SCORE – це абревіатура англійських слів «систематична оцінка коронарного ризику», тобто ризику захворювань серця і судин. Ця шкала була запропонована групою експертів Європейського товариства кардіологів у 2003 р. і розроблена на підставі результатів досліджень, проведених в 12 європейських країнах із загальною кількістю пацієнтів понад 205 тисяч.
Як же виглядає шкала?
Це система квадратів, в якій застосовано принцип світлофора – три основні кольори: зелений – це низький ризик, що відповідає 1% або менше, жовтий колір – увага! ризик помірний і коливається в межах 2–4%, червоний колір – небезпека! 5% і більше. Для більшої диференціації застосовані відповідні відтінки цих трьох основних кольорів.
П’ять факторів ризику враховані в шкалі SCORE. Два із них не під силу змінити: це – вік (від 40 до 65 років) і стать. Три фактори ризику відносяться до категорії тих, на які людина може вплинути і змінити: тиск, чи курить людина і рівень холестерину у крові (якщо у вас є зайва вага, скоріше за все, у вас підвищений холестерин у крові, тож слід на це звернути увагу).
У чому перевага цієї шкали?
Вона надає можливість не тільки визначити рівень ризику захворіти на серцево-судинні захворювання, а й спрогнозувати його динаміку в подальшому.