряти негайно.

Нестача вітамінів

Здоровий язик  має бути рожево-червоного кольору. Яскраво-червоний язик може бути ознакою недостатньої кількості фолієвої кислоти, вітаміну В12 або заліза. Часто ці недоліки можна виправити за допомогою  харчових добавок зі вмістом потрібних нутрієнтів та / або удосканалення раціону.

Яскраво-червоний язик також може бути ознакою стрептококу в горлі або хвороби Кавасакі, рідкісного і, як правило, виліковного захворювання, що викликає запалення в деяких судинах, як правило, серед маленьких дітей.

Стрес

Стоматит, який не слід плутати з герпесом, котрий, в свою чергу, спричинений вірусом – може бути ознакою стресу. Стоматит може з’являтися на язиці або інших частинах рота.

Якщо у вас з’явились ці невеликі, неглибокі болячки, спробуйте полоскати горло теплою солоною водою і уникати жирної їжі на користь м’яких і холодних продуктів, таких як йогурт, наприклад. 

Вам також може бути цікаво

Які вітаміни потрібні для літніх людей

https://bit.ly/36DgI0T

фото cookie_studio