6 порад, як пережити спеку

Скільки рідини споживати? Як користуватися кондиціонером? Якої температури напої пити? Надати перевагу гарячому душу чи холодному? Чи можна втамувати спрагу солодкими газованими напоями? На всі ці запитання можна знайти відповіді, ознайомившись із запропонованими нижче 6 правилами безпечного літа. 

Уникати перегрівання та сонячних опіків.

Якщо ви на відпочинку, грітися під сонечком можна зранку до 11-ї години і після 16-ї. Засмагати треба без фанатизму, поступово збільшуючи час перебування на пляжі. У перший день не засмагайте більше 10–15 хвилин. Якщо ж ви цю пораду проігноруєте і таки отримаєте опіки, то залишатиметься хіба що подбати про те, аби зменшити. Для цього можна використати спрей з пантенолом або народні засоби – наприклад, сметану чи кефір, які слід нанести на обпечені ділянки. В жодному разі не можна користуватися жирними кремами чи оліями – вони аж ніяк не сприяють загоєнню сонячних опіків і навіть можуть погіршити ситуацію.

Ходити у світлому натуральному одязі, бажано – в головному уборі.

Це допоможе уникнути сонячного або теплового удару. Симптоми сонячного удару такі: запаморочення, головний біль, різка слабкість, погіршення концентрації уваги. При тепловому або сонячному ударі людина може стати або дуже блідою, або почервоніти. Допомога починається з того, що постраждалому забезпечують прохолоду. Підійде приміщення з кондиціонованим повітрям, холодні компреси чи обтирання тіла льодом, навіть нетривалий холодний душ.

Пити достатньо рідини.

Всупереч усталеним уявленням, це не обов’язково має бути лише чиста негазована вода. Насправді газовані напої втамовують спрагу краще. Людина вагою 60 кг має впродовж доби випивати до 2,5 літрів рідини. Соки і солодка газована вода теж враховуються! Соки краще пити розведеними (можна додавати лід, тоді матимете помірно прохолодний напій). Щодо солодкої газованої води, то в жодних медичних рекомендаціях у світі не сказано, що люди мають уникати солодкого, в тому числі солодкої води. 

Різниця між температурою повітря на вулиці та в приміщенні не має перевищувати 10° С.

Тобто, якщо на дворі +30° С, то не треба встановлювати кондиціонер на +17° С – від такого перепаду температури організм страждатиме. Те саме стосується й прохолодного душу – зробіть воду на 10 градусів прохолоднішою, ніж температура тіла, і отримаєте максимум задоволення. Щодо напоїв, також бажано вживати їх не дуже холодними.

У спеку, на пляжі, під сонцем не вживати алкоголь!

Він стимулює роботу серцево-судинної системи, а це негативно відбивається на концентрації уваги та загальному самопочутті. Пиво та інші слабоалкогольні напої теж належать до заборонених у денний час. Однак ввечері, звичайно, можна дозволити собі розслабитися – якщо буде не дуже спекотно. Ще одна пересторога – кава. Кофеїн, як і алкоголь, стимулює роботу нервової та серцево-судинної систем, тому важливо не вживати його у великих кількостях. До того ж, гаряча кава не дуже добре «йде» у спеку. Гідна альтернатива – напої, що містять кофеїн у невеликих кількостях. Зауважте: йдеться не про напої-стимулятори, а про солодку газовану воду з невисоким вмістом кофеїну.

Людям із хронічними захворюваннями, в тому числі серцево-судинними, слід вживати достатню кількість рідини – так само, як і здоровим людям.

Обмеження є тільки для пацієнтів із серцевою недостатністю. Навіть люди з гіпертонічною хворобою у спеку повинні досить багато пити, щоб уникнути дегідратації. Пам’ятайте: коли виникає відчуття спраги, це означає, що організм уже відчуває дефіцит рідини. Тож пити треба невеликими ковтками, але дуже часто. Період сильної спеки є особливо небезпечним для людей похилого віку. З роками поріг чутливості знижується, це стосується і відчуття спраги.

 

Також читайте:

“Вода – еліксир життя”

“Вітамін D рятує від хвороб”

“Cкільки алкоголю можна вживати?”