Різка зміна температур. Температура близько нуля, відлига, то знову рекордно низькі температури. Це не тільки неприємна по відчуттях погода, яка може зіпсувати нам настрій, але і час, коли активізуються такі інфекційні захворювання, як грип і ГРВІ. У цю пору року часто спостерігаються епідемії грипу. Ну і нічого страшного в цьому немає, можете сказати ви. Захворівши на грип, доведеться тиждень провалятися з температурою, кашлем, і нежиттю. А потім все пройде, і можна буде знову повернутися до звичайного життя. Але грип небезпечний своїми ускладненнями, які можуть стати причиною багатьох неприємностей зі здоров’ям і навіть привести до летального результату.
Грип – це гостре вірусне захворювання дихальних шляхів, тому в першу чергу страждають саме вони. Органи дихальної системи зсередини покриті миготливим епітелієм. Головне завдання епітелію – затримати все, що потрапляє в організм ззовні: пил, бактерії, тверді частинки, віруси. Вірус грипу, проникнувши в організм, порушує роботу миготливого епітелію і тим самим відкриває дорогу в організм інших інфекцій.
Крім того всі сили організму йдуть на боротьбу з вірусом грипу. Це послаблює імунну систему. А що проникли в організм агресивні мікроорганізми атакують його слабкі місця, викликаючи захворювання різних органів і систем. Саме так грип провокує появу безлічі серйозних ускладнень.
Серце, нирки, легені і навіть мозок можуть стати мішенню при виникненні ускладнень грипу.
ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ?
До людей, які з більшою ймовірністю можуть «заробити» ускладнення після грипу відносять:
- людей старше 65 років
- дітей до 4 років
- вагітних жінок
- людей з хронічними хворобами
- тих, у кого ослаблена імунна система.
ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ УСКЛАДНЕННЯ ПІСЛЯ ГРИПУ?
Серед ускладнень грипу:
- Бронхіт і пневмонія
- Отит
- Синусит, гайморит
- Міокардит, перикардит, серцева недостатність
- Пієлонефрит, гломерулонефрит
- Міозит
- Менінгіт, енцефаліт
Крім того, часто у тих, хто перехворів на грип, загострюються їх «рідні» хронічні захворювання.
Ускладнення не пов’язані з перебігом самого грипу виникають зазвичай, коли гострота хвороби трохи спала, і ви вже потроху йдете на поправку.
ПНЕВМОНІЯ ТА ІНШІ ЛЕГЕНЕВІ УСКЛАДНЕННЯ
Пневмонія, бронхіт, абсцес легенів – ці найпоширеніші ускладнення грипу. Пневмонія може бути викликана бактеріями, вірусами або бути змішаного типу. Найбільш небезпечна первинна вірусна пневмонія. У цьому випадку вірус має дуже високу пристосовність і агресивність.
Симптоми. Підвищення температури до 39-40 градусів, сухий кашель або кашель з кров’ю, пітливість. При появі подібних ознак, потрібно терміново звертатися до лікаря. Сподіваєтися на «авось» і займатися самолікуванням не варто, через те, що саме це ускладнення дає великий відсоток смертності при грипі.
ГАЙМОРИТ
Гайморит є запаленням гайморових пазух, при яких в цих пазухах спостерігаються застійні явища. Якщо гайморит не лікувати, інфекція може поширитися далі за межі пазух.
Симптоми: Закладений ніс, густі виділення з носа, головний біль, зубний біль, відчуття тиску в ділянці обличчя, хворобливі відчуття при натисканні в області щік і чола.
ОТИТ
Запалення середнього вуха може привести до часткової або повної втрати слуху.
Симптоми: біль у вусі, стріляючий біль, гнійні виділення з вуха, температура.
Ускладнення НА СЕРЦІ
Серцевий приступ. Сильні болі в області серця, задишка, серцебиття – це симптоми, які можуть говорити про появу ускладнень з боку серцево-судинної системи. Грип часто провокує запалення серцевого м’яза і може призводити до розвитку серцевої недостатності. Ці ускладнення також можуть бути причиною летального результату.
ХВОРОБИ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ
Грип може спровокувати розвиток невралгій, поліневритів, а також менінгіту.
Симптоми менінгіту: розпирає головний біль, нудота, блювота, світлобоязнь.
Це дуже небезпечні захворювання, для лікування яких потрібно обов’язково лягати в лікарню.
ХВОРОБИ НИРОК
Грип може спровокувати розвиток пієлонефриту або гломерулонефриту, а також викликати гостру ниркову недостатність.
ЩОБ НЕ «ЗАРОБИТИ» УСКЛАДНЕНЬ
Щоб не довелося відчути на собі всю «красу» ускладнень, характерних для грипу, постарайтеся не підхопити вірус грипу. В якості профілактики грипу виконуйте стандартні рекомендації:
- під час спалаху епідемії грипу менше бувайте в людних місцях
- намагайтеся не переохолоджуватися
- Частіше мийте руки з милом
- провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте
- обмежте вживання спиртного, не паліть
- харчуйтеся повноцінно
- спіть достатню кількість часу
- вакцинуйтеся
Якщо ж ви все-таки «зловили» грип, постарайтеся відбути хворобу вдома. Це допоможе організму боротися з вірусом і зменшить шанси виникнення ускладнень. Зверніться до лікаря і обов’язково виконуйте його рекомендації
Вам також може бути цікаво:
Чи передається грип повітряно-крапельним шляхом
Що таке синусит і як відрізнити його від застуди
На правах реклами: