Вони бувають різних розмірів, кольорів і форм. Це життєдайні капсули, в які закладено все необхідне для росту і розвитку рослини. Мова йде про насіння – таке малесеньке, але надзвичайно поживне.
Насіння льону
Стимулює травлення та зменшує відчуття голоду і допомагає боротися із зайвою вагою.
Стабілізують гормональний рівень, полегшують симптоми ПМС і менопаузи, запобігають розвитку раку грудей і передміхурової залози.
Велика кількість дієтичної клітковини підтримує нормальну функцію кишечника: наприклад, одна столова ложка цільного лляного насіння містить стільки ж клітковини, скільки півсклянки вівсяних висівок. До того ж розчинні волокна клітковини знижують рівень холестерину в крові і зменшують ризик розвитку таких грізних захворювань, як інфаркт і інсульт.
Для отримання максимальної користі, насіння льону краще перемелювати у кавомолці чи блендері і в такому вигляді додавати до каш, випічки і смузі.
Гарбузове насіння
У ньому містяться всі вітаміни групи B – тіамін (В1), рибофлавін (В2), ніацин (нікотинова кислота), пантотенова кислота, піридоксин (В6) і солі фолієвої кислоти.
Здатне запобігти утворенню ниркових каменів, а також вивести з організму паразитів, особливо стрічкових червів.
Для профілактики і лікування захворювань гарбузове насіння бажано вживати в сирому, злегка підсушеному вигляді (так вони максимально корисні). Але в кулінарних цілях насіння гарбуза зазвичай обсмажують, щоб зробити духмянішим, та додають у салати, граноли, овочеве рагу, каші та домашню випічку.
Насіння кунжуту
На Сході кунжут вважається рослиною, що дарує довге життя.
У ньому містяться дві унікальні речовини – сезамін і сезамолін. Обидві відносяться до лігнінів – сильних антиоксидантів, особливо корисних для печінки жителів великих міст. Ці речовини знижують рівень холестерину у крові.
Також кунжут є чудовим джерелом марганцю і міді. Він багатий на кальцій, магній, залізо і фосфор. У насінні кунжуту багато вітаміну В1, цинку і дієтичної клітковини.
У кулінарії використовують білий і чорний кунжут. Чорний, необроблений, – частіше в салатах, він дуже ароматний. Білий – для страв з термообробкою. Знамениті східні солодощі – тахінна халва – готуються також із кунжуту.
Насіння соняшника
Вітамін Е – природний жиророзчинний антиоксидант у його складі – нейтралізує вільні радикали, що запобігає пошкодженню жирових молекулярних структур – клітинних мембран, клітин мозку і холестерину. А селен, яким багате це насіння, здатний боротися із онкологічними захворюваннями.
Також насіння соняшника багате на фітостерин – речовину, за структурою близькою до холестерину. Вживаючи її у помірних кількостях, можна знизити рівень холестерину в крові. Ще одним цінним інгредієнтом насіння є магній, який згідно з даними досліджень. полегшує симптоми бронхіальної астми, знижує тиск, позбавляє від мігрені і запобігає розвитку інфарктів та інсультів.
Насіння соняшника надає цікавого смаку стравам із тунця, курки або індички. Його також додають у гарніри і овочеві салати. А найсмачніші козинакі можна приготувати із насіння соняшника і кунжуту!
Галина Теличук