Як запахи впливають на життя людини

Запах важко висловити словами, ми можемо якось охарактеризувати його, вказавши на його джерело – запах полуниці, запах дерева, запах квітів. Кожна окрема людина володіє різною чутливістю до запахів, однак не всі люди мають здатність розрізняти і запам’ятовувати запахи, також як і не всі люди володіють музичним слухом.

Які запахи існують

Крім зовнішніх запахів, існують ще й внутрішні, які виділяються самим нашим організмом і впливають на оточуючих нас людей. Відомо, що у кожної людини є свій унікальний запах.

Це сукупність запахів секрету потових залоз, діяльності численних бактерій, складу мікрофлори. У здорової людини, яка правильно харчується, зазвичай запах відчувається слабо або не відчувається зовсім.

Але буває, що у людини є досить неприємний, відштовхуючий запах, поява якого пов’язана з патологічними процесами, що відбуваються в організмі. Причиною тому можуть бути різні захворювання або дисбактеріоз, від прийому антибіотиків, порушення обміну речовин або ще цілий ряд причин, які може встановити лікар при обстеженні. Щоб уникнути цієї проблеми, необхідно піклуватися про здоров’я та уважно ставитися до власної гігієни. Ось що призводить до зміни вашого природного аромату:

 • алкоголь
 • нікотин
 • надмірне вживання прянощів і жирної їжі
 • відсутність фруктів у раціоні
 • нестача рідини
 • надлишок цукру

Коли від людини приємно пахне, це більше спонукає до спілкування з нею, а неприємний запах здатний відштовхнути або навіть спровокувати спалах агресії. Якими б відмінними якостями людина не володіла, якщо від неї неприємно пахне – швидше за все, перевагу віддадуть менш цікавому співрозмовнику, але який приємно пахне.

Що стосується сексуального життя, то в ній роль запахів не просто велика, а величезна. Чоловіка, який володіє чутливим нюхом, приваблює запах жінки, і навпаки. Тут грають роль природні запахи, в тому числі запахи тіла, шкіри, волосся. Деякі вчені стверджують, що виникнення такого почуття, як любов, в деякій мірі залежить від того, наскільки приємними є запахи чоловіка і жінки один для одного.

У світі тварин існує схожа ситуація – тільки здорова особа може знайти партнера, тому що ненормальний запах сигналізує про хворобу. Штучний приємний аромат зробить людину привабливішою для оточуючих, але ніякі парфуми не зможуть заглушити природного запаху людини, запаху феромонів. Ми відчуваємо його практично підсвідомо, але відчувши одного разу – виникає почуття тяжіння до людини.

Феромон – особлива суміш, яка складається з запаху шкіри, волосся, слизових і виділяється в дуже маленьких дозах. На людському тілі існують зони, де запах відчувається набагато сильніше – це груди, пахова область, пахви, руки і ступні. Цікаво, що чоловіки більш чутливі до запаху, ніж жінки, і тому запах жінки сильніше за чоловічий. Але запах чоловіків набагато різкіший. Також вважається, що запах залежить від кольору волосся і шкіри, а також статури людини: умовно кажучи – світловолосі мають квітковий аромат, а чорняві – мускусно-пряний.

Любити запах свого партнера – одна з умов хороших, гармонійних відносин. Вчені встановили, що вдихаючи запах іншої людини, ми отримуємо інформацію про її стан здоров’я й здатність імунітету боротися з хворобами. Чим більше цей запах відрізняється від свого власного, тим привабливішим він нам здається. Також аромат однієї і тієї ж людини може відрізнятися залежно від обставин, і тому іноді ця людина може бути нам приваблива, а іноді – дратувати. Ще один цікавий факт – жінки віддають перевагу тим чоловікам, чий запах нагадує їм запах батька. Можливо, це пов’язано з почуттям турботи, безпеки та впевненості, яку дає їм батько.

Правильно підібраний аромат здатний зробити будь-яку людину привабливішою для оточуючих, розташувати до себе. Тому не варто легковажно ставитися до вибору парфумів або вибирати парфуми як подарунок. Якщо є сумніви з приводу аромату, то краще відмовитися від нього зовсім, адже немає нічого кращого і гармонійнішого ніж природний запах чистої і здорової людини.

Людина може розрізняти від 10 до 40 тисяч запахів, а професійні парфумери і дегустатори віскі навіть до 100 тисяч. У новонароджених немовлят нюх розвинений дуже сильно – він допомагає дитині по запаху впізнавати свою маму. Гострота нюху досягає максимуму приблизно до 20 років і неістотно змінюється протягом наступних 30–40 років, а потім починає знижуватися і протягом усього подальшого життя відбувається атрофія нюхових волокон, що призводить до зниження чутливості нюху і здатності розрізняти запахи. Що цікаво, у жінок нюх розвинений в цілому краще, ніж у чоловіків.

Запахи здатні викликати давно забуті відчуття, повернути спогади з дитинства, вони є для нас емоційно забарвленими, пробуджують нашу емоційну пам’ять. Приємні і неприємні запахи здатні створити у людини певний емоційний настрій, навіть налаштувати його на певні дії. Так, наприклад, в магазинах Європи і США активно користуються цією особливістю людського організму – там запахи використовуються для залучення покупців і підвищення обсягу продажів. 

Людина отримує за допомогою нюху всього близько 2% інформації. У собак кількість нюхових рецепторів в 45 разів більше, ніж у людини. Здатність відчувати і розрізняти запахи допомагає нам вижити – ми можемо розрізняти запах диму або зіпсованої їжі, а втрата нюху часто призводить до втрати апетиту.

 5 основних ароматів, які, на думку дослідників, здатні спровокувати людину на покупку:

 • лаванда
 • базилік
 • м’ята
 • ваніль
 • лимон

В продуктових магазинах

 • кавун
 • огірок
 • свіжа випічка

До того ж існують святкові запахи:

Все це пов’язано з тим, що у більшості людей ці запахи пов’язані з приємними спогадами з дитинства і приносять задоволення.

Також читайте:

 “Чи можуть чоловічі і жіночі гормони мінятися місцями?”

“Палітра здоров’я”

“Будьте здорові!”