Всім нам хочеться відчувати себе вільними та самостійними. Це й не дивно, адже залежність позбавляє нас здатності робити вибір і контролювати себе.
Сьогодні вчені поряд з алкогольною та наркотичною залежністю говорять про залежність від соціальних мереж. Таку залежність психологи називають віртуальною залежністю і квазіспілкуванням – уявним або удаваним спілкуванням.
Користувачеві Інтернету здається, що він добре знайомий з людьми, сторінки яких переглядає щодня. Коментуючи повідомлення незнайомих людей, вам може здаватися, що ви берете участь в реальній дискусії. Насправді – це далеко від істини. Проте, людина звикає до такого спілкування, замінюючи його реальним – «випадає» з соціуму, стає залежною від соціальних мереж.
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає залежність як хронічне захворювання, що зачіпає – мотивацію, пам’ять та інші структури головного мозку.
Вчені стверджують, що інтернет-залежність важче лікувати, ніж алкоголізм чи залежність від наркотиків. Як же розпізнати і перемогти залежність від соціальних мереж, розповів директор Інституту психології ім.Г.С. Костюка Сергій Максименко.
«Соціальні мережі стали частиною нашого життя. Виникає віртуальне середовище, що відрізняється від реального життя. В мережі з’являється безліч друзів, але друзі чи вони насправді? Людина все більше і більше стає самотньою в натовпі. А в соціальній мережі вона здається собі публічною, затребуваною, цікавою», – зазначає Сергій Максименко.
Перша ознака того, що людина вже залежна від мережі – це час, який вона проводить он-лайн. Понад три години – це крайня межа.
Чим небезпечна залежність від соціальних мереж та Інтернету:
- Концентрація уваги зменшується. Переглядаючи стрічку соціальних мереж, ви вчите свій мозок засвоювати інформацію крихітними порціями і спонтанно. Вам стає складніше концентруватися на звичайних заняттях – читанні книг, заняттях спортом, роботі.
- Ви непомітно для себе стаєте замкнутими, відчуженими, апатичними.
- Ви відвикаєте думати і аналізувати. Безперервний потік інформації не дає вам шансу обміркувати її, переварити.
- Ви настільки звикаєте до інформаційного потоку, що складно переживаєте періоди відсутності доступу до мережі. Мозок вимагає все нових і нових порцій інформації.
- Ви починаєте відчувати втому і депресію.
Коли ж настав час говорити собі стоп і обмежувати час користування соціальними мережами: коли ви перебуваєте в мережі більше 4-5 годин на добу, коли стали замкнутими, коли не хочеться спілкуватися з друзями, коли відчуваєте втому без очевидних причин, коли забуваєте про сон, прогулянки та їжу на користь соціальних мереж.
Рекомендація – обмежте час користування соціальними мережами, самооцінка, самоконтроль, взаємодія з оточуючими людьми, активні заняття спортом, помірні навантаження, чергування розумової та фізичної діяльності.
Сергій Максименко
директор Інституту психології ім.Г.С. Костюка