Броколі – це овоч з унікальною репутацією. Мінімум калорій і максимум поживних речовин зробили його одним із найпопулярніших продуктів серед прихильників здорового харчування. Броколі притаманні всі корисні властивості капусти, і в той же час вона має свої особливості. Більше про склад та властивості цього різновиду капусти читайте у нашій статті.
Склад броколі
У 100 г броколі всього 34 калорії, зате скільки вітамінів та мінералів!
Мінерали :
- кальцій (47 мг);
- залізо (0,73 мг);
- магній (21 мг);
- марганець (0,21 мг);
- фосфор (66 мг);
- калій (316 мг);
- натрій (33 мг);
- цинк (0,41 мг)
Вітаміни та їм подібні речовини:
- бета каротин;
- лютеїн, зеаксантин;
- тіамін (B1);
- рибофлавін (В2);
- ніацин (В3);
- пантотенова кислота;
- вітамін B6;
- фолієва кислота (В9),
- вітаміни А, С, Е, К.
- Хлорофіл
- Антиоксиданти
Користь броколі для організму
Споживання фруктів і овочів всіх видів вже давно асоціюється з поліпшенням загального стану організму, особливо якщо мова йде про броколі.
Терапія проти раку. Вчені довели, що вживання капустяних овочів (раніше – хрестоцвіті) пов’язане зі зниженням ризику розвитку раку легенів і товстої кишки. Дослідження показали, що сульфорафан у складі броколі не тільки надає гіркуватого присмаку (який зникає, якщо приготувати страву правильно), а й пригнічує агресивний фермент гістондеацетілазу (HDAC). А він, як відомо, відіграє не останню роль у формуванні ракових клітин. У меншій кількості сульфорафан міститься в інших видах капусти, ріпі, рукколі та кольрабі. Також, завдяки умісту фолієвої кислоти, броколі запобігає виникненню раку шийки матки, шлунка, молочної і підшлункової залоз.
Поліпшення здоров’я кісток. Дефіцит вітаміну К і кальцію пов’язаний з ризиком переломів, і запобігти його появі допоможе броколі. Всього одна порція броколі забезпечує 100% добової норми цих речовин!
Продовження молодості. Вітамін С (у своєму натуральному вигляді, а не в таблетках, зменшує негативний вплив сонячних променів та навколишнього середовища на шкіру, цим самим зупиняючи передчасне старіння. І одним із найбагатших його джерел вважається броколі. А не цитрусові, як ви могли б подумати!
Поліпшення травлення і природна детоксикація. Натуральні волокна, з яких складаються суцвіття броколі, підтримують здоров’я шлунково-кишкового тракту і знижують ризик розвитку раку товстої кишки. Також із цих причин броколі рекомендовано вживати тим, хто страждає від запорів. А недавні дослідження показали, що харчові волокна також відіграють певну роль в регуляції імунної системи.
Захист від хронічних хвороб. За даними Департаменту внутрішньої медицини та наук про харчування в Університеті штату Кентуккі регулярне вживання волокон знижує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту, гіпертонії, діабету, ожиріння і деяких шлунково-кишкових захворювань. А це відразу кілька беззаперечних причин частіше вживати броколі.
Як зберегти цілющі властивості броколі
Вчені з університету в штаті Іллінойс запропонували спосіб, який дозволить зберегти властивості броколі під час зберігання в морозильній камері.
За стандартною процедурою, перед заморожуванням і упаковкою броколі нагрівають до 86°C, щоб дезактивувати ферменти, відповідальні за смак і запах. В ході дослідження вчені під керівництвом Елізабет Джеффі довели, що під час цього процесу руйнуються і ферменти, завдяки яким овоч бореться з різноманітними захворюваннями, включаючи рак.
Досліди продемонстрували, що зниження температури нагрівання броколі до 76°C дозволяє зберегти 82% цілющих елементів. При цьому якість і термін зберігання овочів не змінюються. Цієї ж температури потрібно дотримуватися і при готуванні броколі в домашніх умовах.
Щоб не хвилюватися за збереження поживних речовин, броколі краще купувати свіжою і готувати при мінімальних температурах. Якщо додати правильні складники, навіть страва на парі вийде дуже смачною.
Якщо ви не знаєте, з чого почати, щоб почати їсти броколі, приготуйте броколі з солодким перцем, а досвідченим у цьому овочі радимо пікантну броколі на парі.
Підготувала Ася Дан
спеціально для «Живи Активно»
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Броколі покращує функції мозку