Дефіцит кальцію в організмі може призвести до розвитку хронічних хвороб. Кому і чому загрожує остеопороз?
- Жінкам. Захворюваність серед жінок втричі вище, ніж серед чоловіків.
- Людям похилого й старечого віку. Ризик остеопорозу зростає з віком.
- Людям із низькою масою тіла. Жінкам, що важать менше 56 кг, і чоловікам вагою до 70 кг.
- Високим людям. Жінкам вище 172 см, чоловікам вище 183 см.
- Усім, чий організм із різних причин має дефіцит кальцію. Через уживання медикаментів, гормональні захворювання, порушення засвоєння кальцію.
- Людям зі шкідливими звичками. Тим, хто вживає алкоголь, курить.
Кальцій – це будівельний матеріал для кісток
В організмі дорослої людини приблизно 1000 г кальцію: 99% — у кістках, а 1% — у плазмі крові. Своє кальцієве «депо» (біохімічний термін) є в кожній клітині. Основне депо кальцію в людському організмі — кісткова тканина.
Кальцій і розвиток остеопорозу
Встановлено безпосередній зв’язок між браком в організмі кальцію й розвитком остеопорозу. Насичення організму достатньо його кількістю допомагає зменшити ймовірність остеопоротичних переломів кінцівок і травмування хребців навіть за наявності чинників ризику.
Кальцій і проблеми здоров’я
Дефіцит кальцію негативно впливає на найрізноманітніші процеси в організмі. Окрім участі у формуванні й забезпеченні міцності кісткової тканини, кальцій справляє дію на регулювання артеріального тиску та процеси згортання крові, скорочення м’язів, сприяє продукуванню деяких гормонів. Поширена проблема, яка виникає через дефіцит кальцію, — карієс. Зважаючи на те, що карієс мають понад 90% жителів України, достатнє насичення свого організму кальцієм є щоденним завданням практично для кожної людини.
Які продукти містять кальцій?
Його високий уміст у твердому сирі й кисломолочних продуктах. На кальцій також багаті волоський горіх, кунжут, мигдаль, фундук, яблука, абрикоси, вишні, какао, чимало овочів (бобові, капуста, селера, морква, картопля).
Чому кальцій приймають додатково до їжі?
Особливості харчування сучасної людини пов’язані з обмеженим вживанням деяких продуктів, зокрема таких, що містять багато кальцію. Крім того, є медичні поради щодо приймання добавок із кальцієм. Його рекомендують для профілактики й комплексного лікування остеопорозу, карієсу, переломів кісток жінкам у період менопаузи, людям, які піддаються великим фізичним навантаженням, проходять курс лікування гормональними препаратами тощо.
Дефіцит кальцію зазвичай виникає в дітей у період інтенсивного росту (з 12 років), у вагітних і жінок, які годують грудьми, — у ці періоди призначають кальцій додатково до раціону.