Що потрібно знати про бородавки

бородавки

Чи знали Ви, що бородавки можуть з’являтися не тільки на руках, але й на стопах, обличчі та навіть статевих органах? Ці неприємні нарости викликані вірусом папіломи людини і можуть завдавати багато незручностей. Вони, як правило, нешкідливі, але можуть турбувати, а іноді й боліти. Розгляньмо детальніше, що це таке і як з ними боротися.

Чи є від них шкода?

Хоча бородавки зазвичай не становлять серйозної загрози для здоров’я, вони можуть значно знизити якість життя. Вони можуть викликати дискомфорт, свербіж, а іноді навіть біль, особливо при ходьбі або носінні тісного взуття. Крім того, бородавки можуть вплинути на вашу самооцінку, оскільки вони вважаються косметичним дефектом.

Наскільки вони поширені?

Бородавки є поширеним явищем. Вони вражають приблизно 10% населення планети. Ще частіше вони зустрічаються у дітей шкільного віку. Бородавки також частіше вражають людей з ослабленим імунітетом і тих, хто регулярно працює з сирим м’ясом (наприклад, м’ясників).

Що спричиняє появу бородавок?

Їх появу викликають певні штами вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вірус може проникнути у вашу шкіру через невеликі порізи і викликати додатковий ріст клітин. Зовнішній шар шкіри стає товстішим і твердішим, утворюючи бородавку. Вони частіше виникають на вологій і м’якій або на пошкодженій шкірі.

Всі типи походять від ВПЛ, але не всі форми ВПЛ викликають бородавки. Тип ВПЛ, який може перерости в рак (наприклад, рак шийки матки), не викликає їх виникнення.

Чи заразні бородавки?

Так, оскільки ВПЛ заразний.

Вони можуть поширюватися через прямий або непрямий контакт. Прямий контакт – це дотик до чужої бородавки або контакт шкіра-до-шкіри. Прикладом непрямого контакту є використання предметів, таких як рушники або бритви, які контактували з бородавкою або ВПЛ.

Як їх діагностуються?

Зазвичай їх діагностують при огляді шкірних новоутворень. У рідкісних випадках лікарю може знадобитися провести біопсію шкіри, щоб підтвердити діагноз.

Як лікують бородавки?

Вони часто зникають самі по собі, але це може зайняти до двох років. Оскільки бородавки можуть поширюватися, спричиняти біль і впливати на повсякденне життя, їх можна лікувати.

Для цього можуть бути використані безрецептурні препарати, медикаментозне місцеве лікування, медичне заморожування. Якщо вона не зникла після консервативного лікування, лікар може порекомендувати більш інвазивні методи лікування, такі як імунотерапія, хірургічне видалення, лазерне лікування.

Як я можу їх видалити?

Ніколи не намагайтеся вирізати або вирвати бородавку самостійно. Це може призвести до інфікування та інших проблем зі здоров’ям. Тільки медичні працівники повинні видаляти їх хірургічним шляхом.

Чи можуть бородавки зникнути самостійно?

Так, близько 65% утворень зникають самостійно протягом двох років. В основному це стосується людей зі здоровою імунною системою. Якщо у вас ослаблений імунітет, бородавки, швидше за все, не зникнуть самі по собі.

Як можна запобігти їх появі?

Надійного способу запобігти появі не існує. Але ви можете знизити ризик підхопити вірус, який їх викликає, якщо будете дотримуватися наступних правил:

  • Не торкайтеся бородавок інших людей.
  • Не користуйтеся спільними рушниками, мочалками, одягом, манікюрними ножицями, бритвами та іншими особистими речами.
  • Не гризіть нігті та не колупайте кутикулу.
  • Тримайте шкіру зволоженою (не сухою і не потрісканою) і захищайте порізи. ВПЛ може легко проникнути через потріскану або пошкоджену шкіру.
  • Поговоріть зі своїм лікарем про вакцину проти ВПЛ (зазвичай вона призначена для дітей і молодих людей) і використовуйте презервативи, щоб запобігти появі генітальних бородавок.
  • Одягайте шльопанці або взуття, коли відвідуєте громадську роздягальню, басейн або душові кабіни.

Як виглядає бородавка?

Медики класифікують їх залежно від того, як вони виглядають, штаму (типу) ВПЛ, що їх викликає, та/або від того, на яких ділянках тіла вони з’являються:

Звичайні бородавки (Verrucca vulgaris зазвичай з’являються на руках. Вони найчастіше виглядають як шорсткі шишки і можуть мати чорні крапки – це задавлені та відмерлі капіляри. Вони варіюються від розміру шпилькової головки до розміру горошини.

Підошовні зазвичай утворюються на ногах, особливо на стопах. Вони часто плоскі, можуть стати досить великими і викликати біль

Мозаїчні бородавки білого кольору і розміром з шпилькову головку. Зазвичай вони з’являються на ступнях або під пальцями ніг. Але вони можуть поширюватися і покривати більші ділянки стопи. Мозаїчні бородавки пласкіші, ніж підошовні, і лише зрідка болять при ходьбі.

Плоскі можуть розвиватися будь-якою частині тіла. Вони менші та гладенькі, ніж інші бородавки, і, як правило, ростуть у великій кількості.

Ниткоподібні – виглядають як довгі нитки, що стирчать назовні. Вони часто ростуть на обличчі – навколо рота, очей і носа.

Генітальні бородавки вражають геніталії та пряму кишку (анальні бородавки). Це інфекція, що передається статевим шляхом. Генітальні бородавки – це невеликі тверді вузлики з шорсткою поверхнею.

Бородавки м’ясника – такі бородавки, як правило, розвиваються на руках людей, які працюють із сирим м’ясом (наприклад, м’ясники), а також тих, чия професія пов’язана з частим перебуванням у холодному, вологому середовищі.

Вогнищева гіперплазія епітелію (хвороба Хека): Це рідкісний стан, при якому вони розвиваються всередині рота (на слизовій оболонці). Бородавки, як правило, м’які і мають колір від білуватого до кольору слизової оболонки. ВПЛ типів 13 і 32 викликають хворобу Хека.

Якщо у вас є бородавка, зробіть наступне, щоб запобігти її поширенню:

  • Заклейте її пов’язкою.
  • Намагайтеся не дряпати, не різати і не колупати її.
  • Мийте руки одразу після того, як доторкнулися до бородавки.
  • Не голіться над бородавкою.
  • Тримайте ноги сухими, щоб запобігти поширенню підошовних бородавок.
  • Перспективи / прогноз

Який прогноз?

Якщо у вас є штам ВПЛ, який викликає бородавки, не існує надійного способу запобігти їхньому поверненню. Після лікування вони можуть знову з’явитися на тому ж місці або на іншій частині тіла. Але деякі люди позбуваються їх і більше ніколи їх не мають.

За матеріалами

Image by freepik