Чи варто вилучити цукор зі свого раціону

Чи варто вилучити цукор зі свого раціону

Останнім часом цукор добряче потерпає від дієтологів. Бажаючі схуднути, повністю виключають його зі свого раціону, не вживають навіть фрукти та деякі овочі. А це є великою помилкою, стверджують прихильники збалансованого харчування і здорового способу життя. Бо саме цукор є головним джерелом енергії для нашого організму, основою збалансованого обміну речовин.

І цукор — це не лише мед чи цукровий буряк. Він міститься майже у всіх крупах, фруктах, овочах, молочних продуктах і навіть часникові! Тож що таке “цукор”, з чим його їдять і навіщо? Давайте спробуємо розібратися.

За науковою класифікацією, найпростішою речовиною, яку пов’язують з цукром у загальноприйнятому значенні, є глюкоза. Це вуглеводний продукт простої групи моноцукридів, тобто з тих, що легко засвоюється. Міститься глюкоза у сокові багатьох фруктів та ягід, значний її вміст і у бджолиному меді.

Складні вуглеводи

Складними вуглеводами є дицукриди (лактоза, цукроза, мальтоза). Вони розпадаються у шлунково-кишковому тракті на фруктозу і глюкозу. Входять дицукриди до складу зернових продуктів, коренеплодів, свіжих овочів і фруктів, гороху, бобів. Власне, столовий цукор є цукрозою майже у чистому вигляді (99%). Цукор додають не лише для приготування джемів та варення, всіляких тістечок та цукерок, але й при виробництві дуже широкого кола продуктів харчування. Багато з них нам зовсім не здаються солодкими, як, наприклад, різноманітні консервації. Є також ще більш складні олігоцукриди (тріози, тетрози, пентози, гексози). Вони містяться у топінамбурі, цибулі й часникові. Всі види вуглеводів необхідні для людського організму, особливо при фізичних навантаженнях.

У середньому на добу здорова людина має споживати 300—350 г вуглеводів. З них власне цукру на добу достатньо 50-100 г. Для жінок - це не більше 6 чайних ложок, що приблизно становить 100 Ккал. Для чоловіків трохи більше – 9 чайних ложок, калорійністю 150 Ккал.

Пам’ятайте, життя без солодкого просто неможливе!  Оскільки саме глюкоза, на яку в кінцевому результаті розпадаються усі цукри, забезпечує перебіг метаболічних процесів (обміну речовин). Цукор необхідний для нормального функціонування печінки й мозку, для живлення м’язів, у тому числі й серцевого. Глюкоза є головним «паливом» для мозку, впливає на психічний стан, а також відповідає за самоконтроль, прийняття рішень. Потрапляючи в організм, цукор бере участь у виробленні серотоніну, так званого «гормону щастя», саме тому після вживання солодощів поліпшується настрій.

Що потрібно враховувати при споживанні цукру

Розраховуючи споживання цукру,  слід враховувати його вміст у природних джерелах - овочах та фруктах, меді.  І виходячи з цього, потрібно дозувати споживання доданого цукру - зважаючи, що столовий цукор ми самі додаємо в їжу чи напої. А от у продукції харчової промисловості вміст цукру вказується на етикетці. Переважно, це натуральний буряковий цукор, який виготовляється в Україні, - високоякісний продукт, який використовують не лише вітчизняні товаровиробники, а й такі міжнародні гіганти, як Coca-Cola. У цьому культовому напої українського виробництва, основу якого становить артезіанська вода (близько 90%), цукру - 10,5%, - достатньо, щоб навіть склянка напою підняла тонус і додала енергії. До речі, таку ж кількість цукру містить, наприклад, склянка помаранчевого соку чи молочний коктейль. Варто лише пам’ятати, що під час активного руху організм у першу чергу використовує вуглеводи, а вже потім, коли їхній запас вичерпується, починає спалювати жири. Тож пляшечка улюбленого солодкого газованого напою не завадить у велосипедній подорожі, на пляжі чи на пікніку.

Отож, боятися цукру здоровій людині не варто. Звичайно, можна і зовсім не додавати його у їжу чи напої. Однак при цьому необхідно обов’язково вживати продукти, що містять цукор, у необхідній для організму кількості.

Також читайте: 

Вміст цукру у фруктах та ягодах

Цукор ≠ Цукровий діабет

5820 0

Коментарі до статті