Що потрібно знати про гормональні контрацептиви

Пост у ФБ виконуючої обов’язки міністра охорони здоров’я доктора Уляни Супрун.

В інтернеті поширені страшні міфи щодо препаратів групи КОК, на кшталт – “виростуть вуса”, “наберу вагу”, “контрацептиви відключать яєчники, і потім не зможу завагітніти”. До мене звернулися у приватні повідомлення з проханням написати про гормональну контрацепцію.

Розвіяти туман навколо гормональних контрацептивів та розповісти про те, для чого їх може призначати лікар, ми попросили експерта – лікарку акушера-гінеколога Наталия Лелюх.

“Я це приймати не буду!”

Найчастіша фраза, яку промовляють пацієнтки, отримавши пораду або призначення використовувати гормональні контрацептиви.

Важливо розуміти, що у кожного гормонального контрацептива, як і будь-якого лікарського засобу є:

1. Доза і склад.

2. Показання для прийому. Та чітко усвідомлена мета прийому.

Інколи це може бути просто бажання надійної контрацепції. Інколи ця група препаратів призначається з певною лікувальною метою. Разом з лікарем ви повинні визначити ті критерії, які проінформують вас, що мета досягнута і заради чого вам, можливо, доведеться терпіти побічні ефекти від препарату.

3. Протипоказання до застосування.

Це стани, супутні хвороби та порушення метаболізму з ризиком зміни біодоступності контрацептиву або з ризиком загострення при прийомі гормонального контрацептивного засобу.

4. Обмеження по прийому (вік, паління, вживання інших препаратів, індивідуальна алергія, супутні захворювання з порушенням метаболізму речовин, оперативні втручання та інше).

5. Побічні реакції.

На сьогодні кожна фармацевтична компанія, розуміючи юридичну відповідальність, намагається вказати всі побічні реакції, які хоч раз були зафіксовані при використанні препарату. Звертати увагу потрібно на ті, що вказані як часті. Але зважати, що при одночасному прийнятті різних лікарських засобів, їх побічні ефекти можуть акумулюватися. Якщо ви одночасно приймаєте три препарати, в побічних ефектах до яких вказана нудота, то з великою ймовірністю нудота у вас з’явиться.

6. Ускладнення прийому.

Цей розділ мало описується в інструкції до препарату. Детальну інформацію можна знайти на спеціалізованих сайтах. Наприклад, www.fda.gov або www.ncbi.nlm.nih.gov, а не в обговореннях на форумах. Також, про основні можливі ускладнення прийому вам повинен повідомити лікар під час візиту, а не провізор в аптеці.

Сучасні контрацептивні препарати мають чималий спектр можливостей, окрім контрацептивного. Вони можуть боротись з неприємними проявами передменструального синдрому, зменшувати прояви ендометріозу, поліпшувати стан шкіри та волосся. Головне не заграватись з цими симптомами.

Найважливіші речі які ви повинні зрозуміти про гормональні контрацептиви до того як підете до лікаря.

1. У вас один постійний статевий партнер, ви повністю довіряєте, маєте регулярний секс і поки що обидва не бажаєте мати дитину.

2. Препарат призначає тільки лікар. Тільки під час прийому (не по телефону і не на форумі). Тільки після необхідних обстежень.

3. Коли жінка обирає ці препарати як метод контрацепції вона може отримати бонусні ефекти: нормалізувати ритм менструацій, зменшити менструальні крововтрати та біль, зменшити або повністю позбавитися від ПМС, покращити стан шкіри. Але треба пам’ятати, що ці препарати не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

4. Якщо жінка палить, то вживання гормональних контрацептивів обмежене або заборонене. Це пов’язано з високим ризиком спонтанних тромбозів.

5. У жінки, яка приймає гормональну контрацепцію не виростуть вуса та не додасться вага, особливо якщо вона буде раціонально харчуватись та мати достатню фізичну активність.

6. Перед призначенням гормональної контрацепції здоровій жінці не має потреби визначати «гормональний фон», перевірятись на інфекції та здавати аналізи на перевірку роботи печінки та нирок. Єдине обов’язкове обстеження – УЗД молочних залоз.

Довіряйте правдивим джерелам інформації та консультуйтеся з вашим лікарем!

Прошу писати, які теми вас цікавлять, і ми будемо намагатися надавати інформацію від найкращих фахівців. І пам’ятайте, що стосовно вашого здоров’я не може бути незручних тем!