Чи погіршується зір від носіння окулярів

З усіх п’яти органів чуття (зір, слух, нюх, дотик, смак) ми найбільше схильні покладатися саме на зір. Тому не дивно, що існує так багато стереотипів щодо того, як слід правильно поводитися, аби не втратити чи поліпшити зір. Які з цих стереотипних уявлень є правдивими, а які – звичайними міфами? Спробуймо розібратися.

Чи погіршується зір від носіння окулярів?

Побутує думка, що коли ви носите окуляри, зір поступово слабшає. Це – помилкове уявлення. Окуляри не погіршують ваш зір, вони жодним чином не впливають на природну гостроту зору, що змінюється впродовж життя. Інша річ – психологічна залежність. Людям, які постійно носять окуляри, часто починає здаватися, що без окулярів вони не зможуть нормально функціонувати. Звідси – поширена думка, що залежність від окулярів лише погіршує зір. Це абсолютно хибне уявлення. Окуляри – звичайний інструмент, який допомагає вам краще бачити. Не більше й не менше.

Чи шкідлива для очей робота за компʼютером або перегляд телевізора?

Хто не чув, що це шкідливо для очей – сидіти за компʼютером, або дивитися телевізор? Про це постійно нагадують батьки своїм дітям, малим та дорослим: «Не сиди весь час за компʼютером, зіпсуєш очі!». Тож ніхто, здається, навіть не ставить під сумнів, що так воно і є. А між тим, це не більше ніж вигадка. Якби це було правдою – серед нас було б уже дуже багато сліпих людей! Але чи знаєте ви хоч когось, хто б осліп, сидячи за компʼютером?

Що справді відбувається, коли ми довго сидимо перед монітором чи екраном телевізора  – це те, що очі пересихають і втомлюються. Адже, не відриваючи погляду від монітору, ми значно рідше кліпаємо очима і недостатньо зволожуємо очі. Як наслідок – можемо відчувати втому, біль в очах, головний біль, безпідставну тривогу. В цьому сенсі, як кажуть експерти, монітор компʼютера створює значно більше навантаження на очі, ніж екран телевізора. Отже – не сидіть безперервно за компʼютером. Частіше вставайте, розминайтеся, робіть дрібні справи. Допоможуть і вправи для очей. Такі кількахвилинні перерви допоможуть вам зберегти добре самопочуття і позитивний настрій.

Чи шкідливе для зору надто тривале носіння контактних лінз?

Одразу відповімо: так, шкідливе. Якщо ви впродовж тривалого часу не знімаєте контактних лінз, на поверхні очного яблука утворюються білкові нарости, що можуть блокувати доступ кисню до ока. Типові проблеми, що виникають внаслідок цього:

  • виразка рогівки;
  • бактеріальні або грибкові інфекції;
  • подразнення очей через кисневий голод.

Кожна з цих проблем може призводити до ускладнень, які несуть загрозу втрати зору. Щоб уникнути цих ризиків – сумлінно дотримуйтеся інструкції з користування вашими контактними лінзами. Деякі лінзи можна носити, не знімаючи, лише один день, а деякі – до двох тижнів. Ця інформація чітко зазначена виробником – отже, в жодному разі не ігноруйте її. Крім того,  не варто плавати в контактних лінзах – ні в морях, ні в ставках, ні в річках, ні навіть у басейнах. Адже з водою в очі можуть потрапити бактерії та мікроорганізми, здатні викликати розвиток інфекції.

Чи корисно носити сонячні окуляри?

Так, бо захисні сонячні окуляри оберігають очі від шкідливого впливу ультрафіолетового опромінення. Коли ви надто довго перебуваєте на сонці  без окулярів, шкідливі ультрафіолетові промені справляють руйнівну дію на сітківку та кришталик ока, що з часом може стати причиною розвитку катаракти.  УФ-промені, що відбиваються від поверхонь, можуть також спричинити пошкодження рогівки.

Так, якщо ви в яскравий зимовий день відпочиваєте на засніженій природі без захисних окулярів, то ризикуєте обпалити рогівку ока, відчути біль в очах і навіть тимчасово осліпнути. Тому ставтеся до захисту очей від сонця з усією серйозністю. Важливо, щоб окуляри були поляризовані та захищали від ультрафіолетових променів обох типів – А та В. Окуляри без захисту, які лише створюють ефект затемнення, можуть завдати більше шкоди, ніж користі. Затемнення змушує зіниці розширюватися, а це збільшує контакт нефільтрованого ультрафіолетового опромінення з очима.

Чи шкідливі для очей певні типи освітлення?

У наш час постійно зʼявляються нові типи ламп, і всі вони дають дещо відмінну якість світла. Різним людям подобаються різні типи освітлення. Дехто заявляє, що робота при люмінесцентному освітленні викликає у них головний біль і біль в очах. Інші кажуть, що на їхнє самопочуття погано впливають світлодіодні лампи. Але наразі немає жодних доказів того, що різні типи освітлення по-різному впливають на очі чи здоров’я людини. Це, швидше, питання смаку та психологічного комфорту.

Чи всім корисна лазерна корекція зору?

Лазерна корекція зору є процедурою, що використовує спеціальні лазерні промені, аби змінити форму рогівки. Завдяки цій операції можна суттєво поліпшити зір і зняти окуляри з товстими лінзами, які нікому не додають краси. Але лазерна корекція ефективна лише щодо тих вад зору, від яких у старі часи призначали окуляри. Якщо ж ваш зір погіршився внаслідок дистрофії жовтої плями, відшарування сітківки, глаукоми або через якесь інше захворювання очей, лазерна хірургія вам не допоможе.

Чи допомагає морквяний сік поліпшити зір?

Мусимо розчарувати тих, хто вірить у чудодійну силу морквяного соку. Так, він справді багатий на вітаміни, особливо на бета-каротин, що є провітаміном А. Але у більшості сучасних людей немає дефіциту бета-каротину. Натуральний бета-каротин міститься в багатьох продуктах, а синтетичний, який нічим не відрізняється від натурального, активно використовується в харчовій промисловості як барвник – наприклад, у виробництві всім відомої «Фанти». Якщо ви справді хочете допомогти своїм очам, регулярно споживайте продукти, що містять лютеїн – шпинат, броколі, брюсельську капусту, цибулю порей, яєчні жовтки. Збільшення частки продуктів з лютеїном у вашому раціоні суттєво знижує ризик дистрофії жовтої плями. Наукові дослідження також переконливо доводять, що вживання лютеїну навіть літніми людьми є ефективною профілактикою макулодистрофії.

Наталія Кошманенко

Також читайте Як протистояти загрозі глаукоми?

Пробіотики скорочують тривалість застуди

Секрет щастя