На сніданок має припадати до 25% добового раціону, відповідно він має бути смачним та поживним. Меню має бути таким от сніданковим. У жодному разі не вживати на сніданок те, що залишилося з вечері. Це зовсім різні речі!
Але якщо йдеться про дорослу людину, то тут дещо простіше. Бо легше мотивувати, переконати і нагодувати не лише смачними, але і корисними стравами. Пояснити дітям, що те, що смачно, – це не завжди корисно – значно складніше, тому інколи потрібно докласти додаткових зусиль і проявити фантазію та винахідливість, щоб нагодувати своє чадо повноцінним сніданком. Смакові якості страв – це більш ніж важливо, а особливо, коли йдеться про дітей!
Дитина з більшим задоволенням буде снідати стравою, яка їй смакує. І вередуватиме, якщо вона чогось не любить. А ще важливим є власний приклад. Як примусити дитину повноцінно поснідати, якщо мама не снідає (бо на дієті)), а батько просто не встигає? Найкраще сніданок перетворити на ритуал, на якому присутні усі члени сім’ї. Звісно, що часто на приготування сніданку є не так багато часу, тому рецепти не мають бути надто складні, а на їхнє приготування не повинно витрачатися надто багато часу.
Моя донька любить сніданки, складовими яких є яйця. Роблю різноманітні омлети. Варені яйця, переважно це пашот, полюбляємо з сиром чи зеленню.
Ще таким от нашим «рецептом вихідного дня» є запечені яйця.
- Духовка нагрівається до 180 градусів С.
- На форму для запікання викладається пергаментний папір і злегка змащується оливковою олією.
- Батон нарізається скибочками і витягується м’якушка, але так, щоб не розірвати скоринку.
- Скоринки викладаються на форму, і в кожну збивається по яйцю.
- Посолити та поперчити за смаком. Можна притрусити зелениною (хто як любить).
- Хвилин на 20 у духовку (але заглядайте з хвилинки 12-ї), тому що духовки бувають різні).
- Вкінці можна натерти сир і запекти ще кілька хвилин.
Також до яйце-хлібних сніданків відносяться грінки.
- Яйця збиваємо з молоком
- Сіль, перець – за смаком (а можна і без нічого).
- Нарізані скибочки хліба підсмажуємо на маслі до легкого підрум’янення. Мої діти люблять, коли додати до таких грінок кленового сиропу.
Тобто такі грінки можуть бути основою як до солодких, так і до солоних додатків.
Кращого та універсальнішого сніданку, ніж каші важко придумати! Легкі та швидкі у приготуванні. А найголовніше ситні та корисні.
Добрими до сніданку є пластівці. Вибір їх є великий, і кожний обирає для себе на смак. Можна купити готові суміші, а можна самому зробити мікси з горіхів, сухофруктів чи свіжих фруктів. З молоком це дуже поживно та ситно. І вимагає мінімальних затрат часі на виконання.
Домашній сир та все, що з нього можна приготувати – це завжди корисно і смачно. Сніданки мають бути різноманітні. Не можна забувати про фрукти та салати. Для нормальної життєдіяльності організму потрібні і білки, і жири, і вуглеводи.
Вранці я п’ю каву з молоком (ну саме от з цього ранок і починається). Діти люблять чай або какао.
Сніданки у нас вдома є практично найголовнішою трапезою. Можливо тому, що саме снідати усі ми можемо в один і той самий час. А може це вже переросло у звичку. У будь-якому разі, це дуже добре! Мені не треба заганяти дітей снідати: це вони мене на ранок заганяють щось готувати.
Навела тільки кілька прикладів наших сніданків. Впевнена, що в кожної сім’ї є свої улюблені рецепти. Діти мають привчатися до засад здорового харчування з дитинства. А поживний та корисний сніданок – це запорука здоров’я, а відповідно працездатності та настрою на цілий день. Потрібно дотримуватися балансу в їжі і не забувати, що для нормальної життєдіяльності здорової людини, а тим більше дитини, яка росте, потрібні і білки, і жири, і вуглеводи. Тобто потрібно все!
Всім смачного!
Мар’яна Возниця
Головний лікар Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “ОХМАТДИТ”.
За спеціальністю дитячий невролог
Напої, які можуть замінити сніданок
Класичний американський сніданок: корисно чи шкідливо?